X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowe przepisy o wycince drzew

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 17:11
Wycinka drzew, przycinka i formowanie koron, karczowane i koszenie - jesień to czas prac porządkowych na posesjach, w sadach i ogrodach. Ale zanim wytniemy drzewo bądź krzew rosnące na własnej działce, sprawdźmy, czy jego usunięcie jest zgodne z prawem.
Audio
  • O przepisach dotyczących wycinki drzew, w Porannych Rozmaitościach radiowej Jedynki, mówi Sławomir Bliński z portalu Infor. /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Nowe przepisy o wycince drzew
Foto: pixabay.com/domena publiczna

Sławomir Bliński z portalu Infor przypomina, że niedawno zmieniły się przepisy - dotyczące właśnie wycinki drzew - i tego, kiedy możemy legalnie bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej posesji.

- Wprowadzono pewne ułatwienia, po nowelizacji wystarczy zmierzyć obwód pnia na wysokości 5 centymetrów. W przypadku niektórych gatunków drzew, będzie to 35 centymetrów, takich bardziej pospolitych, jak wierzba, czy topola. W przypadku pozostałych drzew 25 centymetrów obwodu pnia, i do tych wielkości nie potrzebujemy zezwolenia na wycinkę – tłumaczy.

Zezwolenie na cele nie związane z działalnością gospodarczą, są wydawane za darmo

- Jeżeli, te drzewa są większe to musimy wystąpić o zezwolenie. Jeżeli jesteśmy zwykłymi Kowalskimi i potrzebujemy zezwolenia na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, to zezwolenie dostaniemy za darmo – dodaje.

Osoby, wobec których toczy się postępowanie, bo wycięły drzewo bez zezwolenia, mogą liczyć na niższy wymiar kary. W  przypadku usunięcia drzewa lub krzewu obumarłego albo nierokującego szansy na przeżycie, a rosnącego na prywatnej działce, wysokość administracyjnej kary pieniężnej będzie obniżona o 50 procent.

Elżbieta Mamos, fko

Zobacz więcej na temat: drzewa