X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Patent na zdrowy chleb i makaron

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 11:44
Wielu Polaków jest zainteresowanych nowymi produktami spożywczymi, które są nie tylko smaczne, ale mają walory prozdrowotne.
Audio
  • O Bioproduktach w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Jan Rozbicki kierownik projektu (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W pracach najważniejsze jest nie tylko opracowanie nowych technologii, równie istotne jest także ich wdrożenie
W pracach najważniejsze jest nie tylko opracowanie nowych technologii, równie istotne jest także ich wdrożenieFoto: Pixabay/cc/wuzefe

Technologie wyrobu zdrowego chleba i makaronu opracował zespół pracowników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w ramach projektu Bioprodukty

Nowatorskie receptury

- W projekcie Bioprodukty przygotowaliśmy receptury do produkcji pieczywa jasnego i makaronu jasnego z podwyższonym udziałem błonnika pokarmowego. Są to produkty, które mogą być zastosowane w profilaktyce wielu chorób m.in. takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca drugiego typu oraz choroby dolnej części układu pokarmowego, głownie nowotwory jelita grubego – wyjaśnia Jan Rozbicki kierownik projektu.

Cel to wdrożenie innowacji

W pracach najważniejsze jest nie tylko opracowanie nowych technologii, równie istotne jest także ich wdrożenie.

- Źródło finansowanie, program operacyjny Innowacyjna Gospodarka zakładał, że odbiorcą naszych badań będzie partner biznesowy, który nasze rozwiania wdroży. Po stronie uczelni jest do zrobienia 20 publikacji, 7 doktoratów do obronienia. Mamy dużo pracy, która będziemy teraz wykonywać w ramach tzw. trwałości projektu, która trwa 5 lat – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Licencja na zdrowy chleb

- Kluczowe jest to, żeby ta myśl została wdrożona do praktyki gospodarczej. Złożyliśmy dwa wnioski patentowe, jeden na pieczywo o podwyższonej zawartości błonnika, drugi na makaron. Czekamy na decyzję urzędu patentowego.

Równolegle nasz partner biznesowy zgłosił się do platformy transferu technologii. Jest to ciekawe rozwiązanie. Mogą się tam zgłosić dawny i biorcy technologii.

Wdrożenie polega na tym, że firmy, które zajmują się produkcją pieczywa i makaronu, czyli piekarnie i makaroniarnie mogą kupić licencję. Nasz partner biznesowy będzie sprzedawał te licencje to zakładów produkcyjnych w Polsce – dodaje gość.

Elżbieta Mamos

Czytaj także

30 proc. chleba w Polsce powstaje w szarej strefie. Bez kontroli sanitarnej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 07:22
Dużym problemem dla rynku są piekarnie działające w tzw. „szarej strefie", które nieuczciwie konkurują bardzo niskimi cenami. Dziwi fakt, że problem jest znany od wielu lat i mówi się o nim przy każdej okazji, a nikomu nie zależy, aby się nim skutecznie zająć - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Janusz Kazimierczuk, prezes Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwy chleb bez glutenu: tylko nie z normalnej piekarni

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 12:02
Dziś w Polsce można kupić każdy rodzaj pieczywa. Także alergicy uczuleni na gluten nie muszą rezygnować z chleba. Ale wcale nie jest łatwo taki wypiekać. Niewiele osób wie, że nie można go piec w normalnej piekarni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chleb, czyli jak zarabiać na najstarszym produkcie świata

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 19:52
Już po raz drugi w Warszawie został zorganizowany Festiwal Chlebów Świata. Marek Traczyk, organizator Festiwalu, tłumaczy portalowi gospodarka.polskieradio.pl, że chleb występuje w kulturach na całym świecie pod różnymi postaciami, i warto poznać, i posmakować chleba z niejednego pieca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co jemy chleb - przyjemność, czy potrzeba?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 12:00
Każdy z nas je ze smakiem chleb, ale jak myślicie: jemy go dla przyjemności, czy dla zdrowia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mąka biała i razowa

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 14:00
Czy chleb jest zdrowy?
rozwiń zwiń