Kongres 590: oto założenia "Konstytucji dla biznesu". REGON do likwidacji i ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą

2016-11-19, 10:39

Kongres 590: oto założenia "Konstytucji dla biznesu". REGON do likwidacji i ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą
Wicepremier Mateusz Morawiecki w drugim dniu Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce przedstawia "Konstytucję dla biznesu". Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą, likwidacja REGON czy odpowiedzialność urzędników za decyzje. To część zmian, które wprowadza Prawo Przedsiębiorców. "Konstytucję dla biznesu" przedstawił na Kongresie 590 wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj

Wicepremier Mateusz Morawiecki zaprezentował Konstytucję dla biznesu - relacja Tomasza Majki z Rzeszowa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wystąpienie wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego było głównym punktem kończącego się w piątek w podrzeszowskiej Jasionce Kongresu 590.


Posłuchaj

Wicepremier Mateusz Morawiecki: konstytucja dla biznesu ma uwolnić potencjał polskich firm (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

 

Jedną z zasad, jakie znalazły się w "Konstytucji dla biznesu", jest zasada pewności prawa.

- Ona powinna być oczywista, ale nie była. Chcemy, by zapisy, w tym również skarbowe, nie mogły działać wstecz" - mówił wicepremier. Jak wyjaśniał, chodzi o to, by za "pewne zasady interpretacyjne" - o ile zostaną "w odpowiedni sposób skonsumowane przez przedsiębiorców - nie groziły żadne kary stosowane wstecz.


Zasada proporcjonalności

Kolejna zasada, jaka zawarta jest w konstytucji, to zasada proporcjonalności. - Dziś bywa, że urząd wzywa nas, prosi o dane, które już ma. A po co prosi o dane, które ma? - pytał Morawiecki.

Jak mówił, zasada proporcjonalności dotyczy też proporcjonalności kar w przypadku "błędów i problemów". Wskazał na przypadek właściciela działki z województwa łódzkiego, który wyciął rosnące na niej drzewo, za co zapłacił 175 tys. zł kary.

- Gdzie tu jest proporcjonalność? Nie wiem. Ale wiem, że chcemy zdecydowanie uporządkować takie relacje - zapewnił wicepremier.

Źródło: TVP.Info

Zmniejszenie biurokracji

Morawiecki wskazał też na zawarte w "Konstytucji dla biznesu" ułatwienia w archiwizowaniu dokumentacji na potrzeby wyliczania przyszłych emerytur.

- Zmniejszamy, skracamy ten okres z 50 lat do 10 lat. W przyszłości być może, w dobie ery cyfrowej, będzie można jeszcze dalej skrócić, bo są kraje w UE, gdzie jest to rok, a nawet ZUS ma obowiązek od pierwszego miesiąca zatrudnienia wszystkie te dokumenty archiwizować pod potrzeby wyliczania przyszłych emerytur - mówił.

Dodał, że zawarte w "Konstytucji dla biznesu" zapisy, które mają zmniejszyć biurokrację, uproszczą też życie przedsiębiorcom. - Wierzę, że stworzą nową przestrzeń wolności gospodarczej - zadeklarował.

Likwidacja REGON

Wskazał, że obecnie mamy do czynienia z różnymi kontami i różnymi numerami ewidencyjnymi; mamy NIP, PESEL, REGON.

- Przystąpiliśmy do dyskusji z GUS-em i jesteśmy na dobrej drodze, aby w ciągu najbliższego roku, półtora zlikwidować REGON, aby była prostsza identyfikacja, żeby iść w tym kierunku cyfryzacji - zapowiadał.

Powiedział też, że od stycznia będzie możliwy mechanizm inwestycyjny do wysokości 100 tys. zł rocznie, pozwalający na wpisanie bezpośrednio w koszty zakupów środków trwałych, a także wpisanie zaliczkowania jako koszt jednorazowy.

- To jest to, czego często się domagaliście. Nie tylko (środki przeznaczone - przyp. red.) na cuda jakieś technologicznie zaawansowane, ale po prostu na inwestycje - podkreślił szef resortów rozwoju i finansów.

Powołanie Rzecznika Przedsiębiorców

Zapowiedział też powołanie instytucji Rzecznika Przedsiębiorców oraz komisji rządu i przedsiębiorców. - Nie będziemy zwiększać liczby urzędników, nie bójcie się. Wręcz przeciwnie, podkreślamy to - nasza ekipa podkreśla, że będziemy ograniczać liczbę urzędników. Rozliczycie nas z tego za trzy lata - zaznaczył.

- Chcemy utworzyć Rzecznika Przedsiębiorców - rzecznika, który będzie miał konkretne prerogatywy - takie, które wydyskutujemy w tym ogniu konsultacji społecznych w najbliższych paru tygodniach. I chcemy też utworzyć komisję wspólną rządu i przedsiębiorców - dodał.

- Zastanawiałem się nad tym przez parę miesięcy, czy to nie powiela funkcji Rady Dialogu Społecznego, ale koledzy pokazali mi szereg zapisów z pakietu 100, to tam tylko pięć proc. z tego pakietu podlegałoby niejako konsultacjom zgodnie z zakresem kompetencji RDS - wyjaśnił. - Potrzebne jest forum, które doprowadzi do lepszego dialogu przedsiębiorców z państwem - dodał.


Posłuchaj

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada powołanie rzecznika przedsiębiorców (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Morawiecki zauważył też, że na początku lat 90., w pierwszym etapie transformacji popełniliśmy szereg błędów.

- Nie budowaliśmy polskiego kapitału, polskiej własności (...). Pozbywaliśmy się własności zbyt łatwo. Zbyt szybko pozbyliśmy się przedsiębiorstw, które uznaliśmy, że są nieefektywne, są takie słabe, że w procesie transformacji są tym zbędnym piątym kołem - mówił.

Wicepremier przyznał, że nie da się cofnąć czasu, jednak można stworzyć warunki, które pomogą biznesowi, a tym samym gospodarce.

- Jak szukamy tej recepty, jak sprawić, żeby było więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce, to odpowiedź mam jedną - właśnie poprzez rozwój małych i średnich firm. Bo w 99,9 proc. te małe, średnie firmy są po prostu polskie i z nich będą tworzyły się większe firmy, największe i będą podbijały kolejne rynki międzynarodowe - zaznaczył Morawiecki.


Wicepremier mówił, że państwo musi rozumieć przedsiębiorców, ale też przedsiębiorcy powinni starać się nie omijać tych przepisów, ale starać się być razem z państwem i budować wspólnie gospodarkę.

"

Mateusz Morawiecki Przedsiębiorcy to nie są kombinatorzy, ale państwo to nie jest łupieżca. Państwo to nie jest krwiopijca.

- Przedsiębiorcy to nie są kombinatorzy, ale państwo to nie jest łupieżca. Państwo to nie jest krwiopijca. Już nawet używanie takiego języka jest niedobre. Nie buduje wspólnoty, nie buduje silnego państwa. Właśnie w tych dojrzałych zachodnich i wschodnich państwach, które odniosły największy sukces, tam budowana jest wspólna płaszczyzna porozumienia, kompromis - mówił wicepremier. Podkreślił, że jako nadrzędne zadanie stawia sobie zbudowanie płaszczyzny porozumienia. - I w ramach tej "Konstytucji dla biznesu" chcemy takie mechanizmy zaproponować - powiedział Morawiecki.

- Tą konstytucją chciałbym zawrzeć z wami taki pakt, taką niepisaną umowę, że my tworzymy jak najlepszą przestrzeń regulacyjną dla przedsiębiorców, będziemy trzymać się tych zasad: pewności prawa, domniemania niewinności itd., a przedsiębiorcy będą budować wysoko jakościowe miejsca pracy - mówił.

Zasada przyjaznej interpretacji przepisów

W projekcie znalazła się też m.in. zasada przyjaznej interpretacji przepisów (in dubio pro libertate). Zakłada ona, że "jeżeli przedmiotem postępowania przed organem jest nałożenie na przedsiębiorcę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, wątpliwości te są rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy".

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy takiemu rozstrzygnięciu "sprzeciwiają się sporne interesy stron albo interesy osób trzecich, na które wynik postępowania ma bezpośredni wypływ".

Ulga na start

Projekt zakłada także, że działalność gospodarczą będzie można podjąć w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.


Posłuchaj

Wicepremier Mateusz Morawiecki: nie wszyscy prowadzący działalność będą rejestrować firmy (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

Rozpoczynający działalność będą mieli tzw. ulgę na start. Dokument przewiduje, że jeżeli osoba fizyczna podejmie działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmie ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy i nie jest nigdzie indziej zatrudniona, "przez okres 6 miesięcy nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu". Przysługuje jej jednak prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.


Interpretacje indywidualne

Dokument zakłada także, że przedsiębiorca może wystąpić o tzw. interpretację indywidualną, czyli "może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub do państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów", nakładających na przedsiębiorcę jakieś obowiązki.

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej - jak zakłada projekt - może dotyczyć stanu faktycznego zaistniałego lub przewidywanego. Udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji.

"Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym oraz z pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia" - głosi projekt.

Interpretację indywidualną urząd powinien wydać "nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez organ lub państwową jednostkę organizacyjną kompletnego i opłaconego wniosku".

Zgodnie z projektem, w razie niewydania interpretacji indywidualnej w terminie uznaje się, że w dniu następnym po dniu, w którym upłynął ten termin, "została wydana interpretacja indywidualna stwierdzająca prawidłowość stanowiska przedsiębiorcy przedstawionego we wniosku".

Przedsiębiorca nie będzie mógł też być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami "w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji indywidualnej ani daninami w wysokości wyższej niż wynikające z uzyskanej interpretacji indywidualnej".

Zasada szybkości działania

Wobec przedsiębiorcy ma także obowiązywać zasada szybkości działania, w myśl której "organy powinny działać w sprawie przedsiębiorcy wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia".

Projekt przewiduje, że organy mają ze sobą współdziałać przy analizowaniu spraw ważnych dla przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy czekali na uproszczenie przepisów

Były prezes giełdowej spółki Optimus, Roman Kluska powiedział, że przedsiębiorcy oczekują przede wszystkim uproszczenia przepisów, które od 20 lat są coraz bardziej skomplikowane.

Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej podkreśla, że przedsiębiorcy zamiast prowadzić firmę tracą czas na biurokrację. Roman Kluska przypomina, że kolejne rządy zapowiadały ułatwienia dla firm. Liczy na to, że obecny rząd je wprowadzi.

Jak ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa, pakiet zmian znosi między innymi konieczność rejestracji niektórych mikrofirm. Chodzi o tych, którzy w ramach dorywczych prac uzyskują przychody nieprzekraczające połowy minimalnego wynagrodzenia.

"Najważniejsze, jak te przepisy zostaną wdrożone"

Taka konstytucja to krok w dobrą stronę, ale najważniejsze jak zostanie wdrożona, podkreślił Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawców RP.

"

Piotr Kamiński Taka konstytucja to krok w dobrą stronę, ale najważniejsze jak zostanie wdrożona.

Piotr Kamiński zaznaczył, że ważne jest, by różne instytucje, także te na niższych szczeblach, chciały stosować się do tych regulowań, które mają uprościć na przykład zakładanie firm.

O założeniach "Konstytucji dla biznesu" wicepremier Mateusz Morawiecki mówił również w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki:

Źródło: Polskie Radio

Jedynka/PR24/IAR/PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej