Raport Banku Światowego: wzrost PKB w 2016 r. bliski 3 proc.

2017-01-16, 15:37

Raport Banku Światowego: wzrost PKB w 2016 r. bliski 3 proc.
Spowolnienie w gospodarce jest tymczasowe, a popyt krajowy nadal pozostaje głównym czynnikiem wzrostu, wspierany przez dobrą sytuację na rynku pracy i pozytywne nastroje konsumentów.Foto: Pixabay

Wzrost polskiego PKB w 2016 r. powinien być bliski 3 proc. - poinformowała zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w resorcie rozwoju Aneta Piątkowska podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Global Economic Prospects. Weak Investment in Uncertain Times".

Posłuchaj

Paweł Samecki z Narodowego Banku Polskiego zauważa, że część raportu dotycząca Polski i krajów sąsiednich jest dość optymistyczna./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

"Wzrost PKB w 2016 powinien być bliski 3 proc." - powiedziała Piątkowska podczas poniedziałkowej prezentacji raportu, zorganizowanej przez NBP oraz BŚ.

Głównym czynnikiem wzrostu jest popyt krajowy

Dodała, że spowolnienie w gospodarce jest tymczasowe, a popyt krajowy nadal pozostaje głównym czynnikiem wzrostu, wspierany przez dobrą sytuację na rynku pracy i pozytywne nastroje konsumentów.

Piątkowska powiedziała też, że w kolejnych kwartałach należy się spodziewać wzrostu inwestycji.

W zaprezentowanym w poniedziałek raporcie Banku Światowego przypomniano wcześniejsze prognozy banku zakładające, że w 2016 roku PKB Polski zyskał 2,5 proc., a w 2017 r. wzrost przyspieszy do 3,1 proc.

Wzrost w 2018 i 2019 r. – 3,3 i 3,4 proc.

Zgodnie z przewidywaniami BŚ, w latach 2018 i 2019 polska gospodarka może rosnąć w tempie odpowiednio 3,3 i 3,4 proc., wspierana silnym popytem wewnętrznym, w szczególności konsumpcją prywatną.

Dobra prognoza dla Polski dzięki dobrym prognozom naszych partnerów zagranicznych

Paweł Samecki z Narodowego Banku Polskiego zauważa, że część raportu dotycząca Polski i krajów sąsiednich jest dość optymistyczna. Wskazano na możliwości wzrostu gospodarczego, wyższego niż w latach poprzednich. Wynika to między innymi z poprawy sytuacji u naszych zagranicznych partnerów. Paweł Samecki zaznacza jednocześnie, że poziom niepewności w gospodarce światowej jest wyjątkowo wysoki.

Trzeba jednak pamiętać o ryzykach zewnętrznych

Bank Światowy zastrzega jednocześnie, że obecne prognozy są obarczone ryzykiem z powodu niepewności, jeśli chodzi o decyzje polityczne w największych krajach. Zbyt długo utrzymująca się niepewność może przedłużyć okres słabszych inwestycji w krajach o niskim, średnim i wysokim dochodzie.

PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej