"Pora na pomidora", czyli jedzmy więcej owoców i warzyw

2016-06-24, 14:46

"Pora na pomidora", czyli jedzmy więcej owoców i warzyw
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com

Jedzmy polskie warzywa i owoce - apelują nasi rolnicy. Ciągle jemy ich za mało - tłumaczy Agnieszka Falba-Gałkowska, dyrektor biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, organizatora kampanii "Pora na pomidora".

- Główną bazą naszej kampanii jest strona poranapomidora.com. Będą również warsztaty dla gimnazjalistów m.in. na Mazowszu, na Śląsku, na Pomorzu i w Wielkopolsce. Razem z młodzieżą gotując będziemy uczyć ich dlaczego powinni jeść warzywa i owoce. Po przez kampanię chcemy zwiększyć spożycie i sprzedaż tych produktów – podkreśla gość.

Jemy mało owoców

W Polsce jemy mniej owoców niż w innych krajach Unii Europejskiej - wylicza dr Bozena Nosecka z Instytu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- W przeliczeniu na jednego mieszkańca spożycie bilansowe owoców jest w granicach 50-54 kilogramów rocznie. W porównuj z krajami UE to bardzo mało. Średnio w Unii Europejskiej spożywa się około 100 kilogramów na jednego mieszkańca – wylicza ekspertka.

Więcej warzyw, ale…

Lepsza sytuacja jest jednak w przypadku warzyw.

- Średnie spożycie w Polsce jest większe niż w UE, mówimy o spożyciu bilansowym na poziomie 130 kilograma rocznie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W Unii jest to średnio około 115 kilogramów. Spożywamy znacznie więcej kapusty, marchewki, cebuli, a znacznie mniej pomidorów – dodaje.

I między innymi to chce zmienić "Kampania Pora na pomidora. czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców". Ma ona przekonać nas do polskich warzyw i owoców - tłumaczy Agnieszka Falba-Gałkowska.

Kampania potrwa do końca października. Jest sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. A z danych wynika, że w ostatnich latach jemy coraz więcej pomidorów - średnio 10 kg rocznie. Ale daleko nam do Włochów tam pomidor - niepodzielnie króluje na stołach od lat. Każdy Włoch zjada średnio rocznie 65 kilogramów tego warzywa, więcej niż jakiegokolwiek innego produktu. Łącznie mieszkańcy Italii wydają na czerwony przysmak setki milionów euro rocznie...polscy producencie mają im więc czego zazdrościć.

Justyna Golonko, abo

Polecane

Wróć do strony głównej