John J Hardy, Saxo Bank: popłoch wśród niedźwiedzi inwestujących w parę EUR/USD pomimo doniesień z Grecji

2015-06-16, 17:00

John J Hardy, Saxo Bank: popłoch wśród niedźwiedzi inwestujących w parę EUR/USD pomimo doniesień z Grecji
John J Hardy, Saxo Bank. Foto: Saxo Bank

Haruhiko Kuroda, prezes Bank of Japan, ubiegłej nocy wyraźniej wycofał się z ubiegłotygodniowych zapowiedzi, podkreślając, że nie dotyczyły one nominalnej stopy procentowej.

W pierwotnym wystąpieniu mówił o „efektywnej stopie procentowej”, która jest skorygowana o inflację, jednak od semantyki ważniejszy jest sygnał dla rynków związany z tak nieoczekiwanym odwrotem. Kuroda usilnie starał się zaznaczyć, iż nie było jego zamiarem twierdzenie, że BoJ nie dąży do nominalnego osłabienia jena i że wcale nie twierdził, że słabszy nominalnie jen jest niezbędny do osiągnięcia docelowego poziomu cen przez BoJ.

Po tym wystąpieniu para USD/JPY gwałtownie się umocniła. 

Sytuacja w Grecji wkracza w nową fazę po tym, jak rząd grecki zapowiedział, że nie przedstawi nowego planu na szczycie Eurogrupy pod koniec tego tygodnia, a wierzyciele mają do wyboru przyjęcie dotychczasowego planu lub jego odrzucenie. 

Równocześnie pojawiły się doniesienia, że UE opracowuje plan awaryjny i – jeżeli będzie to konieczne - może wdrożyć kontrole kapitałowe już w najbliższy weekend. Wszystko wskazuje na to, że szybko zbliżamy się do godziny zero, kiedy nastąpi przełom, a ponieważ kurs euro utrzymuje się na dość wysokich poziomach, obawy niedźwiedzi są w pełni uzasadnione.

Protokół z posiedzenia Reserve Bank of Australia wykazał, że RBA przyjął stosunkowo umiarkowaną retorykę, którą rynek już jednak uwzględnił w wycenach. Zarówno rynek, jak i RBA wydają się czekać na nowe dane, ponieważ uwagi RBA na temat osłabienia waluty w tym momencie nie wywołują większych reakcji: "niższy kurs wywarłby bezpośredni korzystny wpływ na niektóre sektory, np. na turystykę (...) należy go obniżyć na dłuższy czas, aby uzyskać istotny wpływ na decyzje w sprawie dużych inwestycji w pozostałych branżach związanych z handlem".

Komunikat FED będzie neutralny

Głównym wydarzeniem na horyzoncie jest jutrzejsze posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Zastanawiamy się, jaka będzie ocena gospodarki przez Fed i jak bardzo Fed się spieszy do pierwszej podwyżki stóp. 

Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że komunikat będzie dość neutralny, ponieważ Fed raczej zdaje sobie sprawę, że ma wystarczająco dużo czasu na reakcję w przypadku nieoczekiwanego umocnienia danych w czerwcu i w lipcu, a ponadto na razie – według Fed - niewiele wskazuje na to, że ożywienie jest na tyle mocne, by wymagało dramatycznej zmiany komunikatu, odbiegającego od przyjętej na rynku wersji podwyżki we wrześniu lub w grudniu. 

Najmniej prawdopodobny scenariusz (w kontekście komunikatu i projekcji ekonomicznych lub politycznych) zakłada decyzję o odsunięciu pierwszej podwyżki jeszcze dalej na krzywej. Pytanie brzmi, czy wystarczy to do nakłonienia byków dolarowych do otwierania nowych pozycji (pozycjonowanie to nadal potencjalny problem na tym rynku, w szczególności w odniesieniu do pary EUR/USD), czy też rynek nie wolałby najpierw ujrzeć kolejnej serii – lub dwóch serii – danych, aby uzyskać większą pewność.

