X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"W polski dług inwestują zagraniczne banki centralne i instytucje publiczne"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 13:55
Inwestorzy zagraniczni są coraz bardziej zainteresowani polskimi obligacjami, wśród nich są banki centralne, instytucje publiczne - poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak. Mimo oczekiwanych podwyżek stóp procentowych w USA, na rynek polski wracają inwestorzy amerykańscy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

PAP: Jakie Pana zdaniem są perspektywy światowej i polskiej gospodarki? Czy opinia ta jest zbieżna z poglądami wyrażanymi podczas ostatniej sesji MFW i BŚ, w której brał Pan udział?

Piotr Nowak, wiceminister finansów odpowiedzialny m.in. za zarządzanie długiem publicznym: Perspektywy polskiej gospodarki są bardzo dobre. Analitycy, ekonomiści gremialnie podnoszą w górę swoje prognozy odnośnie do wzrostu PKB w tym roku. Na bazie zarówno silnej konsumpcji, jak i sporego oczekiwanego przyspieszania w inwestycjach. Spotkania w MFW i BŚ, czyli tzw. spotkania wiosenne, które odbyły się w kwietniu, służyły wymianie doświadczeń na temat rozwoju globalnej gospodarki i finansów oraz dalszych perspektyw. Otoczenie zewnętrzne w tym zakresie jest oczywiście istotne także dla Polski. Głównie o tym rozmawialiśmy w Waszyngtonie, choć oczywiście była to także okazja do szeregu spotkań zarówno z tymi dwiema instytucjami, z którymi utrzymujemy bieżące, bardzo dobre relacje, jak i z innymi krajami.

PAP: Jakie konkluzje płyną z tych spotkań?

P.N.: Ważne jest to, że co do zasady wzrost gospodarki światowej uległ przyspieszeniu. Stało się to pod wpływem wzmocnienia globalnego popytu, przede wszystkim inwestycyjnego. Zwiększyła się dynamika światowej produkcji przemysłu przetwórczego oraz globalnego handlu. Prognozy ekspertów dla światowej gospodarki są pozytywne. Również stabilność na rynkach finansowych uległa wzmocnieniu w porównaniu z prognozą z jesieni ub.r. Rozmawialiśmy też oczywiście o zagrożeniach. Chodzi o tendencje protekcjonistyczne mogące zakłócić globalny handel, przepływ kapitału i siły roboczej. Niebezpieczna byłaby też agresywna deregulacja finansowa, która sprzyjałaby podejmowaniu nadmiernego ryzyka i sytuacjom kryzysowym.

PAP: Czy zainteresowanie inwestorów zagranicznych polskimi obligacjami jest duże?

P.N: Zainteresowanie inwestorów zagranicznych polskimi obligacjami rośnie od grudnia zeszłego roku. Tylko w marcu zwiększyli oni swoje zaangażowanie w krajowych obligacjach o 9,9 mld zł, z czego prawie połowę stanowiły banki centralne i instytucje publiczne, a więc najbardziej stabilna i długoterminowo nastawiona grupa inwestorów. Napływ od początku roku dotyczy przede wszystkim inwestorów z Azji i strefy euro, ale, co ciekawe obserwujemy też powrót inwestorów amerykańskich – mimo oczekiwanych podwyżek stóp w USA.

PAP: Z przedstawicielami inwestorów których krajów spotykał się Pan ostatnio, czy na liście pojawiły się jakieś nowe kierunki? Kiedy poznamy efekty tych spotkań?

P.N.: Od początku 2017 r. odbyliśmy szereg spotkań z inwestorami ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, krajów Bliskiego Wschodu, Japonii oraz Chin. W zeszłym roku po raz pierwszy odwiedziliśmy Algierię oraz Chiny. Spotkania z inwestorami chińskimi zaowocowały udaną emisją na chińskim wewnętrznym rynku międzybankowym, którą Polska dokonała jako pierwszy (i jak dotąd jedyny) europejski kraj. Ponadto regularnie organizujemy spotkania z inwestorami zagranicznymi w Ministerstwie Finansów.

PAP: Jaki jest aktualny poziom finansowania potrzeb pożyczkowych Polski na ten rok?

P.N.: Aktualnie sfinansowane jest już 61 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto.

PAP: Czy obecna globalna sytuacja polityczna i gospodarcza, także wyniki wyborów we Francji mają wpływ na koszt finansowania polskiego długu?

P.N.: Na koszt finansowania polskiego długu ma wpływ wiele czynników – od bieżącej i oczekiwanej przyszłej polityki pieniężnej NBP po sytuację na rynkach bazowych, a zatem również globalną sytuację polityczną i gospodarczą. Obecnie mamy do czynienia z okresem względnej stabilizacji, dla Polski to oczywiście dobrze. Wyniki wyborów we Francji nie były wprawdzie niespodzianką, niemniej część uczestników rynku wskazywała, że są one czynnikiem niepewności. Od początku roku rentowności naszych papierów zauważalnie spadły, do ok. 2 proc. dla 2-letnich i poniżej 3,5 proc. dla 10-letnich. Równie zauważalnie umocnił się też złoty, z punktu widzenia kosztów obsługi długu jest to też dobra wiadomość.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy polski dług publiczny jest niepokojący?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 13:50
10 stycznia licznik długu publicznego ustawiony w Warszawie wskazał bilion złotych. Część ekspertów uważa, że to poziom alarmujący, ale zdaniem innych nie ma się jeszcze czym martwić. Jakie są argumenty obu stron?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier Morawiecki o zadłużeniu i deficycie: bilion został przekroczony już 2014 r.

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 13:23
Chciałbym, żebyśmy zaczęli spłacać długi, czyli żebyśmy nie mieli deficytu, a w szczególności żebyśmy nie powiększali naszego zadłużenia wobec zagranicy - ocenił we wtorek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MF: w 2018 r. zadłużenie względem PKB spadnie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 08:05
Inwestorzy zagraniczni bardzo dobrze oceniają zdolność kredytową Polski, widzą, że rząd robi rzeczy racjonalne - powiedział w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Piotr Nowak. Według strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych już w 2018 r. zadłużenie względem PKB spadnie.
rozwiń zwiń