Janosikowe: rząd chce przedłużyć daninę o kolejne trzy lata

2016-05-24, 15:29

Janosikowe: rząd chce przedłużyć daninę o kolejne trzy lata
Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie. . Foto: Pixabay

Przedłużenie na kolejne trzy lata obecnych zasad obliczania i wypłat tzw. janosikowego od województw, przewiduje przygotowany przez MF projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Resort przesłał go we wtorek do konsultacji.

To kolejne przedłużenie „tymczasowych” przepisów

Tym samym resort finansów po raz drugi decyduje się na przedłużenie przepisów, które miały obowiązywać czasowo. Ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przedłużono zasady dotyczące janosikowego na 2016 r.

Nowe przepisy ws. janosikowego miały m.in. uwzględniać obniżenie kwoty wolnej od podatku

Do końca tego roku miały być przygotowane nowe przepisy, niemniej resort finansów zdecydował właśnie, że zostaną one opracowane później. Póki co w latach 2017-2019 miałyby obowiązywać stare zasady.

Nowe rozwiązania od 2020 r.?

"W tym okresie zostaną przygotowane rozwiązania systemowe uwzględniające wprowadzenie szeregu przewidywanych reform, które będą miały wpływ na dochody jednostek samorządu terytorialnego (dotyczy to m.in. kwoty wolnej od podatku PIT, obniżenia stawki podatku CIT)" - zapewnił resort finansów w Ocenie Skutków Regulacji. Dodano, że przygotowanie nowych rozwiązań dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego; gmin, powiatów i województw będzie możliwe w 2019 r., na 2020 r.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz tych biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd musiał w 2014 r. zaciągnąć pożyczkę z budżetu.

W marcu 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Przepisy zmieniono w sposób, który znacznie zmniejszył obciążenia finansowe Mazowsza. Niemniej pierwotnie zakładano, że regulacje te miały obowiązywać tylko do końca 2015 r.

PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej