X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Korzystasz z PayPala? KNF: dużo ryzykujesz

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 12:12
Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed dopuszczaniem pośredników, do bankowych płatności internetowych. Chodzi o sprawę PayPala, który zmienił dostawcę obsługującego konta klientów.
Audio
  • O tym, że KNF przestrzega przed płaceniem przy udziale pośredników w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Komisja Nadzoru Finansowego i banki przestrzegają przed podawaniem danych umożliwiających logowanie do naszego konta pośrednikom
Komisja Nadzoru Finansowego i banki przestrzegają przed podawaniem danych umożliwiających logowanie do naszego konta pośrednikomFoto: Glow Images/East News

Nowy pośrednik wymaga od użytkownika podania wrażliwych danych, czyli numer konta bankowego i hasła. To praktyki, które zagrażają bezpieczeństwu  e-płatności - podkreśla Maciej Krzysztoszek z KNF-u.

- Nasz ostatni komunikat dotyczy płatności internetowych z udziałem pośredników. Chodzi o przypadki, w których dokonujemy zakupów przez internet i ze strony sklepu internetowego jesteśmy przekierowywani na stronę pośrednika, który uczestniczy w naszej transakcji. Na stronie pośrednika jesteśmy proszeni o podanie loginu i hasła do naszego konta, a następnie do potwierdzenia transakcji, która jest zawierana rzekomo w naszym imieniu – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Pośrednicy naruszają umowę z bankiem

Dopiero po otrzymaniu wszystkich danych, pośrednik będąc zalogowanym na rachunek bankowy klienta dokonuje takiej transakcji. Ponadto, często zastrzega też sobie, prawo do odczytania salda konta posiadacza rachunku oraz sprawdzenia historii transakcji.

- To jest ingerowanie w umowę zawartą między stronami i dlatego, jeśli udostępniamy dane o naszym rachunku to nie dostosowujemy się do zobowiązań, które ciążą na nas jako klientach banku – przekonuje ekspert.

Bank nie ponosi odpowiedzialności

A to może nas słono kosztować, bo w umowie z bankiem zobowiązujemy się do dochowania należytej dbałości o bezpieczeństwo naszych danych, a tym samym zebranych na rachunku środków - podkreśla Paweł Widawski ze Związku Banków Polskich.

- Umowa, którą zawarł klient z bankiem zakazuje przekazywania osobie trzeciej loginu, hasła i kodów autoryzacyjnych. Jeśli klient to zrobi, to odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje są po jego stronie. Bank się odcina od odpowiedzialności – tłumaczy specjalista.

Zagrożeń jest coraz więcej

Komisja Nadzoru Finansowego i banki przestrzegają więc przed podawaniem danych umożliwiających logowanie do naszego konta pośrednikom. To ważne, bo i cyberzagrożeń  też jest coraz więcej

- Rośnie liczba zagrożeni, bo coraz częściej korzystamy z e- bankowości. Nasz system bankowości należy do jednego z najbezpieczniejszych w Europie. To wynika z faktu, że system bankowy w Polsce należy do jednych z najnowocześniejszych – dodaje.

Pamiętajmy więc, by nie podawać loginu i hasła osobom trzecim. O takie dane nie prosi nigdy też sam bank. Warto też sprawdzać historię rachunku, by weryfikować, czy nie było transakcji, których nie znamy.

Elżbieta Szczerbak, abo

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bankowość mobilna: będzie trudniej, ale bezpieczniej

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 14:23
Zdalne zakładanie konta i płatności w Internecie będą utrudnione, ale za to bezpieczniejsze. Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację dla banków, SKOK-ów i innych instytucji płatniczych, dotyczącą bezpieczeństwa płatności w Internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-bankowość: jak nie dać się okraść?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 11:56
Lubelska policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą podejrzaną o kradzież ponad 94 mln złotych z różnych kont bankowych przy wykorzystaniu wirusów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KNF ostrzega przed dopuszczaniem pośredników do bankowych płatności internetowych

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 12:14
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed podawaniem danych umożliwiających logowanie do rachunku bankowego, zlecanie przelewów oraz pobieranie historii rachunku podmiotom innym niż bank, w którym prowadzony jest dany rachunek.
rozwiń zwiń