X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PIT 2017: nie zapominajmy o przekazaniu 1 proc. podatku. To nic nas nie kosztuje

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 08:44
Początek roku czas, kiedy powoli zaczynamy myśleć o rozliczeniu się z fiskusem za ostatnie 12 miesięcy. W tym kontekście warto pamiętać o możliwości przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Audio
  • O przekazywaniu 1 proc. podatku mówili w radiowej Jedynce: Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów i Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon Jawor i portalu ngo.pl (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Przekazanie 1 proc. podatku jest proste
Przekazanie 1 proc. podatku jest prosteFoto: mffoto/Shutterstock.com

Jak pokazują statystyki z roku na rok coraz chętniej z tej możliwości korzystamy. W rozliczeniach za 2016 rok zdecydowało się na to 3 miliony 600 tysięcy podatników, mówi Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów.

- To jest mniej więcej 50 proc. ogólnej liczby podatników. Jeżeli byśmy wzięli pod uwagę tych, którzy wykazują w zeznaniach należny podatek, bo nie w przypadku każdej osoby tak się dzieje, to wówczas 60 proc. takich podatników zdecydowało się przekazać 1 proc. podatku. W ubiegłym roku OPP w ten sposób otrzymały ponad 660 mln zł – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Gdyby na przekazanie 1 procenta podatku zdecydowali się wszyscy, to do OPP trafiłoby rok temu 868 mln złotych.

1 proc. to nie darowizna

W Polsce działa ponad 100 tys. organizacji pozarządowych, z czego ponad 8 tys. to właśnie organizacje pożytku publicznego, które mogą pozyskiwać 1 proc. podatku, podaje liczby Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon Jawor i portalu ngo.pl.

- Często przypominamy o tym, że 1 proc. to nie jest darowizna i to nie jest żadna forma filantropii. 1 proc. jest takim mechanizmem, który pozwala nam zdecydować, na co zostanie przekazana taka część naszego podatku, ale my tych pieniędzy nie wyciągamy z naszej kieszeni. Jeżeli nie trafiłyby do organizacji pozarządowej, to trafiłyby do budżetu państwa, więc formalnie nie są to nasze pieniądze – podkreśla ekspertka.

 Wpływy z 1 procenta podatku składają się na 5 procent przychodów całego III sektora.  

- Z jednej strony to nie jest dużo, ale z drugiej strony są organizacje, które dostają naprawdę bardzo dużo pieniędzy z jednego procenta. To są zazwyczaj takie fundacje, które zbierają na subkonta, czyli właściwie na indywidualne osoby – dodaje Dorota Setniewska.

Dlaczego nie przekazujemy 1 proc.? 

Organizacje pozyskują też pieniądze od urzędów, darczyńców, z funduszy unijnych czy własnej działalności gospodarczej.  Z badań wynika, że ciągle jeszcze wiele osób nie słyszało o możliwości przekazania 1 proc. podatku.

 - Jest taka grupa, która mówi, że zapomniała o tym. Jest grupa, która mówi, że nie robi tego, bo przekazuje decyzję swojemu księgowemu. Jest też grupa osób, która uważa, że nie warto, np. dlatego że ich 1 proc. to niewielka kwota. Nawet jeżeli nasz 1 proc. to kilkanaście złotych, to jeżeli to przemnożymy razy ileś osób, to może to już być pokaźna suma, która organizacji pozwoli na prowadzenie jakiś działań – zaznacza ekspertka.

Przekazanie 1 proc. jest bardzo proste 

Przeszkodą w przekazaniu 1 procenta już nie powinny być natomiast formalności, mówi Paweł Jurek.

- Kiedyś podatnicy zwracali uwagę, że stanowiło to dla nich pewne obciążenie, bo musieli dokonać przelewu. Obecnie dzieje się to w zasadzie automatycznie. Wskazujemy tylko nr KRS takiej organizacji pożytku publicznego. W ubiegłym roku wprowadziliśmy takie rozwiązanie, które nazywa się PIT-OP. To jest wniosek przede wszystkim adresowany do osób, które są emerytami czy też rencistami, i w związku z tym organy rentowe samodzielnie je rozliczają – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Taki wniosek wystarczy wypełnić, wpisać numer KRS organizacji  i wysłać do urzędu skarbowego.

Karolina Mózgowiec, awi

Czytaj także

PIT: na co przeznaczane są pieniądze z naszych podatków?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 19:00
2 maja to w tym roku ostatni dzień na rozliczenie się z fiskusem. Składając deklarację widzimy, ile podatku dochodowego musieliśmy zapłacić w poprzednim roku. Ale czy wiemy, na co wydawane są nasze pieniądze?
rozwiń zwiń