"Dziennik Gazeta Prawna": zagranica się wyprowadza

2018-02-14, 10:35

"Dziennik Gazeta Prawna": zagranica się wyprowadza
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Zagrnaiczne firmy nie inwestują już u nas tak chętnie jak dawniej. Rok 2017 był pod tym względem najsłabszy od kilku lat - wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy, na saldo inwestycji mocno wpłynęło przede wszystkim to, że w polskich filiach pozostąła część wypracowanych przez nie zysków. Sytuację dodatkowo pogorszyło to, że część przedsiębiorstw w ogóle wyniosła się z naszego kraju. Główny powód: repolonizacja sektora bankowego czy energetycznego.

Mniej inwestycji

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że w efekcie tego wszystkiego saldo zagranicnzych inwestycji bezpośrednich w Polsce wynuiosło 20,7 mld zł i było o niemal 70 procent mniejsze niż w roku 2016. Od momentu przystąpienia naszego kraju do UE tylko raz - w 2013 roku - ten napływ był mniejszy. Było to jednak związane nie tyle ze spadkiem zainteresowania prowadzeniem interesów w Polsce, co z niuansami statystyki. W latach 2012-2013 były przypadki upraszczania struktur właścicielskich przez międzynarodowy kapitał, co skutkowało zmniejszeniem zagranicznych inwestycji u nas, a równoczesnym spadkiem naszych w innych krajach.

Repolonizacja szkodzi?

Gazeta podkreśla, że tym razem powód jest inny. W dużej mierze odpowiada za to repolonizacja, czyli przejmowanie przez krajowy, głównie państwowy, kapitał aktywów kontrolowanych dotychczas przez inwestorów z zagranicy.

Więcej - w "Dzienniku Gazeta Prawna".

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dziennik Gazeta Prawna, md

Polecane

Wróć do strony głównej