X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Roman Kluska: historia polskiego wizjonera

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 18:18
Na początku lat 90-tych bez grosza w kieszeni założył największą w Polsce i jedną z największych w Europie firm sprzedających komputery – Optimus.
Audio
  • Ludzie gospodarki cz. 1 - gościem Polskiego Radia 24 był Roman Kluska, założyciel Optimusa (Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Ludzie gospodarki cz. 2 - gościem Polskiego Radia 24 był Roman Kluska, założyciel Optimusa (Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Roman Kluska
Roman KluskaFoto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

Stał się symbolem walki z nieuczciwością urzędników państwowych po tym, gdy niesłusznie oskarżono go o oszustwa podatkowe. Dziś mieszka w górach hodując owce i produkując z ich mleka ser. Wciąż jest na liście najbogatszych Polaków.

Od zera do milionera

Roman Kluska swoje szlify zdobywał jako zastępca dyrektora dużego państwowego przedsiębiorstwa jeszcze w czasach PRL. Zarabiał niewiele, ale dzięki temu poznał zasady funkcjonowania firm. Wiedział też jakie mają one potrzeby. Po transformacji postanowił założyć przedsiębiorstwo sprzedające komputery. Zaczynał na poddaszu swojego domu w Nowym Sączu, a już w 1994 roku Optimus znajdował się w pierwszej dziesiątce największych firm komputerowych w Europie. Wszystko było zasługą wolnego rynku – Jesteśmy po ustawie Wilczka, jestem w branży bardzo nowoczesnej, nowej, która nie ma żadnych regulacji branżowych, obowiązuje mnie tylko kodeks pracy, cło zero, podatek obrotowy zero. Jedynie mnie obowiązuje kodeks pracy i zapłacenie 40-sto procentowego podatku dochodowego. Dwie regulacje. Reszta to moja inwencja, moja praca, moja przedsiębiorczość, moja pewna wizja – wspomina Roman Kluska.

Najlepszy związek zawodowy

Firma zdobyła popularność dzięki swojej reputacji. Bezkonkurencyjny był nie tylko produkt, ale też serwis co szybko zostało docenione przez klientów. Drugim elementem, który determinował sukces było podejście do pracowników. - Proszę sobie wyobrazić, że jako właściciel miałem dwa przezwiska nadane przez moich pracowników. Jedno można zrozumieć – „ustawa”. No bo miałem pełnię władzy. Ale drugie to było – „najlepszy związek zawodowy”. Na wolnym rynku pracownicy są dla właściciela skarbem – dodaje Roman Kluska.

Początek Onetu

Pierwsza nazwa portalu Onet brzmiała „Optimus Net”. Była to wewnętrzna sieć intranetowa Optimusa. Roman Kluska wiedział, że nadchodzi cyfrowa rewolucja tylko nie wiedział, w którą stronę ona pójdzie. Czy wymiana danych będzie się odbywała łączami telekomunikacyjnymi, tak ja to ma dziś miejsce, czy też łącza będą zbyt słabe i wyręczy je szybka poczta kurierska, której będzie się przekazywało wytłoczone na płycie CD dane i wysyłało do zamawiającego. Roman Kluska obstawił oba kierunki i równocześnie rozwijał firmę tłoczącą płyty CD oraz Optimus Net. Czyli dzisiejszy Onet.

Człowiek wizjoner

W Polsce niektórzy pukali się w czoło, gdy Roman Kluska opowiadał o Internecie i tworzącym się wtedy portalu Onet. Na świecie był już jednak rozpoznawalny. Zaproszenia na spotkania wysyłali mu Bill Gates czy Bill Clinton – Pamiętam jak Andy Grove, prezydent Intela, robił pożegnanie z szefami firm europejskich, bo zachorował i musiał odejść ze stanowiska. Zorganizował pożegnalną kolację w Londynie. Z Europy Środkowo – Wschodniej byłem jedynym, który uczestniczył w tej kolacji. Siadłem w samym końcu tej sali biesiadnej i Andy Grove wystąpił ze swoją wizją świata, a potem mówi „na tej sali jest jeszcze jeden człowiek, który ma podobną wizje i chce mu pogratulować”. Mija pierwszy stolik, piąty, dziesiąty, idzie do ostatniego, podaje mi rękę i mówi „to jest pan Kluska z firmy Optimus, z Polski” – opowiada Roman Kluska.

Koniec z Optimusem

W 2000 roku Roman Kluska sprzedał swoje udziały w Optimusie i usunął się w cień. Przede wszystkim ze względu na biurokrację, która rozrastała się coraz bardziej i utrudniała prowadzenie biznesu. Poza tym o sukcesie firmy zaczęły decydować nie umiejętności, a znajomości. Niedługo potem Roman Kluska został oskarżony o oszustwa podatkowe w czasie, gdy jeszcze kierował firmą.

Optimus podpisał umowę z Ministerstwem Edukacji Narodowej na dostawę komputerów. Jednak według ówczesnego prawa zagraniczne komputery były zwolnione z cła i 22% VATu a krajowe nie, co powodowało, że były o 30% droższe. Optimus, jak i inne firmy, które dostarczały resortowi komputery, eksportowały komputery za granicę i stamtąd były one przywożone do Polski na zamówienie Ministerstwa. Wszystko oczywiście zgodnie z umową, którą stworzył MEN – Ministerstwo wskazywało różne firmy, między innymi firmy na Słowacji i w związku z tym my, produkując i sprzedając firmie słowackiej na pewno nie popełnialiśmy najmniejszego uchybienia prawnego. Zgodnie z prawem Ministerstwo kupowało od firmy słowackiej, czy holenderskiej, czy litewskiej komputery do szkół i też nie naruszało prawa. Dlatego zdaniem wszystkich ekspertów nie ma mowy o jakimkolwiek naruszeniu prawa. To, że prokuratura krakowska postawiła taki zarzut, to było naruszenie prawa. Jedyne w tej materii – wspomina Roman Kluska. Sprawa skończyła się na oczyszczeniu z zarzutów i 5 tysiącach złotych odszkodowania. Pieniądzach niewspółmiernie małych w porównaniu z kosztami jakie poniósł wtedy Roman Kluska i Optimus.

Sery i owce

Roman Kluska mieszka dziś w górach niedaleko Krynicy Zdrój. Tam założył zupełnie nowy biznes – hoduje owce, a z ich mleka produkuje ser. Jednak i tu spotyka się z biurokratycznymi hamulcami.

W zeszłym roku do Polski przyjechała delegacja hodowców owiec z Nowej Zelandii i spotkała się z polskimi hodowcami. Zapytali jakie są warunku chowu w naszym kraju – My opowiadamy o wszystkich kolejnych procedurach, jak się owca wykoci, jak trzeba ją zakolczykować, jak trzeba prowadzić księgę stada, jak każdy zgon jagnięcia trzeba zgłosić do weterynarza, całą procedurę wyrejestrowania, wykolczykowania. Oni słuchają i kiedy skończyliśmy zapytaliśmy jak to jest u nich. Jeden z nich wstał i powiedział „nam rząd nie przeszkadza”. My się pytamy „no a co, jeżeli jest jakiś problem, na przykład jakaś epidemia, choroba i trzeba mieć wiedzę o pełnym stadzie”. A oni mówią „przecież my mamy rozum i jak jest problem to wspólnie z rządem szukamy najlepszego rozwiązania. Najlepszego w danych warunkach” – opowiada Roman Kluska.

Wiedzę o hodowli owiec i produkowaniu serów z mleka owczego Roman Kluska zdobywał od podstaw. Jego sery są dziś bezkonkurencyjne, ale jest to bardziej hobby, bo do tego interesu wciąż trzeba dopłacać. Mimo to firma Romana Kluski daje pracę wielu mieszkańcom i pomaga w promocji oraz rozwoju regionu.

Kamil Piechowski, abo

Zobacz więcej na temat: optimus urząd skarbowy

Czytaj także

Optimus: nowa inwestycja AB S.A.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 11:57
AB S.A. dokonała zakupu praw do marki Optimus, powołując do życia Optimus Sp. z o.o. Nowatorski projekt wrocławskiej firmy zakłada zbudowanie sieci franczyzowej dla małych i średnich integratorów IT. Ponadto pod marką Optimus będzie oferowane szerokie portfolio produktów: m.in. serwery, komputery osobiste i przemysłowe oraz systemy Digital Signage.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputery Optimus na rynku

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 08:25
Na rynek trafiły cztery linie komputerów Optimus: Diamond, Platinium, Graphite oraz Carbon. Wkrótce dostępne będą również dwie dodatkowe: X oraz Pure. Każda z nich dopasowana jest do wymagań i potrzeb różnych użytkowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gigantyczne odszkodowanie dla Optimusa za błędy urzędników

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 18:50
Urzędnicy podejmowali sprzeczne z prawem decyzje podatkowe, co zadziałało na szkodę Optimusa - uznał krakowski sąd. Następca prawny firmy Romana Kluski ma dostać z tego powodu prawie 2 miliony złotych odszkodowania i ponad milion odsetek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko 2 mln zł odszkodowania za błędy urzędników dla następcy Optimusa

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 12:09
1 mln 90 tys. zł odszkodowania wraz z odsetkami krakowski sąd przyznał w piątek spółce będącej następcą prawnym Optimusa, uznając, że firma doznała szkód w wyniku wydania przez urzędników sprzecznych z prawem decyzji podatkowych.
rozwiń zwiń