Polska misja gospodarcza w Iranie: uda nam się wrócić na tamtejszy rynek?

2015-09-28, 12:15

Polska misja gospodarcza w Iranie: uda nam się wrócić na tamtejszy rynek?
Wicepremier, minister gospodarki RP Janusz Piechociński i irański minister gospodarki i finansów Ali Tayebnia, po podpisaniu umowy o współpracy gospodarczej w Teheranie. Foto: 2016-07-30

Polska jest zainteresowana powrotem na irański rynek. Tak wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podsumował trzydniową wizytę w Teheranie, gdzie przebywał wraz z grupą przedsiębiorców.

Posłuchaj

Wicepremier Janusz Piechociński jedzie z misją biznesową do Iranu - relacja Krystyny Prostak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podkreślił, że powrót ten jest uzależniony od tego jak szybko Zachód zniesie sankcje wobec Teheranu. Według zapowiedzi, ma się to rozpocząć od stycznia 2016 roku.

Janusz Piechociński mówi, ze nasza oferta jest bardzo ciekawa. Oprócz żywności, moglibyśmy sprzedawać tam między innymi kosmetyki i leki, współpracować z Iranem w dziedzinie poszukiwania i wydobycia surowców. Wskazał także na logistykę.

Janusz Piechociński jako potencjalne dziedziny współpracy wymienił też usługi medyczne, kształcenie w zawodach medycznych i farmację.

Wicepremier w Iranie spotkał się między innymi z ministrami finansów, zdrowia i przemysłu tego kraju. Brał udział w polsko-irańskim forum biznesowym.

W Teheranie podpisano poza tym umowę o współpracy między Polską a Iranem.

Polska misja jest elementem programu Go Iran

Polska misja jest elementem zapowiedzianego niedawno przez Piechocińskiego programu Go Iran, który ma wzmacniać naszą współpracę gospodarczą z Iranem.

Początek 2015 r. nie przyniósł widocznego ożywienia w relacjach handlowych pomiędzy Polską i Iranem. Eksport w okresie styczeń – czerwiec br. wyniósł 18,5 mln euro (nieznaczny wzrost o około 1,6 mln euro w porównaniu z tym samym okresem w 2014 r.), a import - 14,2 mln euro (wzrost o 3,7 mln euro). Główni eksporterzy to: LG Electronics Wrocław, B&P Engineering Przeworsk, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego Poznań.

Największymi pozycjami w polskim eksporcie w 2014 r. były: ciągniki drogowe (9,6 proc.), maszyny do przetwórstwa rolno-spożywczego (do produkcji soków, 9,6 proc.) oraz sprzęt AGD (chłodziarko-zamrażarki, 7,7 proc.). Główne pozycje w imporcie to: orzechy pistacjowe (26,1 proc.), podroby (21 proc.) i suszone winogrona (15,4 proc.).

IAR/PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej