X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Alior Bank przejmie Bank BPH?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 16:07
Co roku na rynku bankowym dochodzi do fuzji. Jak informował dziennik Rzeczpospolita, w najbliższych dniach może dojść do podpisania umowy w sprawie przejęcia Banku BPH przez Alior Bank.
Audio
  • O fuzjach na polskim rynku bankowym, w tym o zapowiadanym połączeniu Alior Banku z Bankiem BPH, mówi w Polskim Radiu 24 ekonomista Paweł Majtkowski./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W najbliższych dniach może dojść do podpisania umowy w sprawie przejęcia Banku BPH przez Alior Bank.
W najbliższych dniach może dojść do podpisania umowy w sprawie przejęcia Banku BPH przez Alior Bank. Foto: Wikimedia Commons

Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego wylicza, że wprowadzenie ustawy frankowej w obecnym kształcie mogłoby kosztować banki od 44,5 do nawet 67 mld złotych.

Ustawa dla frankowiczów zmusi banki do konsolidacji?

Zdaniem ekonomisty Pawła Majtkowskiego, regulacje w sprawie kredytów walutowych, mogą wpłynąć na rynek fuzji.

Tłumaczy, że ewentualne regulacje dotyczące kredytów we frankach, mogą być motorem przejęć i fuzji na polskim rynku bankowych.

 ̶  Ubytek kapitału w bankach powoduje automatycznie konsolidację banków i skupianie kapitału – mówi ekspert.

Portfel kredytowy we frankach wpływa na wycenę banku

Jak dodaje ekonomista, to że bank oferował swoim klientom kredyty frankowe, a tak było w przypadku Banku BPH, może wpłynąć na jego wycenę.

Jak wycenić bank z portfelem kredytowym w obcej walucie?

Jak zauważa, dopóki nie wiemy, jak będzie wyglądała ustawa frankowa, wycena tego banku jest bardzo trudna.

 ̶  Pamiętam przejęcie banku Nordea w Polsce przez PKO BP, gdzie też był duży portfel kredytów w walutach obcych. Tam przyjęto takie rozwiązanie, że przez cały czas życia tych kredytów, bank Nordea wziął część odpowiedzialności za ten portfel. I to może być rozwiązane w tej niepewnej sytuacji - mówi ekspert.

Według dziennika, Alior Bank ma obecnie 40 mld zł aktywów, a cały Bank BPH (to dane za trzy kwartały 2015 roku) prawie 32 mld zł. Jednak wyłączając portfel kredytów walutowych (a to blisko 14 mld zł), przejmowane aktywa byłyby o blisko połowę niższe - informowała  gazeta.

Dominik Olędzki, jk

Czytaj także

Wojciech Sobieraj: banki udźwigną podatek bankowy, ale kredyty hipoteczne staną się dla nich nieopłacalne

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 23:04
Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku, pytany w radiowej Trójce, czy banki udźwigną nowe obciążenia – podatek, rosnące odpisy na BFG, pomoc dla niespłacających kredytów mieszkaniowych i frankowiczów odpowiada, że banki mogą sporo udźwignąć, ale jest pytanie, czy to ma sens.
rozwiń zwiń