Grafen: Polacy odkryli nowy lek na raka?

2016-10-05, 15:19

Grafen: Polacy odkryli nowy lek na raka?
Grafen jest przedmiotem zainteresowania przemysłu ze względu na różne właściwości, w tym elektryczne i mechaniczne. Foto: Brian Bilek/flickr/CC BY-SA 2.0

Przyznanie Nagrody Nobla profesorowi Yoshinori Ohsumi za prace nad autofagią, przypomniało światu jak wielkie znaczenie dla walki z nowotworami mają badania naukowe.

Posłuchaj

O tym, że grafen może być nowym lekiem na raka w Polskim Radiu 24 mówi profesor dr hab. Ewa Sawosz Chwalibóg (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Warto wobec tego powiedzieć, że oryginalne i doceniane w świecie osiągnięcia mają też w tej dziedzinie Polacy.

Naukowcy z Wydziału Nauki o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie dowiedli, że komórki nowotworowe można niszczyć przy pomocy grafenu.

To sukces całego zespołu podkreśla profesor dr hab. Ewa Sawosz Chwalibóg, kierująca młodymi naukowcami, która była gościem Polskiego Radia 24.

- Zaczęło się od badań właściwości biologicznych grafenu. Stwierdziliśmy, że komórki nowotworowe preferencyjnie wybierają grafen, preferencyjnie do niego przylegają, czy też grafen do tych komórek. Dalszym etapem badań było stwierdzenie jaki jest wpływ grafenu na te komórki. Okazało się, że grafen wywołuje apoptozę, czyli inny rodzaj śmierci komórki, niż to ma miejsce przy autofagii, w konsekwencji komórki giną – tłumaczy ekspert.


Profesor dr hab. Ewa Sawosz Chwalibóg Profesor dr hab. Ewa Sawosz Chwalibóg

Mamy patent 

Badania są kontynuowane. Pierwsza ich część zakończyła się zgłoszeniem patentowym.   

- Zgłoszenie ma zakres europejski i zostało zgłoszone też w Stanach Zjednoczonych. To oznacza, że Polska ma priorytet i możliwości zastosowania tego rozwiązania w terapii – mówi gość.

Daleka droga do celu

Polscy naukowcy mają nadzieję na komercjalizację wyników badań, choć wiedzą, że nie będzie to łatwe i szybkie, zaznacza profesor dr hab. Ewa Sawosz Chwalibóg.

- W przypadku leków to jest bardzo długotrwały proces, i to wymaga współpracy i zaangażowania firm. Jednak trzeba od czegoś zacząć. Muszą być wykonane wszystkie badania, lek musi zostać dopuszczony, to jest długotrwały i kosztowny proces – przypomina rozmówczyni.

Granty na badania

Badania zespołu naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, były możliwe dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu.

- Badania były realizowane w ramach grantów Narodowego Centrum Nauki. Grantu mojego i doktorantów. Grant to było około 800 tys. złotych, granty doktoranckie to było około 200-300 tys. złotych – dodaje.

Za miesiąc w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbędzie się, przygotowywana wspólnie z Uniwersytetem w Manchesterze, konferencja poświęconej zastosowaniom osiągnięć nanotechnologii w medycynie.

Dariusz Kwiatkowski, abo

 

Polecane

Wróć do strony głównej