Rozpoczynają się konsultacje społeczne programu Mieszkanie Plus

2017-10-02, 13:42

Rozpoczynają się konsultacje społeczne programu Mieszkanie Plus
Rozpoczynają się konsultacje społeczne programu Mieszkanie Plus. Foto: Shutterstock

Dziś ruszają konsultacje publiczne pierwszych lokalizacji mieszkań z programu "Mieszkanie Plus". Pierwsze spotkania odbędą się w Bydgoszczy, Opolu, Lublinie i Szczecinie. W każdym z miast wojewodowie zaprosili do konsultacji samorządowców, żeby poznać ich oczekiwania związane z funkcjonowaniem i działaniem Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Posłuchaj

Mieszkanie Plus - tanie i dobre? Rozpoczynają się konsultacje społeczne programu (Elżbieta Szczerbak)
+
Dodaj do playlisty

Celem konsultacji jest uzyskanie akceptacji gmin dla konkretnych lokalizacji. Krajowy Zasób Nieruchomości będzie poszukiwał odpowiednich pod budownictwo mieszkaniowe działek, na których mogłyby powstać inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus. Jak mówił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, prace nad programem są już na zaawansowanym etapie - w cześci realizowanej przez BGK Nieruchomości obecnie w budowie jest 1200 mieszkań, a około 10 tysięcy mieszkań jest objętych postępowaniem. - Pracujemy nad kolejnymi lokalizacjami - zapewnił.

Mieszkania tanie i dobre

Z kolei wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak przypomina, że celem programu Mieszkanie Plus jest dostarczanie tanich mieszkań na wynajem na zasadach komercyjnych. Jak podkreślił, chodzi o zrównoważenie kwestii ekonomicznych, a więc stosunkowo niskich cen, z dobrą jakością budynków pod względem architektonicznym, technologicznym i urbanistycznym.

Z zapowiedzi wynika, że czynsze w mieszkaniach budowanych przez BGK Nieruchomości w ramach pilotażu, mają być nawet o około 25 procent niższe niż średnia rynkowa w danym regionie. - Stawki są kalkulowane z uwzględnieniem wszystkich kosztów, a więc również kosztów budowy, finansowania i utrzymania nieruchomości. Chcemy by rzeczywiście było to poniżej 20 złotych za metr kwadratowy - zaznaczył Włodzimierz Stasiak.

Ale czy na pewno?

Jak jednak ocenił Marcin Jańczuk z MetroHouse, taka cena jest możliwa tylko przy odpowiednio niskich kosztach budowy. Jego zdaniem w tej sprawie wiele będzie zależało od kosztów administracyjnych - jeśli będą one wynosiły 400-500 złotych, to opłaty za standardowe dwupokojowe mieszkanie mogą się zamknąć w kwocie około 1500 złotych, co sprawi, że takie mieszkania na przykład w aglomeracji warszawskiej będą konkurencyjne. Ale jeśli już koszty administracyjne okażą się być wyższe to według eksperta opłaty za mieszkania wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus będą zbliżone do opłat za inne mieszkania na rynku. Jednak i wówczas, w opinii Jańczuka, mogą się one cieszyć zainteresowaniem, bo głównych ich atutem jest perspektywa dojścia po pewnym czasie do własności.

Początkowo większość mieszkań w ramach komercyjnego filaru miała być budowana na gruntach państwowych, ale najlepszym partnerem okazały się samorządy -podkreślają przedstawiciele BGK Nieruchomości. Obecnie 90 procent przygotowywanych inwestycji w ramach programu to właśnie efekt współpracy z lokalnymi władzami.

Jedynka, Elżbieta Szczerbak, md

Polecane

Wróć do strony głównej