X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski urząd bez kasy: wystarczy płatność przez linka

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 21:51
Szybkie płatności w urzędach? ̶ To możliwe i wygodne, wystarczą tylko chęci samych urzędników -podkreślał na antenie PR24 Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. A. Smitha.
Audio
  • Dlaczego zwykły link, tak jak na stronie bankowej czy sklepu internetowego może zrewolucjonizowac płatności w urzędach, tłumaczy w Polskim Radiu 24 Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. A. Smitha. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W Holandii przyjęto zasadę, że obywatel ma mieć wygodę. Dlatego różne instytucje  samorządowe jak  i rządowe stworzyły wspólną platformę dla dokonywania płatności.
W Holandii przyjęto zasadę, że obywatel ma mieć wygodę. Dlatego różne instytucje – samorządowe jak i rządowe stworzyły wspólną platformę dla dokonywania płatności.Foto: Pixabay

Jak podkreśla, jeśli e-administracja ma nie być re­torycznym chwytem, to musi być kon­sekwentnie realizowanym kierunkiem.

W urzędzie jak banku – linki do szybkich płatności

A przykładem pożądanych i łatwych do wprowadzenia przez administrację roz­wiązań jest umożliwienie dokonywania opłat za rozmaite czynności admini­stracyjne i wpłat należnych danin przy pomocy bankowych płatności interne­towych czyli  „płatności za pomocą linku”.

Z linka same korzyści

̶  Ten sposób płatności radykalnie upraszcza relacje, gdyż dzięki temu nawet wnuczka mogłaby zapłacić za babcię – mówi ekonomista.

Jak dodaje, dzięki temu, link do takiej płatności od razu identyfikuje płatnika, jaki jest to rodzaj płatności, czyli nie ma konieczności weryfikacji tych operacji po stronie urzędu.

 Korzyści dla urzędu i obywatela

Korzyści są więc obopólne, czas i pieniądze oszczędza zarówno obywatel, jak i sam urząd.
̶  Oszczędza się na czasie wysyłki, weryfikacji, obywatel nie musi przepisywać numeru konta, jest mniej pomyłek – mówi Sadowski.

Kraje Zachodnie dawno już to mają

To już funkcjonuje i cieszy się ogromnym powodzeniem także w innych krajach, bo szybkie płatności w urzędach powszechne są np. w Holandii.

Jak tłumaczy, tam przyjęto zasadę, że obywatel ma mieć wygodę. Dlatego różne instytucje – samorządowe jak  i rządowe stworzyły wspólną platformę dla dokonywania płatności.

̶  Holendrzy bardzo szybko to polubili i zaczęli z niej korzystać. Czyli widać, że jeśli da się taką możliwość obywatelom, to będą z nich korzystać – mówi ekonomista.

Polacy już płacą przez linki w sklepach internetowych

I dodaje, w Polsce mamy doskonałe przykłady takiego działania – Polska jest liderem w tworzeniu sklepów internetowych i płatności poprzez link.

Dlatego te usługi, jeden do jednego, można przenosić do samorządu – mówi Sadowski.

Jak wyliczyło Centrum im. A.Smitha, wprowadzenie szybkich przelewów przez samorządy sprawi, że 794 pełnoetatowych pracowników administracji będzie mogło zostać skierowanych do innych prac. To przekłada się na 66.5 mln zł oszczędności rocznie.

Elżbieta Szczerbak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa rekomendacja KNF dla instytucji finansowych ws. płatności mobilnych i w Internecie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 18:08
Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację dla banków, SKOK-ów i innych instytucji płatniczych, dotyczącą bezpieczeństwa płatności w Internecie - poinformowała komisja po wtorkowym posiedzeniu.
rozwiń zwiń