X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Premier zapowiada rekordowo niski deficyt budżetowy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 07:38
Nie wiem jeszcze, jak zamkniemy rok, ale wzrost długu publicznego nie powinien być wyższy niż około 5 mld zł - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polska po raz pierwszy od transformacji ustrojowej nie uzależnia się bardziej od kredytów zagranicznych.
Audio
  • Rząd Mateusza Morawieckiego z wotum zaufania - relacja Aleksandry Drążkiewicz (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki (C) po wygłoszonym expose w Sejmie
Premier Mateusz Morawiecki (C) po wygłoszonym expose w SejmieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Morawiecki we wtorek wieczorem, zabierając głos po zakończeniu debaty w Sejmie nad expose przekonywał, że deficyt budżetu na koniec tego roku będzie niewielki, a gdyby rząd miał takie przychody z prywatyzacji i dywidend, jak rząd PO-PSL, oraz nie wydał kilkunastu miliardów złotych na różne cele społeczne, byłaby nadwyżka budżetowa. Za największy obok uszczelnienia poboru VAT sukces gospodarczy rządu PiS uznał utworzenie w przemyśle dwóch trzecich wszystkich nowych miejsc pracy w całej UE.

Morawiecki podkreślił, że program tego rządu w wielu aspektach obliczony jest na 8-12 lat.

Źródło wideo: Sejm/x-news

Odnosząc się do niektórych wystąpień przedstawicieli klubów parlamentarnych, premier stwierdził, że w trakcie expose starał się skupić na możliwie największej ilości priorytetów jego gabinetu i najważniejszych kwestiach dot. działań w przyszłości, w tym sprawach społecznych, energetyki, mieszkalnictwa, wsi, wsparcia osób starszych, praw kobiet czy przemocy.

Premier w odpowiedzi na wystąpienie b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru podkreślił, że nowe możliwości gospodarcze zbudowało uszczelnienie systemu podatkowego. Jak ocenił, wzrost ściągalności podatku to przełom na miarę 15 lat. "Tu nie ma przetrzymywania żadnego VAT-u, tu nie ma żadnego opóźniania zwrotów" - mówił.

Odnosząc się do kwestii poboru akcyzy, Morawiecki podkreślił, że obecnie akcyza rośnie relatywnie mniej niż VAT, ze względu na ograniczenie działań przemytników, którzy do tej pory chętnie uiszczali akcyzę. - Ukróciliśmy przemyt i dzięki temu, że obniżyliśmy przemyt, to jest więcej VAT-u, a akcyza rośnie proporcjonalnie do konsumpcji tych wszystkich elementów, które akcyzy dotyczą, w szczególności papierosów i alkoholu - powiedział.

"Polska nie uzależnia się bardziej od kredytów zagranicznych i krajowych"

Szef rządu zaznaczył, że w tym roku dług publiczny urośnie najmniej w porównaniu do poprzednich 25 lat. - Nie wiem jeszcze, jak zamkniemy rok, ale nie powinien to być wzrost wyższy niż około 5 mld zł - zapewnił.

Jak ocenił, jest to sukces rządu, bo po raz pierwszy od początku transformacji ustrojowej Polska nie uzależnia się bardziej od kredytów zagranicznych i krajowych, prowadząc politykę finansową i fiskalną.

Czytaj dalej
morawiecki pap 1200.jpg
Gospodarka i sprawy społeczne w expose nowego premiera Mateusza Morawieckiego

"Będziemy mieli niewielki, stonowany deficyt, pod kontrolą"

Morawiecki poinformował też, że w tym roku budżet zanotuje rekordowo niski, w porównaniu do ostatnich lat, deficyt budżetowy. Dodał, że równocześnie miejsce mają dwa bardzo ciekawe zjawiska.

Jak mówił, rządy PO-PSL miały przychody z prywatyzacji i dywidend średnio na łączną kwotę ok. 13 mld zł rocznie. - My weźmiemy dywidendy w tym roku w wysokości niecałych 2 mld zł (...), czyli porównując jabłka z jabłkami, mamy o 11 mld zł mniej niż wy. Z tego wynika też, że potrafiliśmy skompensować to znakomitym przyrostem podatków. Druga różnica między nami jest taka, że my zrealizowaliśmy szereg zobowiązań, które narastały w przeszłości (...), przede wszystkim w okresie waszych rządów - mówił. Wyjaśnił, że w dwóch tegorocznych nowelizacjach budżetu rząd przeznaczył na realizację tych zobowiązań 12 mld zł. Razem daje to 23 mld zł.

