Polska żywność musi być najwyższej jakości i bez GMO

2016-11-20, 18:37

Polska żywność musi być najwyższej jakości i bez GMO
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Zdaniem niektórych ekspertów, w niedalekiej przyszłości na światowym rynku żywnościowym Polska będzie mogła skutecznie konkurować tylko produktami najwyższej jakości, wytworzonymi z naturalnych surowców, z wykluczeniem GMO.

Posłuchaj

Jakość polskiej żywności to jej kluczowa przewaga konkurencyjna na rynku, o tym w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki mówi były minister rolnictwa Gabriel Janowski, twórca Programu PQF Polska Jakość Żywności (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W masowej produkcji nie dorównamy bowiem krajom, które dzierżą prym w tej dziedzinie. 

Takiego zdania jest były minister rolnictwa Gabriel Janowski, twórca Programu  PQF  Polska Jakość Żywności  (Polish Quality Food).

- Rozwija się na wielką skalę przemysłowa produkcja żywności na Ukrainie i w Rosji. Podpisanie porozumienia CETA również otwiera Europę na rynki amerykańskie. Zatem wytwarzania żywności najwyżej jakości w Polsce jest zarówno szansą na to, by zwiększyć eksport, jak również by zapewnić Polakom zdrową, pełnowartościową żywność - podkreśla gość.

Ma być to żywność  produkowana bez udziału GMO.

Program już się rozpoczął

W ramach Programu Polish Quality Food zrealizowano już kilka przedsięwzięć, wyjaśnia Gabriel Janowski.

- Powołaliśmy Spółdzielnię PQF Dobro Wspólne, która pomaga rolnikom i przedsiębiorcom w realizacji tego programu. W Warszawie otworzyliśmy salon PQF, gdzie można poznać naszą żywność. Powstaje Instytut Polskiej Jakości, który będzie czuwał na standardami wytwarzania żywności. Chcemy by w przyszłości była to organizacja o charakterze publiczno-prywatnym. Opracowujemy kryteria jakościowe dla 12 branż i myślę, że w przyszłym roku przyznamy pierwsze certyfikaty - tłumaczy rozmówca.

Potrzebne poprawki w prawie 

Posłowie  przyjęli  ustawę ułatwiającą rolnikom sprzedaż żywności wytworzonej we własnym gospodarstwie. Sprzedaż o wartości do 20 tysięcy złotych rocznie będzie zwolniona  z podatku.

Zdaniem Gabriela  Janowskiego uchwalone regulacje trzeba dopracować.

- Przepisy nie dają jeszcze dużych możliwości rolnikom, a co za tym idzie konsumentom, kupowania wytworzonych w gospodarstwach produktów - dodaje.

Produkty wytworzone w ramach  Programu PQF będą prezentowane podczas  Centralnych Targów Rolniczych, Ptak Warsaw Expo  w Nadarzynie, które odbędą się w dniach  od 25  do  27 listopada.

Dariusz Kwiatkowski, abo

Polecane

Wróć do strony głównej