Gospodarka i sprawy społeczne w expose nowego premiera Mateusza Morawieckiego

2017-12-13, 07:29

Gospodarka i sprawy społeczne w expose nowego premiera Mateusza Morawieckiego
Premier Mateusz Morawiecki wygłasza expose w Sejmie, 12 bm. Wieczorem odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania dla nowego rządu. . Foto: PAP/Tomasz Gzell

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Ten w swoim expose zapowiedział kontynuację programy rządu Beaty Szydło, politykę wspierania polskich rodzin. Podkreślił znaczenie rozwoju gospodarczego dla prowadzenia szczodrej polityki społecznej.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że jego rząd jest rządem kontynuacji. W Sejmie trwa expose nowego premiera./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

 "Za" było 243 posłów, "przeciw" - 192, żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu.

Na początku posiedzenia marszałek Sejmu Marek Kuchciński powitał prezydenta Andrzeja Dudę, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, premiera Morawieckiego wraz z ministrami. Po powitaniach rozlegały się brawa.

Morawiecki zapowiada kontynuację i rozwój rozpoczętych programów społecznych

Mój rząd, to rząd kontynuacji - kierunek działania drogowskazy i wartości są te same - mówił premier Mateusz Morawiecki w sejmowym expose. Dodał, że rząd będzie realizował politykę wspierania polskich rodzin, bo "kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej".

Morawiecki ocenił we wtorek w expose, że ostatnie dwa lata rządu Zjednoczonej Prawicy były "dobre" dla Polski i obywateli. "Przyzwyczailiśmy się do sprawnego przeprowadzenia w Polsce dobrej zmiany i chciałbym zagwarantować, że nasz rząd będzie dalej prowadził to dzieło bez wytchnienia" - zadeklarował premier.

Rząd będzie kontynuował politykę wspierania polskich rodzin

Szef rządu podkreślił, że gabinet, na którego czele stoi "jest ten sam, kierunek działania jest ten sam, drogowskazy i wartości są te same". "Jest więc rządem kontynuacji, który będzie realizował politykę wspierania polskich rodzin" - wskazał.

Premier ocenił, że rozwój i sprawy społeczne "to jedno i to samo". "Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej - tak jak teraz. Dlatego będziemy kontynuowali nasze programy społeczne, co więcej - będziemy je wzmacniali i rozwijali" - zapowiedział Morawiecki.

Powstanie Centrum Analiz Strategicznych

Nasz rząd będzie bardzo ambitny w zmienianiu państwa. Zapowiedział m.in. budowę Centrum Analiz Strategicznych.

Nowy szef rządu mówił we wtorek w Sejmie o potrzebie łączenia „konkurencji ze współpracą”, „globalnego wymiaru z wymiarem lokalnym”, a także łączenia „Europy z naszym spojrzeniem przez pryzmat naszych interesów” oraz „pragmatykę rządzenia i zarządzania państwem z wolnym rynkiem”. „Tu nie ma sprzeczności” – zapewnił Morawiecki.

Według niego łączyć trzeba też „prawo ze sprawiedliwością”. „To też bardzo ważne” – podkreślił premier.

Najważniejsze długofalowe strategie rozwoju

Zadeklarował, że jego rząd będzie „bardzo ambitny w zmienianiu Polski na lepsze”, do czego – jak przekonywał - potrzebna jest budowa Centrum Analiz Strategicznych. „Musimy uczyć się przygotować spójne prawo i podejmować decyzje podporządkowanie długofalowym strategiom rozwojowym” – powiedział Morawiecki.

Ocenił przy tym, że „nie zawsze im więcej prawa tym lepiej”. „W ostatnich 25 latach co roku było więcej prawa, postaramy się zatrzymać tę falę” – obiecał.

Premier przekonywał też, że trzeba znaleźć „złoty środek” między „państwem minimum, które opuszcza swoich obywateli, a ociężałym państwem biurokratycznym”.

Morawiecki: chcemy, żeby Polacy pracowali efektywnie, za godną płacą

- Chcemy, żeby Polacy pracowali efektywnie za godną płacą, mieli więcej czasu dla swoich rodzin, dla swoich najbliższych - powiedział w sejmowym expose premier Mateusz Morawiecki. Należy przestawić polski kapitalizm na zachodnie tory; to jest cel naszej strategii rozwoju - oświadczył.

