Rząd: mijający rok rokiem rodziny

2016-12-30, 13:26

Rząd: mijający rok rokiem rodziny
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Wprowadzenie rządowego programu "Rodzina 500 Plus", wzrost płacy minimalnej, ustalenie w porozumieniu z partnerami społecznymi minimalnej stawki godzinowej, a także likwidacja tak zwanego syndromu pierwszej dniówki to najważniejsze działania na rzecz poprawy sytuacji polskich rodzin - przypomina resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wprowadzony 1 kwietnia tego roku program "Rodzina 500 Plus" objął do końca listopada 3,8 milionów dzieci do 18 roku życia. Do rodzin trafiło ponad 15,1 miliardów złotych. Z szacunków wynika, że dzięki programowi ubóstwo wśród dzieci i młodzieży zmalało o 70-90 procent a część rodzin wielodzietnych lub z mniejszymi dochodami przestała korzystać z pomocy społecznej. Polska zaś znalazła się w czołówce krajów europejskich pod względem środków przeznaczonych na politykę rodzinną. Wsparcie w wysokości 500 złotych miesięcznie otrzymały też dzieci w pieczy zastępczej czyli przebywające w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka oraz placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego.

Płaca minimalna będzie wyższa o 150 złotych

Rząd zdecydował też, że od nowego roku płaca minimalna będzie wyższa o 150 złotych i tym samym wyniesie 2 tysiące złotych także dla osób, które rozpoczynają pracę. Wprowadzona zostanie też stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, w tym samozatrudnionych. Stawka ta wyniesie od najbliższej niedzieli 13 złotych.

Umowa potem praca

Od pierwszego września tego roku weszły też w życie przepisy zgodnie z którymi każdy pracownik musi mieć podpisaną umowę zanim przystąpi do pracy. Tym samym pracodawca nie może odwlekać w nieskończoność podpisywania umowy z zatrudnionym, tłumacząc, w razie kontroli, że nie zdążył tego zrobić do końca dnia i za chwilę to uczyni.
Resort rodziny i pracy przypomina też o podwyżce świadczeń dla emerytów i rencistów. Od 1 marca przyszłego roku najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie do tysiąca złotych. Renty socjalne wzrosną o blisko 100 złotych a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy o 73 złote. Skorzystają na tym zarówno pobierający świadczenie z powszechnego systemu emerytalnego, jak i niemal wszyscy rolnicy pobierający emerytury z KRUS.
Ten rok był dobrym rokiem dla polskiej rodziny - podsumowuje ministerstwo.

abo

Polecane

Wróć do strony głównej