X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Można składać już wnioski o dopłaty bezpośrednie. Od tego roku zmiany

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 10:25
Od dziś marca można do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2018 rok. Od tego roku zasadniczo zmienia się sposób ubiegania o nie - mówi wiceprezes ARiMR, Beata Orzołek.
Audio
  • Można składać już wnioski o dopłaty. Od tego roku zmiany (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich tzn. rolnośrodowiskowe, ekologiczne, ONW i zalesienia składa się w formie elektronicznejza pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, która jest dostępna na stronie internetowej Agencji. Obowiązek składania wniosków przez Internet wynika z unijnego rozporządzenia z 2014 roku, zgodnie z którym od  2018 roku wszystkie wnioski o przyznanie płatności muszą być składane na elektronicznym formularzu geoprzestrzennego wniosku.

Przez eWniosek wygodniej

- Taki sposób składania wniosków ma wiele zalet - podkreśla Beata Orzołek. Aplikacja eWniosek jest aplikacja przyjazną. Rolnik podczas wypełniania go przez cały czas będzie prowadzony przez kreatora. Będzie otrzymywał na bieżąco komunikaty i podpowiedzi o stwierdzonych brakach lub błędach. Dostanie też informacje o dołączeniu wymaganych załączników. Wiceprezes ARiMR zaznacza, że poprawienie lib uzupełnienie przed zatwierdzeniem i wysłaniem wniosku pozwoli uniknąć zmniejszenia kwot płatności ze względu na stwierdzone nieprawidłowości. Poprawnie wypełnione wnioski w aplikacji eWniosekPlus nie będą wymagały dodatkowych wyjaśnień składanych przez rolników. W konsekwencji przyśpieszy to obsługę wniosku i da szansę na wcześniejszą wypłatę płatności.

Jeśli rolnik nie ma komputera czy dostępu do Internetu, może liczyć na pomoc ARiMR. W każdym biurze powiatowym są punkty pomocy technicznej czyli stanowiska komputerowe, z których rolnik będzie mógł skorzystać. Agencja zachęca też rolników do korzystania z usług doradców rolniczych, pomocy izb rolniczych czy doradztwa prywatnego.

Lepiej złożyć wniosek na czas

Wniosek o przyznanie płatności może być złożony także w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, to jest do 9 czerwca, a faktycznie do 11 czerwca, bo 9 czerwca wypada w sobotę. Niemniej złożenie po 15 maja 2018 roku będzie skutkowało obniżeniem kwoty płatności o 1 procent za każdy dzień roboczy zwłoki.

W sytuacji, kiedy po złożeniu wniosku wystąpiły zmiany np. w sposobie użytkowania gruntu, rolnik moze złożyć zmianę do wniosku. Należy je składać do 1 czerwca.Do tego czasu nie będzie skutkowało zmniejszeniem płatności. Jednak po 1 czerwca 2018 - już tak, o 1 procent za każdy dzień roboczy opóźnienia w zakresie, którego dotyczą składane uzupełnienia.

Partnerem audycji jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ARiMR wypłaciła już ponad 7 mld zł zaliczek na dopłaty bezpośrednie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 16:46
Od 16 października trwa wypłata zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich za 2017 rok. W tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ponad 1 milion 342 tysiące rolników. Cała pula pieniędzy na ten cel wynosi ponad 14 miliardów zł - mówi zastępczyni Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Beata Orzołek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopłaty bezpośrednie. ARiMR: zaliczki na finiszu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 13:10
Od 16 października trwa wypłata zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich za 2017 rok. W tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ponad 1 milion 342 tysiące rolników. Cała pula pieniędzy na ten cel wynosi ponad 14 miliardów zł - mówi zastępczyni Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Beata Orzołek.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR: został tydzień na składanie oświadczeń ws. dopłat bezpośrednich

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 14:20
Niewiele czasu pozostało na złożenie oświadczeń o braku zmian w tegorocznym wniosku dotyczącym dopłat bezpośrednich, w porównaniu z wnioskiem składanym w poprzednim roku. Termin mija 14 marca.
rozwiń zwiń