− Polacy są jednym z narodów, który pracuje w Europie najwięcej. Jesteśmy jednym z najbardziej pracowitych narodów - pracujemy ok. 2 tys. godz. rocznie" - mówił we wtorek premier. "My nie chcemy, żeby Polacy pracowali najdłużej. My chcemy, żeby pracowali efektywnie za godną płacą. Chcemy, żeby mieli więcej czasu dla swoich rodzin, dla swoich najbliższych" - podkreślił Morawiecki.

Należy przestawić polski kapitalizm na zachodnie tory

Dlatego - jak wskazał - należy "przestawić polski kapitalizm na zachodnie tory". "To jest cel naszej strategii rozwoju" - oświadczył Morawiecki. "Nie bądźmy naiwni, silnej gospodarki nie zbudują nam inni" - zauważył. Morawiecki przekonywał, że należy wypracować "oryginalną drogę" do nowoczesnej gospodarki, jeśli chcemy, żeby Polacy zarabiali więcej.

Nadzieją – młodzi ludzie

Według szefa rządu gwarancją rozwoju są młode pokolenia. "Umiejętności młodych Polaków są dziś tym kołem napędowym naszej innowacyjności, naszej nowoczesności. To w ich entuzjazmie, w ich ciekawości ciała, konkurowaniu z najlepszymi tkwi klucz do sukcesu" - powiedział Morawiecki. "Cała nasza praca ma niewiele sensu, jeśli nie odpowiada na potrzeby młodych ludzi" - dodał premier.

Morawiecki: Polska musi się wyrwać z roli peryferii

- Potrzebujemy państwa i silnej tożsamości, by Polska wyrwała się z rolki peryferii we współczesnym kapitalizmie - mówił w sejmowym expose premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas expose podkreślił, że "polska polityka rozpięta jest między dwie błędne wizję". Jedna to wizja rozwoju zależnego, która widziała dla Polski "tylko rolę peryferii", a która dominowała dotąd. Druga to "głosy, by Polska odgrodziła się murem od reszty świata" - zaznaczył.

"My chcemy, żeby Polska była wielka. Polska jest częścią Zachodu, a jeśli tak, musi mieć globalne aspiracje i nie bać się konkurencji, nie bać się współpracy" - powiedział premier. "Potrzebujemy państwa i silnej tożsamości, by wyrwać się z roli peryferii we współczesnym kapitalizmie" - dodał Morawiecki.

Stąd jednym z głównych celów rządu będzie wykreowanie Polski jako jednego z globalnych championów, ale nie tylko w gospodarce, ale też np. w sporcie.

Celem - 6 proc. PKB na służbę zdrowia

Mateusz Morawiecki mówił też o pomysłach na poprawę stanu służby zdrowia. Pierwszy z nich to zwiększenie wydatków do 6 procent PKB w ciągu kilku lat.

Jak podkreślał, będzie to możliwe dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Zapowiedział też nacisk na walkę z chorobami nowotworowymi i kardiologicznymi, na które Polacy umierają najczęściej.

Dlatego zapowiedział budowę Narodowego Instytut Onkologii, w którym będą prowadzone nowoczesne badania i terapie. Druga inicjatywa to Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego.

Cztery słabości polskiego życia gospodarczego: bieda, bezrobocie, brak mieszkań, cywilizacyjne zapóźnienia w służbie zdrowia

Morawiecki mówił także, że czterema chronicznymi sferami polskiego życia gospodarczego i zarazem oznakami słabości były: bieda, bezrobocie, brak mieszkań i cywilizacyjne zapóźnienia w służbie zdrowia. "Z tych czterech jeźdźców Apokalipsy w dwóch pierwszych widać już znacząca poprawę, biedy jest mniej, a bezrobocie jest najniższe od 26 lat" - podkreślił.

Rząd będzie nadal podnosił płace minimalną

Premier zapowiedział, że rząd nadal będzie podnosił płacę minimalną.

Podkreślał także, że tylko w tym roku wpływy z podatku VAT wzrosły o 30 mld zł, czyli więcej, niż w okresie poprzednich 9 lat. To się udało, dodał, dzięki rozbiciu mafii VAT-owskich.

Morawiecki: chcę zadbać, by alternatywne źródła energii mogły się w Polsce rozwijać

Chciałbym zadbać, by alternatywne źródła energii mogły się w Polsce rozwijać, nie w imię ideologii, a tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie, gdzie przyniesie korzyść, a nie koszty - mówił w sejmowym expose premier Mateusz Morawiecki.

 Węgiel nadal potrzebny, ale Śląsk stanie się zagłębiem nowych technologii

Jak zaznaczył, obecnie węgiel jest podstawą energetyki i rząd nie chce z niego rezygnować. "To ważne dla Śląska, Zagłębia, ale również dla całej Polski" - mówił.
Zapowiedział długofalowe reformy, w ramach których województwo śląskie stanie się także zagłębiem nowych technologii.

 Premier Mateusz #Morawiecki w #expose: Dzisiaj węgiel jest podstawą naszej energetyki. Nie chcemy i nie możemy z niego zrezygnować. pic.twitter.com/daKd0TNqiF

Rozwój alternatywnych źródeł energii

"Dla naszych przyszłych pokoleń chciałbym zadbać, by również alternatywne źródła energii mogły się w Polsce swobodnie rozwijać. Nie w imię ideologii, a tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie, tam, gdzie przyniesie to Polakom korzyść, a nie koszty" - podkreślił.

Polska hubem gazowym

W tym celu - jak mówił - można wykorzystać zasoby natury, jakie daje położenie geograficzne Polski. Jak dodał warunkiem suwerenności jest bezpieczeństwo energetyczne kraju. Morawiecki stwierdził, że projektem, który przybliża Polskę do bezpieczeństwa energetycznego jest m.in. terminal gazowy w Świnoujściu.

"Rozbudowujemy infrastrukturę gazową, co pozwoli uczynić z naszego państwa bijące serce regionu. Chcemy utworzyć tutaj hub gazowy, który będzie zaopatrywał naszych sąsiadów" - zapewniał.

Morawiecki: wkrótce pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze

Wkrótce zostanie przedstawiony pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze; bez sprawnych i sprawiedliwych sądów uczciwy przedsiębiorca nie ma szans na walkę z mafią, układem czy monopolami - powiedział we wtorek w expose premier Mateusz Morawiecki.

Najważniejsze małe i średnie firmy

"Sercem naszej filozofii gospodarczej są mikro, małe i średnie firmy, które dają utrzymanie milionom Polaków. Dla małych i średnich przedsiębiorców mam ważne przesłanie - wszyscy uczciwi przedsiębiorcy mogą oczekiwać dbałości o otoczenie prawne, a jednocześnie równych zasad konkurencji" - powiedział Morawiecki.

"Wkrótce zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze, z Konstytucją Biznesu na czele" - zapowiedział.

Państwo potrzebne w walce z korupcją, nieuczciwą konkurencją

Morawiecki powiedział, że bez państwa i jego instytucji wolny rynek nie obroni się przed korupcją, przed wyłudzeniami podatków, przed monopolami czy przed nieuczciwą konkurencją z zagranicy.


"Również bez sprawiedliwych sądów uczciwy przedsiębiorca nie ma szans na walkę z mafiami, z układem zamkniętym czy z monopolami" - dodał.

Dlatego, jak mówił, tak ważne są takie instytucje jak CBA czy wydziały przestępczości gospodarczej w Policji czy prokuraturze. "Dlatego tak ważne są sprawne i sprawiedliwe sądy" - podkreślił Morawiecki.

Morawiecki: Centralny Port Komunikacyjny to będzie „nasza Gdynia w sercu Europy”

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział tworzenie w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie, którego elementem ma być Centralny Port Komunikacyjny. To będzie nasza Gdynia w sercu Polski i Europy – podkreślił szef rządu.

Morawiecki zapowiedział we wtorkowym expose budowę „Polski wielkich projektów”. „Jedną z takich strategii jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego – Portu +Solidarność+. To kluczowy element strategii rozwoju transportu w Polsce, to nie tylko szansa dla sektora lotniczego, to też rozbudowa sieci kolejowej” – mówił szef rządu.


Przekonywał, że to pierwszy krok ku stworzeniu w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie, otwartego również na takie innowacje jak: transport autonomiczny, czy koleje próżniowe. „Centralny Port Komunikacyjny to będzie nasza Gdynia w sercu Polski, nasza Gdynia zresztą też w sercu Europy” – podkreślił Morawiecki.

