Mieszkanie Plus: dobre budownictwo mieszkaniowe nie musi być drogie

2017-04-09, 15:00

Mieszkanie Plus: dobre budownictwo mieszkaniowe nie musi być drogie
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Shutterstock.com

Zaprojektowanie przestrzeni, w której ludzie dobrze się czują i z której czerpią satysfakcję, jest sporym wyzwaniem, ale wcale nie musi oznaczać, że budujemy drożej – przekonywał w Warszawie prof. Hajo Neis.

Jeden z  najsłynniejszych na świecie architektów zajmujących się kwestią jakości i wartości w strukturze miejskiej dyskutował m.in. o tym, jak wykorzystać nowoczesne narzędzia architektoniczne i urbanistyczne w programie Mieszkanie Plus.

Podczas otwartego spotkania z architektami, urbanistami i aktywistami miejskimi, profesor Hajo Neis z University of California dowodził, że dobre budownictwo mieszkaniowe nie musi być drogie. Jego zdaniem przyzwyczailiśmy się do postrzegania i doświadczania jakości wyłącznie w kategoriach finansowych. Tymczasem architektura i urbanistyka dysponują wieloma narzędziami, które pozwalają zapewnić wysoką jakość życia przy relatywnie niskim koszcie.

– Kluczowe jest pytanie: czy da się tanio budować dobrej jakości mieszkania? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Aby to osiągnąć trzeba przyjrzeć się realnym potrzebom ludzi. Najważniejsze z nich to poczucie bezpieczeństwa, możliwość identyfikacji z miejscem i grupą społeczną, łatwość nawiązywania relacji z innymi – podkreślał prof. Hajo Neis. – Zaprojektowanie przestrzeni, w której ludzie dobrze się czują i z której czerpią satysfakcję, jest sporym wyzwaniem, ale wcale nie musi oznaczać, że budujemy drożej.

Wysoka jakość mieszkań

Spotkanie było okazją do ponownej prezentacji założeń konkursu dla architektów, ogłoszonego w ramach programu Mieszkanie Plus. Celem jest m.in. uzyskanie optymalnych propozycji układu przestrzennego dla modelowego zespołu budynków mieszkalnych. Wysoka jakość mieszkań ma być zapewniona przy koszcie budowy nieprzekraczającym 2 tys. zł za m kw. Poszczególne projekty, oparte o ideę domu modelowego, będą dostosowywane do warunków lokalnych, by zapewnić ich możliwie dużą różnorodność.

– Dotychczas w konkursie zarejestrowało się ponad 60 architektów. Otrzymaliśmy też podobną liczbę zgłoszeń od producentów technologii prefabrykowanych. Wkrótce planujemy ogólnopolskie spotkanie projektantów i dostawców technologii, podczas którego dyskutować będziemy o nowatorskich rozwiązaniach konstruktorskich – zapowiedział Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. – Mamy jasny cel: nasze inwestycje mają być przyjazne rodzinom i lokalnym społecznościom, a czynsz dostępny dla osób słabiej uposażonych.

Harmonijny rozwój polskich miast

W opinii Magdaleny Wrzesień, architekta i urbanisty, członkini sądu konkursowego, rozwiązania wyłonione w konkursie powinny przyczynić się do planowego i harmonijnego rozwoju polskich miast. To ważne szczególnie w kontekście faktu, że budowa domu mieszkalnego jest jedną z dwóch podstawowych, obok przestrzeni pracy, funkcji budowy miasta, zaś zabudowa mieszkaniowa jest jego głównym tworzywem.

– Jestem przekonana o potrzebie wypracowania „języka wzorców”, tj. dobrych praktyk i założeń funkcjonalno-przestrzennych, które będą odpowiedzią na potrzeby mieszkańców przy wykorzystaniu potencjału, jakim jest tożsamość miejsca. – stwierdziła Magdalena Wrzesień. – Liczę również, że konkurs ten rozpocznie szeroką, nie tylko środowiskową, dyskusję, prowadzącą do przywrócenia wagi i znaczenia koncepcji „jednostki sąsiedzkiej”, łączącej walory przestrzenne ze społecznymi.

W części komercyjnej program Mieszkanie Plus zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Celem jest zapewnienie impulsu do rozwoju rynku mieszkaniowego, co pozwoli zniwelować obecny deficyt, wynoszący od 0,5 do 3 mln lokali. Inwestycje realizowane będą na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników.

Informacja prasowa, abo

Polecane

Wróć do strony głównej