Wykres: EUR/USD – wykres czterogodzinny

Obszar 1,1295 to ważny lokalny poziom Fibonacciego (61,8%), który dziś rano ustąpił, co umożliwia ruch w kierunku maksimów w rejonie 1,1380+, jeżeli zostanie pokonany ostatni poziom Fibo (1,1331), przy czym wszystko powyżej tego poziomu to prawdopodobnie pochodna reakcji USD na jutrzejsze posiedzenie FOMC. Niedźwiedzie potrzebują szybkiego, znacznego odwrócenia, aby uzyskać jakiekolwiek argumenty.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: waluta wydaje się słaba w kontekście uzasadnionego poglądu, iż jutrzejsze posiedzenie FOMC nie przyniesie większych zmian na rynkach.

EUR: squeeze w górę i pokonanie lokalnego oporu na poziomie 1,1300 sugeruje test ostatnich maksimów w rejonie 1,1380+ i być może wyżej, ponieważ niedźwiedzie powinny obawiać się, że negatywne wiadomości z Grecji nie zaważą jeszcze bardziej na losie wspólnej waluty.

JPY: Kuroda wycofuje się i utrzymuje JPY w defensywie w parach walutowych. Nadal jest jednak szansa, że na piątkowym posiedzeniu BoJ wyrazi nadzieję, że dotychczasowy miks polityki okaże się wystarczający.

GBP: funt szterling umacnia się przed dzisiejszym odczytem CPI i jutrzejszą publikacją protokołu z posiedzenia Bank of England – w parze GBP/USD wygląda to na squeeze długich pozycji w USD przed posiedzeniem FOMC, a nie na fundamentalną podstawę do kupna GBP, jednak przełamanie istotnego lokalnego oporu sugeruje ryzyko testu maksimów w rejonie 1,5800+.

CHF: SBN najprawdopodobniej zacznie wspominać o zamiarze podjęcia działań wobec mocnego CHF – ale jakich? Jedyną możliwą droga wydaje się interwencja. Interesujące, że CHF nie umocnił się bardziej po ostatnich wydarzeniach w Grecji.

AUD: para AUD/USD gra na czas w niższym przedziale, ponieważ AUD nie jest w stanie podjąć rajdu nawet względem słabego USD – najprawdopodobniej ze względu na chwilową awersję do ryzyka. Następny ruch zależy od wyniku jutrzejszego posiedzenia FOMC.

CAD: para USD/CAD traci na wartości – 1,2200 to kluczowe wsparcie w okolicach posiedzenia FOMC, po czym należy uważać na piątkowe dane z Kanady (CPI i sprzedaż detaliczna).

NZD: waluta jest nadal bardzo słaba w związku z niewielkim apetytem na ryzyko i z ostatnim bardzo umiarkowanym posiedzeniem Reserve Bank of New Zealand.

SEK: odbicie w parze EUR/SEK może być związane z niewielkim apetytem na ryzyko – może odsuniemy się od minimów przedziału, dopóki ceny akcji odnotowywać będą kolejne minima.

NOK: następnym ważnym wydarzeniem będzie posiedzenie Norges Bank w najbliższy czwartek. Osłabienie NOK w tym momencie to pochodna mocnego EUR i słabego apetytu na ryzyko.

 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

  • Wielka Brytania: CPI/RPI/PPI w maju (08:30) 
  • Niemcy: wyniki badania ZEW w czerwcu (09:00) 
  • Strefa euro: wystąpienie Merscha z EBC (11:00) 
  • Stany Zjednoczone: rozpoczęte budowy domów i pozwolenia na budowę wydane w maju (12:30) 
  • Nowa Zelandia: saldo na rachunku bieżącym w I kw. (22:45) 
  • Japonia: bilans handlowy w maju (23:50) 

John J Hardy, Saxo Bank

 

Polecane

Wróć do strony głównej