PIT 2015: po raz pierwszy więcej rozliczeń elektronicznych niż papierowych

2016-04-21, 11:45

PIT 2015: po raz pierwszy więcej rozliczeń elektronicznych niż papierowych
PIT można wysłać lub doręczyć do urzędu skarbowego do 2 maja. Foto: Pixabay.com

Pierwszy raz od czasu kiedy Polacy mogą składać roczne zeznania podatkowe przez internet liczba elektronicznych e-PIT-ów przekroczyła liczbę zeznań papierowych składanych w urzędach skarbowych (przy porównaniu pierwszych kwartałów roku).

Posłuchaj

Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów: warto rozliczać się przez internet (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rozliczenia roczne przez internet są z roku na rok coraz popularniejsze. Elektroniczny PIT oznacza rozliczenie szybkie, łatwe i bez wychodzenia z domu. Polacy coraz chętniej korzystają z tej formy rozliczenia się z rocznego podatku z urzędem skarbowym. Podczas gdy w 2010 r. (zeznania podatkowe za 2009 r.) przez internet rozliczyło się 328 tys. podatników (czyli zaledwie 2 proc. składających PIT 28, 36, 36L, 37, 38, 39, 16, 16A i 19 A), to w 2014 r. było to już 5 mln 416 tys. e-PIT-ów (30 proc. rozliczeń), a w ubiegłym roku, kiedy pobiliśmy rekord 7 mln 410 tys. e-PIT-ów, stanowiły one już 40 proc. wszystkich rozliczeń.

- W pierwszym kwartale 2016 r. po raz pierwszy w historii liczba PIT-ów składanych przez internet przewyższyła liczbę zeznań papierowych, ich udział wyniósł 52 proc. Zakładamy, że ten trend będzie kontynuowany, co będzie kolejnym potwierdzeniem, że Polacy chętnie korzystają z nowoczesnych narzędzi informatycznych, takich jak e-Deklaracje. Szczególnie dbamy o to, aby były one nie tylko przydatne, bo oszczędzają czas i pieniądze podatników, ale także zaprojektowane prosto i intuicyjnie – powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.

Do 20 kwietnia 2016 r. Polacy złożyli już ponad 6 mln 600 tys. e-PIT-ów. - Biorąc pod uwagę dzienny przyrost liczby elektronicznych zeznań w ostatnich dniach okresu rozliczania, który w tym roku trwa do 2 maja, a który jest o kilkanaście procent wyższy niż w tym samym okresie w poprzednich latach, spodziewamy się rekordowego wyniku i przekroczenia 8 milionów e-PIT-ów – dodał wiceminister.

Rozliczenia przez internet są z roku na rok coraz bardziej popularne

Według resortu finansów rozliczenia roczne przez internet są z roku na rok coraz bardziej popularne, bowiem e-PIT składa się szybko, prosto i bez wychodzenia z domu. Z danych MF wynika, że w 2009 r. przez internet wysłano 320 tys. formularzy, w 2014 r. ponad 5 mln, a rok temu złożono ponad 7 milionów elektronicznych zeznań. Tymczasem liczba wysłanych e-PIT-ów rośnie z każdym dniem.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe

Resort przypomina, że od 18 marca można korzystać z kolejnej usługi, która upraszcza i przyspiesza składanie rozliczenia rocznego. Chodzi o uruchomione po raz pierwszy w 2015 r. wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (tzw. PFR). Z możliwości tej skorzystało wówczas ponad 100 tys. osób.

Wypełniony wstępnie PIT-37 zawiera już informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki, w związku z czym nie trzeba ich przepisywać. Wystarczy uzupełnić dane, np. o ulgi podatkowe lub wskazanie organizacji pożytku publicznego, która będzie beneficjentem 1 proc. podatku. Aby skorzystać z PFR, należy wejść na Portal Podatkowy resortu finansów, uzupełnić PIT o ulgi, przekazać 1 proc. i wysłać.

Coraz więcej osób przekazuje 1 proc.

Przedstawiciele organizacji pożytku publicznego przypominają o możliwości przekazania 1 proc. swojego podatku na jedną z nich. W ubiegłym roku Polacy przekazali w ten sposób blisko pół miliarda złotych - mówi Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor.

Zaznacza, że co roku zwiększa się liczba podatników, którzy przekazują 1 proc. - w zeszłym roku było to 47 procent osób uprawnionych. Ale wskaźnik ten mógłby być zdecydowanie wyższy - ocenia.

Więcej czasu na rozliczenie

PIT za 2015 rok można złożyć do 2 maja. W przyszłą sobotę, 16 kwietnia, w urzędach skarbowych zorganizowany zostanie dzień otwarty. Pracownicy będą przyjmowali zeznania oraz pomagali w rozliczeniu elektronicznym.

IAR/PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej