X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Raport KRD: mniej zatorów płatniczych, ale problem pozostaje

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 10:21
W IV kwartale minionego roku polskie firmy miały najmniej problemów z zatorami płatniczymi od stycznia 2009 roku. Tak wynika z badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw", przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Mimo to nieterminowe płatności pozostają sporym obciążeniem dla rodzimych firm.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W raporcie czytamy, że w IV kwartale 2017 roku Indeks Należności Przedsiębiorstw, odzwierciedlający poziom zatorów płatniczych, sięgnął poziomu 92,1 punktu, osiągając najwyższy wynik w 9-letniej historii badania. Im wyższa jest jego wartość, tym faktury są płacone bardziej terminowo.

W czwartym kwartale przeciętny czas oczekiwania na płatność skrócił się do trzech miesięcy - wcześniej był o trzy dni dłuższy. Wyraźnie poprawiły się także oceny portfeli należności. Odsetek przedsiębiorstw deklarujących, że skala problemów z uzyskaniem zapłaty za sprzedane towary i usługi się zmniejsza wyniósł w styczniu 27,2 procent. Trzy miesiące wcześniej sięgał 21,5 procent

Jest lepiej, ale nadal sporo do zrobienia

- Czytając wyniki badania można odnieść wrażenie, że problem zatorów płatniczych ma coraz mniejszy wpływ na działalność i rozwój polskich przedsiębiorstw. Jest lepiej, ale wciąż nie jest dobrze. Przeterminowane płatności w dalszym ciągu stanowią znaczący udział w portfelach polskich firm, a w wielu przypadkach wręcz utrudniają ich funkcjonowanie - uważa Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy, której certyfikatem posługuje się około 50 tysięcy polskich firm.

Niepokoić może struktura przeterminowanych faktur. Do 15 procent wzrósł odsetek firm, które nie dostały w terminie 50 i więcej procent należnych pieniędzy z wystawionych faktur. Jeśli uwzględnić przedsiębiorstwa, w których przeterminowane należności stanowią ponad 20 procent wszystkich, to obserwujemy wzrost ich udziału z 40,8 procent ogółu firm z tymi problemami do aż 46,2 procent.

- Taka polaryzacja jest niebezpieczna dla gospodarki, gdyż firmy najbardziej dotknięte problemami niejako infekują nimi inne. Zatory płatnicze są jak wirus. To zresztą już widać w najnowszym raporcie. W IV kwartale z 26,4 procenta do 30 procent wzrósł odsetek firm, które wskazywały, że nie mogą płacić innym, bo same nie dostały zapłaty. Z tego samego powodu do 28,4 procenta wzrósł odsetek firm, które wstrzymują się z inwestycjami - komentuje prezes KRD BIG Adam Łącki.

"Portfel należności polskich przedsiębiorstw" to wspólny raport Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Badanie jest przeprowadzane co kwartał od stycznia 2009 roku

Naczelna Redakcja Gospodarcza, komunikat, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zatory płatnicze są zmorą polskiego biznesu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 13:30
Ponad połowa polskich firm została zmuszona do zaakceptowania dłuższych terminów płatności – wynika z Europejskiego Raportu Płatności 2017 przygotowanego przez Intrum Justitia. Zdecydowania większość przedsiębiorców otrzymuje zapłatę 30 dni po terminie, a 13 proc. czeka na nią nawet do 60 dni. Jeśli doliczymy do tego średni czas określony na fakturze, daje nam to 2 lub 3 miesiące bez wpływów na konto firmy. Zdaniem 45 proc. z nich to celowe działanie kontrahentów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatory płatnicze: wyższy podatek dla dłużników

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 19:50
Nierzetelni dłużnicy nie będą mogli już spać spokojnie. Sposobem na niesolidne firmy, kredytujące się kosztem swoich dostawców, mają być nowe przepisy podatkowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwlekanie ze zwrotem pieniędzy i inne "sztuczki". Firmy skarżą się na problemy z otrzymaniem zapłaty

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 11:18
Z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów we współpracy z Ministerstwem Rozwoju wynika, że blisko 70 proc. firm uważa, że maksymalny ustawowy czas na zapłacenie faktury nie powinien być dłuższy niż miesiąc.
rozwiń zwiń