Będzie rozbudowa portów morskich


Premier mówił też o potrzebie odbudowy portów morskich – w Trójmieście, Szczecinie i Świnoujściu. W ostatnim z tych miast ma – przypomniał – powstać ma także tunel łączący je z resztą Polski. „To od dawna oczekiwany projekt, też go zrobimy” – zapowiedział Morawiecki.

„To będzie kolejnym bardzo ważnym krok na drodze do utworzenia z Polski centrum logistycznego Europy” – dodał.

Kontynuacja budowy autostrad


Morawiecki obiecał też kontynuację budowy autostrad i dróg ekspresowych, m.in. A1, S3 i S7. Przypomniał o projekcie Via Carpatia – trasie, która ma przebiegać przez Polskę i łączyć litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami.

Więcej środków ma zostać przeznaczonych na komunikację gminną i powiatową, zarówno drogową, jak i kolejową. „Liczę tu na bliską współpracę ze wszystkimi samorządami” – powiedział Morawiecki.

Program Mieszkanie Plus to sztandarowe zadanie rządu na najbliższe 10 lat

W Polsce brakowało 3-4 milionów mieszkań i nadal tyle brakuje; program budowy mieszkań to sztandarowe zadanie dla polskiego rządu na najbliższe 10 lat - powiedział premier Mateusz Morawiecki.


Zapowiedział także, że rząd zaproponuje pakiet korzyści dla samorządów dbających o ład przestrzenny i estetykę

Wskazał, że Polska zajmuje dzisiaj "przedostatnie miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę mieszkań w stosunku do liczby mieszkańców".

"Brakowało 3-4 mln mieszkań i nadal tyle brakuje" - zauważył, co spotkało się ze wzburzeniem posłów z ław opozycji, którzy przypominali podnoszone przez PiS w latach 2005-2007 hasło budowy 3 milionów mieszkań.

Zwracając się do nich Morawiecki powiedział: "ośmieszaliście to wtedy i można to ośmieszać, (...) ale nie ma się z czego śmiać, naprawdę te mieszkania są potrzebne". "To jest życie wielu milionów młodych Polaków, pomóżcie je budować" - apelował.

Jak ocenił premier, w sferze polityki mieszkaniowej Polska odrabia "zaległości z 70 lat". "I nie jest łatwo, oczywiście, ruszyć tę bryłę, ale ta kula śniegowa już ruszyła i za parę kwartałów będziemy właśnie oddawać do użytku pierwsze zbudowane (w programie Mieszkanie plus - PAP) tanie mieszkania. Ten program jest na najbliższe 10 lat sztandarowym zadaniem rządu Rzeczpospolitej" - mówił Morawiecki.

Będzie pakiet korzyści dla samorządów dbających o ład przestrzenny

Szef rządu opowiedział się jednocześnie za tym, żeby "nasze miasta i miasteczka stanowiły spójną całość, do domu każdego docierała sprawna komunikacja publiczna, a szkoły i przedszkola pojawiły się tam, gdzie powstają nowe osiedla". Dlatego - zadeklarował - "zaproponujemy pakiet korzyści dla samorządów, które zadbają o ład przestrzenny (...) i estetykę".

Koniec z budową osiedli bez infrastruktury społecznej, komunikacyjnej, technicznej

Wskazał w tym kontekście, iż obecnie "prawo niestety nie zapobiega inwestycjom mieszkaniowym w szczerym polu, odciętym od komunikacji, szkół, przedszkoli i nawet podstawowej infrastruktury technicznej". "Takie mieszkania szybko zamiast mieszkaniami marzeń stają się koszmarem" - zauważył premier.

Morawiecki: ws. Puszczy Białowieskiej postąpimy zgodnie z wyrokiem TSUE

Szanujemy postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Puszczy Białowieskiej postąpimy zgodnie z jego wyrokiem” – zadeklarował we wtorkowym expose premier Mateusz Morawiecki.


„Lasy są naszym bogactwem. To bogactwo najlepiej rozumieją i najlepiej dbają o nie leśnicy. Bardzo im za to dziękuję” – powiedział Morawiecki.

Dodał, że działania leśników w Puszczy Białowieskiej miały na celu jej ochronę. „Chcemy wierzyć, że również unijne instytucje miały także na celu dbałość o polską przyrodę. Chcemy w to wierzyć” – podkreślił premier.

 Rząd uszanuje wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Oświadczył, że jego rząd szanuje postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. „Postąpimy zgodnie z jego wyrokiem” – zadeklarował.


Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE toczy się postępowanie przeciwko Polsce w związku z wycinką w Puszczy Białowieskiej.

Podczas wtorkowej rozprawy przed TSUE w Luksemburgu Polska i Komisja Europejska podtrzymały swoje wcześniejsze stanowiska. Trybunał zdecydował, że opinia rzecznika generalnego TSUE w sprawie dotyczącej Puszczy Białowieskiej ma zostać wydana 20 lutego. Następnie Trybunał ma ją przeanalizować i wydać ostateczny wyrok.

Minister środowiska Jan Szyszko po raz kolejny zapewnił, że w sprawie Puszczy Białowieskiej działa zgodnie z prawem.

Morawiecki: nie chcemy Unii dwóch prędkości, nie zgadzamy się na dzielenie na lepszych i gorszych

Nie chcemy Unii dwóch prędkości, nie zgadzamy się na dzielenie Europy na lepszych i gorszych; kochana Europo, polski kawałek doskonale pasuje do europejskich puzzli, ale nie wolno umieszczać go niewłaściwą stroną albo wbijać na siłę - powiedział we wtorek w expose premier Mateusz Morawiecki.



"Naszym kluczowym polem działań jest też oczywiście Europa, znajdujemy się w punkcie zwrotnym dla losów projektu europejskiego i całej globalnej gospodarki. Silna, konkurencyjna i solidarna Europa to część nowoczesnej idei Polski" - powiedział Morawiecki.

Kryzys sprzed 10 lat doprowadził do upadku wielu mitów

Dodał, że po tym, jak 10 lat temu przez gospodarki Europy i świata przetoczył się kryzys, "wiele autorytetów spadło z foteli".

"Upadły mity o tym, że kapitał nie ma narodowości, że nierówności są dobre, o tym, że przemysł to przeżytek XIX czy XX wieku, albo o tym, że państwo nie jest już nikomu, do czegokolwiek potrzebne" - powiedział Morawiecki.

Jak stwierdził, Europa ciągle w trakcie wychodzenia z tego kryzysu, szuka nowych dróg i nowych idei. "Teraz waży się przyszłość projektu europejskiego, my nie chcemy Unii dwóch prędkości, nie chcemy znowu podziałów i pozostawiania niektórych w tyle, nie zgadzamy się na dzielenie Europy na lepszych i gorszych" - podkreślił Morawiecki.

Jak mówił, "coraz częściej jednak w Unii ktoś otrzymuje fory i to nie słabszy, lecz silniejszy". "I to jest nie w porządku" - dodał.

"Kochana Europo, polski kawałek na pewno doskonale pasuje do europejskich puzzli, ale nie wolno umieszczać go niewłaściwą stroną albo wbijać na siłę. Zniszczy się wtedy i całość obrazka, i ten nasz kawałek" - podkreślił Morawiecki.

Morawiecki: walka ze smogiem celem rządu

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jednym z celów jego rządu będzie walka ze smogiem. Wśród przedstawianych Sejmowi założeń programowych swojego gabinetu premier wskazał troskę o środowisko naturalne.

Mateusz Morawiecki mówił, że z powodu smogu umiera 48 tysięcy Polaków rocznie. Czyste powietrze powietrze stanowi - zdaniem premiera - wyzwanie cywilizacyjne. Jest miarą tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem. Premier zaznaczył, że podobnie jak woda i ziemia, powietrze nie należy tylko do nas, ale także do przyszłych pokoleń.

− To, w jakim stanie zostawimy je wnukom, wystawi nam świadectwo - mówił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że program walki ze smogiem będzie uwzględniał to, iż nie wszystkich stać na czystsze paliwo. Program walki ze smogiem jest więc zarazem programem wsparcia najuboższych, których nie stać na ocieplenie domu, wymianę okien bądź drzwi oraz na dobre, nietrujące paliwo.

− Chcemy zlikwidować to ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków - oświadczył premier.
Mateusz Morawiecki podziękował organizacjom społecznym, w tym ruchom miejskim za ich działania na rzecz środowiska.

Mateusz Morawiecki został powołany w poniedziałek

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent Duda powołał rząd Morawieckiego. Była premier Beata Szydło została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie. Morawiecki, poza stanowiskiem prezesa Rady Ministrów, objął funkcje szefa resortów: rozwoju i finansów.

IAR, PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej