X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Klienci banków internetowych zagrożeni. Nowy wirus może od nas wyłudzić dane do konta

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 17:17
Klienci banków, którzy korzystają z platform internetowych, powinni mieć się na baczności. Do sieci trafił wirus, który podmienia stronę banku w aplikacji mobilnej na własną, próbując w ten sposób wyłudzić dane do naszych kont.
Audio
  • Użytkownicy bankowości mobilnej powinni mieć się na baczności (Dominik Olędzki)
Wirusy atakują bankowość mobilną
Wirusy atakują bankowość mobilnąFoto: Pexels.com

Eksperci zwracają uwagę, że cyberprzestepcy coraz częsciej na cel biorą sobie bankowość on-line, a zwłaszcza aplikacje mobilne, które pozwalają nam szybki dostęp do konta za pomocą smartfona czy tabletu. Tak też jest z nowym wirusem, przed którym ostrzegają między innymi mBank i PKO BP.

Uwaga na ekran logowania

Jak wyjaśnia ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org Tomasz Jaroszek, złośliwe oprogramowanie zastępuje oryginalny ekran logowania w aplikacji mobilnej fałszywym. - Jeśli ekran jest fałszywy, to tak naprawdę przekazujemy dane nie bankowi, ale oszustowi, który zainstalował tę nakładkę. Oszust bazuje na tym, że tę czynność wykonywaliśmy wcześniej już setki razy bez żadnych problemów, więc nasza czujność może być uśpiona - dodaje.

Tomasz Jaroszek radzi, by zawsze pamiętać o aktualizacji aplikacji bankowej oraz systemu na urządzeniu mobilnym i być bardzo ostrożnym w momencie instalowania czegokolwiek. - Dobrą metodą jest prześledzenie opinii na temat aplikacji i sprawdzenie w internecie, czy nie było z nią żadnych problemów - wskazuje ekspert.

Cyberprzestępcy żądają okupu

Hakerzy chcą od nas wyłudzać nie tylko wrażliwe dane, ale też pieniądze. W ostatnim czasie w internecie pojawił się wirus o nazwie Bad Rabbit. Jak wyjaśnia ekspert ds. cyberbezpieczeństwa KPMG Michał Kurek, jest to oprogramowanie typu ransomware, które szyfruje dane na naszych komputerach, a w zamian za ich odszyfrowanie oczekuje okupu.

Tradycyjnie, cyberprzestępcy chętnie wykorzystują metodę phishingu, czyli podszywania się pod firmy i instytucje. Na przykład, w ostatnim czasie sieć obiegły e-maile, rzekomo wysyłane przez Pocztę Polską, za pomocą których hakerzy chcieli wyłudzić dane. Dlatego - jak radzą eksperci - trzeba zachować szczególną ostrożność przy przeglądaniu skrzynki e-mailowej, a podejrzanych maili najlepiej w ogóle nie otwierać i je ignorować.

NRG, Jedynka, Dominik Olędzki, md