X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Niegdyś obce warzywa dziś stałym gościem na stołach

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 08:23
Papryka, bakłażany, kabaczki czy cukinia - to warzywa, które lubimy i jadamy. Ale przecież jeszcze kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu były one niemal w Polsce nieznane, a na pewno nie były uprawiane. Czy to skutek zmiany klimatu, czy może rozwoju agrotechniki?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Tomasz Smoleński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wskazuje, że na przykład bakłażań przywędrował do Polski z Maurami przez Hiszpanię w XVI wieku, i przez 3 następne wieki była uprawiana jako roślina ozdobna. Mimo tego, że jest trudna w uprawie, to z powodzeniem zadomowiła się w naszym kraju, a rocznie produkuje się jej około 10 tysięcy ton.

Jeśli chodzi o paprykę, to jest to już około 100 tysięcy ton. Co ważne, jak wskazuje ekspert, producenci z Polski i innych krajów zazwyczaj nie wchodzą sobie w drogę. I tak, warzywa z Hiszpanii trafiają do naszego kraju najczęściej w okresie jesienno-zimowym, gdy u nas tej papryki nie ma.

Warzywa odporne na klimat

Tomasz Smoleński wyjaśnia, że te warzywa pojawiły się szerzej w uprawie w naszym kraju m.in. ze względu na wyhodowanie nowych odmian, lepiej przystosowwanych do naszego klimatu. Przez wiele lat Polska korzystała także z tego, że paprykę czy cukinię mogła potem sprzedawać na rynek wschodni po konkurencyjnych cenach. W ostatnich latach jest to jednak trochę utrudnione przez rosyjskie embargo.

Dodajmy, że papryka pochodzi z Ameryki Południowej, a cukinię wyselekcjonowali Włosi.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md