Pomoc dla frankowiczów. Eksperci ostrzegają: diabeł tkwi w szczegółach

2017-01-16, 14:32

Pomoc dla frankowiczów. Eksperci ostrzegają: diabeł tkwi w szczegółach
Piotr Soroczyński, Marta Petka_Zagajewska i Andrzej Kensbok/fot.PR24/MS

Kluczem do rozwiązania problemu frankiewiczów mogą być systemowe działania i dokładne określenie mechanizmów jak rozwiązać w praktyce konflikt na linii bank - klient.

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Zbliża się rozwiązanie problemów frankowiczów. Banki komercyjne będą ustalały z zadłużonymi warunki spłaty kredytów frankowych - zapowiedział prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Adam Glapiński.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Piotra Soroczyńskiego głównego ekonomisty KUKE potrzebne jest systemowe rozwiązanie, i dokładne określenie mechanizmów jak rozwiązać w praktyce konflikt na linii bank – klient.

"

Piotr Soroczyński Zabieg ma zniechęcać instytucje do posiadania portfela kredytowego

- Widać, że Narodowy Bank Polski stara się podkreślić, że banki które mają ekspozycję w kredytach walutowych będą dodatkowo obciążone, po przez dodatkowy bufor kapitałowy. Taki zabieg ma zniechęcać instytucje do posiadania portfela kredytowego. Ja się jednak obawiam, że jeśli nie będzie przykładów rozwiązań jak bank ma się dogadać z klientem, to skończy się to tym, że banki przerzucą koszty na ogół klientów w formie różnych opłat i prowizji lub wyższego oprocentowania – obawia się ekspert.


Posłuchaj

Piotr Soroczyński główny ekonomista KUKE: zastanawia się kto zapłaci 1:01
+
Dodaj do playlisty

Diabeł tkwi w szczegółach

"

Marta Petka-Zagajewska Moim zdaniem ostateczne rozwiązanie jest nadal daleko

Zdaniem Marty Petki-Zagajewskiej ekonomistki banku PKO BP na takie ramy rozwiązań czekają sami bankowcy.

- Na te ramy wciąż czekamy. Komunikat Komisji Stabilności Finansowej dale sugestie kierunkowe. Natomiast diabeł tkwi w szczegółach. Sektor bankowy na nie czeka i nie zrobi nic z wyprzedzeniem. Chodzi też o standardy, które mają zostać wypracowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, a mają dotyczyć jak ten proces negocjacji ma wyglądać. Warto podkreślić, że przede wszystkim uwagi wymagają sytuacje, gdzie kredytobiorcy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej oraz te sytuacje gdzie zmiana kursu waluty sprawiła, że nieruchomości nie da się sprzedać. Tym sytuacjom również chcą się przyjrzeć banki, bo zdają sobie sprawę, że jeśli teraz nie poniosą pewnych kosztów, to może się to odbić większą stratą w przyszłości. Moim zdaniem ostateczne rozwiązanie jest nadal daleko – uważa ekspertka.


Posłuchaj

Marta Petka-Zagajewska ekonomistka banku PKO BP: banki czekają na konkrety 2:29
+
Dodaj do playlisty

Państwo ponosi odpowiedzialność

Frankowicze czekają na rozwiązanie ich problemu już dwa lata. I obowiązkiem państwa jest przygotowanie odpowiednich propozycji ustawowych - dodaje Andrzej Kensbok ekspert Fundacji Republikańskiej i Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.

"

Andrzej Kensbok Potrzebne jest rozwiązanie, które nie będzie polegało na ukaraniu klientów, którzy nie brali kredytów we frankach

- Ja myślę, że będzie to rozwiązanie połowiczne, czyli żadna ze stron nie będzie zadowolona. Jednak rozwiązanie systemowe jest konieczne, bo nie ma symetrii w relacji bank-klient. Państwo dopuściło do powstania sytuacji z kredytami denominowanymi, zatem jego obowiązkiem jest również przygotowanie rozwiązania. Potrzebne jest rozwiązanie, które nie będzie polegało na ukaraniu klientów, którzy nie brali kredytów we frankach – dodaje.


Posłuchaj

Andrzej Kensbok ekspert Fundacji Republikańskiej i Polskiego Towarzystwa Gospodarczego: państwo ma obowiązek rozwiązać ten problem 0:54
+
Dodaj do playlisty

Komitet Stabilności Finansowej rekomenduje m.in. podniesienie wagi ryzyka dla hipotek w walutach i nałożenie bufora ryzyka systemowego w wysokości 3 proc.

Justyna Golonko, abo

Polecane

Wróć do strony głównej