X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W oczekiwaniu na rating. Czy S&P zauważy polski wzrost?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 14:05
Agencja Standard & Poor’s (S&P) ma w piątek przedstawić aktualny rating naszego kraju. Wyczekiwany jest on tym bardziej, że poprzednio agencja ta ze sporym sceptycyzmem, by nie powiedzieć krytycyzmem, odnosiła się do Polski i perspektyw jej rozwoju.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PIXABAY

S&P wystawił nam ostatnio (kwiecień 2017 r.) notę BBB+ (ósmą w 22 stopniowej skali) ze stabilną perspektywą. Najbardziej jednak pamiętna była ocena ze stycznia 2016 r., kiedy to z oceny A- z perspektywą pozytywną agencja obniżyła nasz rating do BBB+ z perspektywą negatywną. Wywołało to mały szok bowiem był to najniższy poziom spośród pozostałych trzech wiodących w świecie agencji ratingowych oceniających Polskę, a także pierwsze historyczne obniżenie takiej noty odnośnie naszego kraju.

Wielka trójka rządzi ratingami

Okresowe oceny tego typu, zwłaszcza w wykonaniu tzw. wielkiej trójki (S&P, Fitch, Moody's) są ważnym testem wpływającym na postrzeganie rynku finansowego danego kraju, jego wypłacalność, międzynarodową wiarygodność wśród inwestorów oraz ogólną renomę i wizerunek. Niektórzy eksperci we wstępnych komentarzach nie ukrywają, że po cichu liczą na poprawę naszych notowań i wskazują m.in. na szybszy od przewidywanego na początku tego roku rozwój polskiej gospodarki. S&P weźmie przede wszystkim pod lupę nasze dane makro, ale także ogólne opinie na temat Polski. 

Mimo dobrych danych dominuje ostrożność w oczekiwaniach

Wśród analityków przeważają jednak głosy, że rating zostanie utrzymany bez zmian oraz, że nie zmieni się tzw. perspektywa będąca zapowiedzią na przyszłość. Nie brakuje też nieco bardziej optymistycznych glosów, iż perspektywa zmieni się na pozytywną, co mogłoby zwiastować – jeśli dobra koniunktura w polskiej gospodarce się utrzyma – podniesienie w przyszłości ratingu Polski. Z negatywów eksperci wymieniają jednak ekspansywną politykę fiskalną, która wprawdzie nie wpływa zasadniczo na wzrost naszego deficytu, ale utrudnia jego szybkie zredukowanie.

Czy S&P dostrzeże polski wzrost? Rząd ma argumenty

Mimo uspokajającego tonu większości wstępnych przewidywań – obawy przed krytyczną oceną także istnieją, bo S&P po poprzednim sprawdzianie zyskał u nas opinię agencji sceptycznie, a nawet "wrogo" nastawionej do Polski. Sprawiła to wspomniana ocena ze stycznia 2016 r., która odbiła się wówczas w świecie szerokim echem.

Potem wraz ze wzrostem naszej gospodarki S&P dołączył do instytucji coraz lepiej oceniających perspektywy rozwojowe Polski, w tym podniesioną przez wiele instytucji perspektywę wzrostu tegorocznego PKB z 3,6 proc. do 4,2 proc. Przypomnijmy, że lepsze oceny w ratingu niż te w wykonaniu S&P Polska otrzymała ostatnio od agencji Moody’s (A2, perspektywa stabilna) oraz od agencji Fitch (A-, też perspektywa stabilna).

Ratingowa nota ma znaczenie nie tylko w skali makro  

Wprawdzie oceny agencji ratingowych są często poddawane krytycznym osądom, zwłaszcza przez władze tych państw, których rating obniżono, to nadal stanowią one dla zagranicznych inwestorów podstawową wskazówką, by nie powiedzieć wyrocznię, czy np. uciekać z pieniędzmi z danego kraju, czy wprost przeciwnie. Wszystko to wpływa również na koszty obsługi długu i w dalszej perspektywie na kondycję rodzimej waluty, raty zaciąganych kredytów, ceny sprowadzanych towarów, sytuację na rynku pracy – słowem – przekłada się również na domowe budżety nas wszystkich.

Adam Kaliński, Naczelna Redakcja Gospodarcza

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agencja Moody's nie podjęła decyzji ws. ratingu Polski. Ekonomiści komentują: niepewność dotycząca gospodarki pozostała

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 16:00
Piątkowy brak decyzji agencji Moody’s w sprawie ratingu Polski może mieć pozytywny, ale raczej krótkotrwały wpływ na złotego i polskie obligacje – uważają ekonomiści. Zwracają uwagę na niepewności dot. polskiej gospodarki i utrzymanie negatywnej perspektywy ratingu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty czeka na decyzje agencji ratingowych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 17:01
Polska waluta w trakcie piątkowej sesji pozostawała stabilna w oczekiwaniu na decyzje agencji Fitch oraz Moody's ws. ratingu Polski - wskazują uwagę analitycy walutowi. Ok. godz. 16.50 euro kosztowało 4,37 zł, dolar - 4,11 zł, frank szwajcarski - 4,07 zł, a funt - 5 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rating Polski: od niego zależy, czy nowi inwestorzy pojawią się na GPW

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 21:15
W piątek, 13 stycznia, dwie agencje ratingowe, Moody's i Fitch mają przedstawić swoje oceny wiarygodności kredytowej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Beata Szydło o prognozie Moody's: gospodarka polska w bardzo dobrej kondycji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 10:46
Program gospodarczy rządu Prawa i Sprawiedliwości przynosi pozytywne efekty - w ten sposób przebywająca z wizytą w Pekinie premier Beata Szydło oceniła potwierdzenie przez Agencję Moody’s ratingu Polski na poziomie A2. Agencja podniosła też perspektywę ratingu z negatywnej na stabilną.
rozwiń zwiń