X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Poprawa bezpieczeństwa zabawek, maszyn, ale i... dźwigów. Sejm przyjął odpowiednią ustawę

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 10:47
Sejm przyjął w piątek ustawę, która ma poprawić bezpieczeństwo różnych produktów i urządzeń zabawek, maszyn i dźwigów. Zakłada ona kary do 100 tys. zł m.in. dla producentów za wprowadzanie do obrotu wyrobów niezgodnych z wymaganiami.
Zabawki będą bezpieczniejsze
Zabawki będą bezpieczniejszeFoto: Pixabay.com

Ustawę o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, której projekt był przedłożony przez rząd poparło 419 posłów, przeciw było 4, 18 wstrzymało się od głosu.

Głównym zadaniem ustawy jest dostosowanie polskich przepisów do wymogów UE.

Jeśli produkty spełnią wymagania, będą mogły być sprzedawane w całej UE

Według ustawy zanim nowe produkty trafią na rynek, ich producenci oraz importerzy będą musieli zagwarantować, że spełniają one określone wymagania i nie stanowią zagrożenia dla konsumentów.

Wyroby takie będzie można sprzedawać we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nowa ustawa jest konieczna, by zapewnić spójność polskich przepisów dot. systemów oceny zgodności z systemem europejskim, określonym w tzw. Nowych Ramach Prawnych (NLF – New Legal Framework).

- Dotychczasowa ustawa z 2002 r. nie ma wielu fundamentalnych postanowień, które są w nowych dyrektywach - podkreślił podczas środowej debaty w Sejmie sprawozdawca komisji Andrzej Gawron (PiS). Jak zaznaczył stara ustawa nie zawiera wielu fundamentalnych postanowień zawartych w NLF, dotyczących m.in. obowiązków podmiotów gospodarczych, wymagań dla jednostek notyfikowanych i organów notyfikujących. Dodał, że "na jej podstawie nie można wprowadzać dyrektyw sektorowych", czyli takich, które określają wymagania dla poszczególnych kategorii produktów, np. maszyn, dźwigów lub zabawek, które są spójne z NLF.

Gawron zaznaczył, że "zakres zmian jest na tyle duży, że potrzebna jest całkiem nowa ustawa".

Zgodnie z ustawą, na wyrobie podlegającym obowiązkowi oceny zgodności umieszcza się oznakowanie CE (podstawowe oznaczenie systemu oceny zgodności). Podczas przeprowadzania oceny zgodności z wymaganiami wyrób ma być m.in. poddawany badaniom.

Zmiany dotyczące funkcjonowania Polskiego Centrum Akredytacji

Nowa ustawa ma też wprowadzić zmiany dotyczące funkcjonowania Polskiego Centrum Akredytacji. Ma zapewnić też skuteczny, proporcjonalny i odstraszający system kar za łamanie przepisów. Jak przekonują projektodawcy, obecnie stosowane kary były mało skuteczne, dlatego aby wzmocnić ochronę konsumentów i środowiska, przewidziano wprowadzenie kar administracyjnych do 100 tys. zł.

Założono jednak możliwość odstąpienia od wymierzenia kary, "jeśli podmiot gospodarczy przedstawi dowody potwierdzające podjęcie przez siebie działań naprawczych".

Sejm w piątek odrzucił poprawki Nowoczesnej, zakładające obniżenie kar.

W ustawie wskazano też nowe uprawnienie prezesa UOKiK, które umożliwi mu "bieżące reagowanie na sygnały płynące z rynku, a w rezultacie pozwoli wyeliminować z niego negatywne zjawiska mające wpływ na poziom ochrony konsumentów i konkurencji".

PAP, awi

Zobacz więcej na temat: maszyny Sejm zabawki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co z Planem Odpowiedzialnego Rozwoju? Rząd zajmie się nim później

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 17:22
Plan rozwoju kraju na najbliższe lata autorstwa wicepremiera Mateusza Morawieckiego będzie zaprezentowany i przyjęty przez rząd prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. W poniedziałek premier Beata Szydło zapowiadała, że projektem rząd zajmie się we wtorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier Morawiecki przygotował Plan Odpowiedzialnego Rozwoju. „To zupełnie nowe podejście”

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 14:20
Rząd prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zajmie się Planem Odpowiedzialnego Rozwoju, który realizowany ma być w najbliższych latach. Nad programem pracował wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jak powiedział, strategia rozwoju ma służyć mieszkańcom terenów mniej do tej pory zadbanych, a kluczowy będzie rozwój zrównoważony społecznie i regionalnie.
rozwiń zwiń