- Wiem, że to "gdybanie", ale gdyby tych dwóch parametrów nie było, mielibyśmy po raz pierwszy od 30 lat nadwyżkę budżetową w tym czasie i jednocześnie 500+, i jednocześnie 75+. Nie będziemy mieli nadwyżki, będziemy mieli deficyt, ale niewielki, stonowany deficyt, pod kontrolą, i jednocześnie kilkanaście miliardów złotych na realizację wszystkich zobowiązań z przeszłości, również zobowiązań dotyczących służb mundurowych, górników, lekarzy, służby zdrowia, wielu innych dziedzin - dodał.

"Inwestycje zaczęły rosnąć"

Morawiecki odniósł się także do pytań o inwestycje. - Otóż z inwestycjami jest tak, że one w trzecim kwartale zaczęły rosnąć całkiem ładnie. Za czwarty kwartał będzie to wzrost kilkuprocentowy - ocenił. Dodał, że życzyłby sobie, aby było to więcej. Przypomniał przy tym, że w latach 2011-2012, za rządów PO-PSL, inwestycje najpierw były w okolicach zera, ale potem wystrzeliły na ok. 20 proc. i pojawiły się w gospodarce wąskie gardła operacyjne, np. brak pracowników, problemy z dowozem kruszcu na budowę dróg.

- Lepiej jest dla gospodarki, jak wzrost inwestycji rośnie nie jak elektrokardiogram, tylko stopniowo (...). Trend jest pozytywny, trend jest dobry - uspokajał.

Jego zdaniem dobrą wiadomością jest także to, że - w porównaniu do dziesięciu największych gospodarek UE - Polska rozwija się najszybciej. Według premiera solidny wzrost gospodarczy przy obecnym poziomie inwestycji oznacza, że inwestycje te nie są marnowane. - Mnie to nie martwi, to tempo wzrostu inwestycji jest dzisiaj odpowiednie - dodał.

Uszczelnienie VAT i tworzenie nowych miejsc pracy w przemyśle

Przekonywał, że drugim po uszczelnieniu VAT największym sukcesem gospodarczym rządu PiS było utworzenie dwóch trzecich miejsc pracy w przemyśle w całej Unii Europejskiej. Przypominał, że jeszcze dwa lata temu w raporcie NBP były prognozy, że nie powstaną żadne nowe miejsca pracy w przemyśle w Polsce. "My utworzyliśmy 223 tysiące miejsc pracy, to są dane Komisji Europejskiej" - mówił.

"Mając 8 procent populacji, utworzyliśmy 66 proc. miejsc pracy w przemyśle (w całej Unii)" - podkreślał.


Przekonywał, że "inwestorzy z całego świata przychodzą do Polski". - Nie będę się tłumaczył z tego, że największy bank świata (chodzi o JP Morgan - przyp. red.) zaufał polskiej gospodarce, przyszedł tutaj i otwiera miejsca pracy dla informatyków, inżynierów, analityków, doktorów - mówił Morawiecki.

Premier podkreślał także, że "zobowiązanie, by przeznaczać co roku coraz więcej na służbę zdrowia, aż do 6 proc. PKB" w 2025 r., jest "zobowiązaniem bez precedensu". Zwracał uwagę, że 1 proc. PKB to obecnie 20 mld zł.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gospodarka i sprawy społeczne w expose nowego premiera Mateusza Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 07:29
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Ten w swoim expose zapowiedział kontynuację programy rządu Beaty Szydło, politykę wspierania polskich rodzin. Podkreślił znaczenie rozwoju gospodarczego dla prowadzenia szczodrej polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier w expose: program Mieszkanie Plus to sztandarowe zadanie rządu na najbliższe 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 21:38
 - W Polsce brakowało 3-4 milionów mieszkań i nadal tyle brakuje; program budowy mieszkań to sztandarowe zadanie dla polskiego rządu na najbliższe 10 lat - powiedział we wtorkowym expose w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: inwestorzy z całego świata przychodzą do Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 22:10
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ważnym sukcesem gospodarczym rządu PiS jest utworzenie w tym roku 230 tysięcy miejsc pracy w przemyśle. Szef rządu odpowiadał w Sejmie na pytania posłów podczas debaty po jego expose. Debatę transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści o programie gospodarczym nowego premiera

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 21:25
Ekonomiści i eksperci pytani o plany gospodarcze nowego premiera podkreślali kontynuacje działań poprzedniego rządu, w szczególności dotyczących polityki społecznej, ściągalności podatków. Za dobry kierunek uznają postawienie na innowacyjność. Brakowało im nowych zapowiedzi i odpowiedzi, skąd na ambitne cele wziąć środki.
rozwiń zwiń