Darmowa komunikacja miejska. Powód? Smog

2017-01-09, 12:05

Darmowa komunikacja miejska. Powód? Smog
Smog nad Warszawą jest tej zimy wyjątkowo niebezpieczny.Foto: flickr/Greenpeace PL

W poniedziałek w Warszawie i Krakowie komunikacja miejska będzie darmowa. - Wyłączamy kasowniki, włączamy kolejne środki w walce o czyste powietrze dla Warszawy - podał na Facebooku warszawski ratusz.

Posłuchaj

Rzecznik prasowy stołecznego Ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział IAR, że ta decyzja ma związek z wysokim poziomem stężenia zanieczyszczeń powietrza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- W związku z podwyższonym stężeniem zanieczyszczeń 9 stycznia warszawiacy pojadą transportem publicznym bezpłatnie. Wyłączamy kasowniki, włączamy kolejne środki w walce o czyste powietrze dla Warszawy - czytamy na Facebooku.

Wcześniej rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział PAP, że w niedzielę w Warszawie notowane jest znaczne przekroczenie norm zanieczyszczeń w powietrzu, a osoby starsze, z zaburzeniami układu oddechowego i dzieci powinny unikać spacerów i pozostać w domu.

- Jakość powietrza w mieście nie jest dobra ze względów atmosferycznych. Stacje pomiarowe wskazują wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń - znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. Prosimy o zachowanie ostrożności. Jeśli możemy, zostańmy w domach i powstrzymajmy się przed aktywnością fizyczną na zewnątrz - powiedział rzecznik.

Źródło: TVN24

Jak dodał, "dotyczy to przede wszystkim osób starszych i w podeszłym wieku, chorych z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, dzieci i młodzieży poniżej 25. roku życia". Podkreślił, że sytuacja cały czas jest monitorowana.

Rzecznik dodał, że w poniedziałek rano ratusz wyśle do wszystkich szkół informację, aby zrezygnowały ze wszystkich zajęć, które wiązałyby się z wychodzeniem na zewnątrz, tak, by minimalizować kontakt z zanieczyszczeniami.

Krakowie będzie darmowa komunikacja

Nad wieloma częściami kraju zalega smog. Nie odpuszcza też krakowianom. Władze miasta wprowadzają darmową komunikację dla kierowców.
Każdy, kto jutro zostawi samochód w garażu, będzie mógł za darmo jeździć tramwajami i autobusami - mówi IAR Witold Śmiałek, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw poprawy jakości powietrza.

Darmowa komunikacja będzie obowiązywała w poniedziałek od północy do północy.
Władze Krakowa apelują do mieszkańców o ograniczenie działań, które mogą zwiększyć zanieczyszczenie powietrza.

Od wczorajszego wieczora normy stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych są w Krakowie przekroczone kilkukrotnie.

Darmowa komunikacja w Rybniku

Mieszkańcy Rybnika, gdzie stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu o ponad tysiąc procent przekroczyło dopuszczalną normę, w poniedziałek i wtorek będą mogli za darmo korzystać z miejskiej komunikacji - zdecydował prezydent miasta Piotr Kuczera.

Bezpłatny przejazd możliwy jest w poniedziałek od 10. rano na wszystkich liniach organizowanych przez rybnicki Zarząd Transportu Zbiorowego. Pasażerowie mogą podróżować autobusami bez konieczności rejestracji przejazdu i zakupu biletu.

- W związku z alarmem smogowym przypominamy, że zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu - podał rybnicki magistrat.

Od niedzieli normy emisji pyłu PM10 (poziom dopuszczalny to 50 mikrogramów na metr sześc. średnio na dobę) przekroczone zostały praktycznie w całym regionie - godzinne odczyty informują o przekroczeniach o kilkaset procent, a w skrajnych przypadkach nawet powyżej 2 tys. procent. Zanieczyszczone powietrze jest - oprócz Rybnika - m.in. w Żywcu, Tychach, Zabrzu, Wodzisławiu Śląskim, Dąbrowie Górniczej i Częstochowie.

Rybnik to pierwsze miasto w woj. śląskim, które w związku ze smogiem zdecydowało się na wprowadzenie w poniedziałek darmowej komunikacji. Wcześniej podobne decyzje podjęli samorządowcy z innych dotkniętych tym problemem miast - Warszawy i Kielc.

abo

Polecane

Wróć do strony głównej