X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Zabezpieczenia technologii Wi-Fi złamane. Co grozi naszym urządzeniom mobilnym?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 16:28
System zabezpieczeń, stosowany w technologii Wi-Fi został złamany. Luka teoretycznie może posłużyć hakerom do przeprowadzenia ataku na urządzenia, które korzystają z bezprzewodowego dostępu do internetu. Eksperci przekonują, że zagrożone mogą być zarówno sieci domowe, jak i firmowe.
Luka w protokole zabezpieczeń Wi-Fi-. Urządzenia mobilne zagrożone
Luka w protokole zabezpieczeń Wi-Fi-. Urządzenia mobilne zagrożoneFoto: Shutterstock

Problem wykryli badacze z belgijskiego Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium. Chodzi o lukę w systemie uwierzytelniania urządzeń w sieci Wi-Fi, dzięki której haker może złamać zabezpieczenia takiej sieci, przyłączyć się do niej i pozyskać potencjalnie wrażliwe informacje, takie jak podawane przez nas w internetowych formularzach numery kard kredytowych. "Dziura" w certyfikacie WPA2 może też posłużyć do przeprowadzenia bezpośredniego ataku na komputery w danej sieci.

Wszyscy jesteśmy zagrożeni

Co ważne, luka dotyczy właściwie wszystkich urządzeń, wykorzystujących tę technologię - a więc również na przykład naszych domowych smartfonów czy tabletów. - To jest wada całego standardu, więc potencjalnie jest duże ryzyko, że zagrożone są wszystkie sieci, nieważne czy domowe, czy firmowe - powiedział ekspert do spraw bezpieczeństwa IT, profesor Alan Woodward z Uniwersytetu Surrey. Dodał, że jedynym sposobem na pozbycie się ryzyka jest ręczne zainstalowanie łatki na naszym ruterze.

Atak typu "Krack"

Badacze z Lowanium nazwali atak przy wykorzystaniu luki mianem "Krack", co jest skrótem od "key reinstallation atack", czyli ataku za pomocą ponownego zainstalowania klucza bezpieczeństwa. Owe klucze są wykorzystywanie przy uwierzytelnianiu urządzeń w sieci. Teraz, jeśli haker ma na celu sieć bez zainstalowanej na ruterze odpowiedniej aktualizacji, to teoretycznie może podmienić oryginalny klucz własnym, słabszym, i w ten sposób podłączyć się do danej sieci.

Luka w certyfikacie to realny problem

Odkrytą przez badaczy luką zainteresowały się wielkie internetowe korporacje, między innymi Google, które już zapowiada, że będzie instalować odpowiednie łatki na należących do siebie urządzeniach. Ostrzeżenie przed problemem z certyfikatem WPA2 wydała także renomowana amerykańska organizacja CERT, zajmująca się cyberbezpieczeństwem. Według badaczy luka jest szczególnym zagrożeniem dla urządzeń z systemami Linux i Android w wersji 6.0 lub wyższej.

Jak się bronić?

25794298154_1efa24dfb2_k kopia 663.jpg
Bezpieczeństwo w sieci. Internet realną przestrzenią

Badacze podkreślają jednak, że atak z wykorzystaniem tej luki jest dość trudny do przeprowadzenia, a haker musi się znajdować fizycznie w pobliżu sieci i rutera, które zamierza zaatakować. Póki nie zaktualizujemy oprogramowania na ruterze warto jednak rozważyć korzystanie z przeglądarki, która szyfruje przesyłane informacje, oraz tradycyjnie - stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci.

A więcej o atakach typu "Krack" można przeczytać pod tym adresem.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, BBC, Daily Telegraph, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak