X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Chleb, czyli jak zarabiać na najstarszym produkcie świata

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 19:52
Już po raz drugi w Warszawie został zorganizowany Festiwal Chlebów Świata. Marek Traczyk, organizator Festiwalu, tłumaczy portalowi gospodarka.polskieradio.pl, że chleb występuje w kulturach na całym świecie pod różnymi postaciami, i warto poznać, i posmakować chleba z niejednego pieca.
Audio
  • Jaki chleb jest najzdrowszy i dlaczego musi kosztować trochę więcej od pieczywa z hipermarketu, tłumaczy organizator praskiego Festiwal Chlebów Świata, Marek Traczyk./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Na Festiwal zapraszani są tylko ci, którzy pieką pieczywo na zakwasie. Bez polepszaczy i dodatków
Na Festiwal zapraszani są tylko ci, którzy pieką pieczywo na zakwasie. Bez polepszaczy i dodatkówFoto: Polskie Radio

- Organizacja takiego Festiwalu to trafna decyzja, bo możemy pokazać jak chleb wygląda i jak smakuje w zależności od tego, w jakim kraju zastał upieczony. Inaczej smakuje chleb z Libanu, a inaczej chleb z Syrii. Choćbydlatego, że pieczony jest z innej mąki – mówi Marek Traczyk.

Festiwal Chlebów Świata to pokazanie różnorodności pod wspólnym mianownikiem, jakim jest chleb

Na Festiwalu chleb tylko na tradycyjnym zakwasie

- Na naszym Festiwalu dominuje głównie pieczywo z różnych regionów Polski. Ale zapraszamy tylko tych, którzy pieką pieczywo na zakwasie. Bez polepszaczy i dodatków, które są po prostu niezdrowe. Mamy też pieczywo z Niemiec, Bułgarii, Turcji, Armenii i Azerbejdżanu. Jest też pieczywo z Izraela. Liczymy na to, że z roku na rok impreza będzie się rozwijała i będziemy mogli zaprezentować chleby z innych jeszcze regionów świata – mówi Marek Traczyk.

Coraz częściej słyszy się takie opinie, że spożywanie chleba czy bułek jest niezdrowe. Zdaniem Marka Traczyka opinie te tylko w części są prawdziwe.

- Kiedy mówimy o pieczywie przygotowywanym w supermarketach, kiedy wszystko jest surogatem łącznie z mąką, kiedy dodawane są polepszacze smaku i zapachu, to istotnie takie pieczywo jest szkodliwe. My promujemy jednak pieczywo zdrowe. Od pokoleń chleb to stały element naszego menu, ale chleb na zakwasie, który ma właściwości oczyszczania naszego organizmu. Najważniejszym składnikiem jest kwas mlekowy, jest też błonnik, które też oczyszczają nasz organizm – tłumaczy Marek Traczyk.

Zdrowy chleb na zakwasie wymaga w Polsce promocji

- Taki prawdziwy chleb nigdy nie wygra cenowo z pieczywem oferowanym przez supermarkety.  Sam proces przygotowania prawdziwego chleba jest czasochłonny i kosztowny. Nie można przyspieszyć procesu „rośnięcia” naturalnego pieczywa. W związku z tym taki chleb musi być o te dwa, czy złote droższy. Ale trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że warto zapłacić troszeczkę więcej za produkt, który nam nie zaszkodzi i który będzie dla nas zdrowy – mówi Marek Traczyk.

II. Festiwal Chlebów Świata można odwiedzić w dniach od 13 do 15 marca w Warszawie, przy ulicy Ratuszowej 13.

Arkadiusz Ekiert

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Raport o polskim chlebie: zniknie z naszej diety?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 10:10
Polacy nie chcą jeść chleba. Według oficjalnych statystyk w 1993 roku przeciętny mieszkaniec naszego kraju zjadał 96,7 kg pieczywa w ciągu roku, ostatnie lata to już niewiele ponad 50 kg, czyli o połowę mniej. Dlaczego tak się dzieje, a przede wszystkim, czy jest to rzeczywiście prawda?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce trwa bratobójcza walka o chleb

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 13:46
To już nie żarty – w Polsce trwa walka o chleb. Polacy go nie jedzą, piekarze prowadza bratobójczą walkę między sobą, a młodzi następcy wypiekaczy chleba wybierają nowe zawody. Co roku bankrutuje w Polsce 300-500 piekarni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mit żywieniowy na temat glutenu obalony. "Dobra wiadomość dla sektora spożywczego"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 12:53
Australijski naukowiec, który niegdyś popsuł opinię glutenowi, podważa teraz wcześniejsze wyniki badań. To dobra wiadomość dla sektora spożywczego, uważa Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Madonna. "Jej przemiana jest iluzją"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 14:05
- Kobieta w jej wieku powinna śpiewać dla ludzi w jej wieku - mówi Marek Niedźwiecki. - Być może ona chce być pierwszą gwiazdą, która będzie wiecznie młoda - odpowiada dziennikarz "Polityki" Bartek Chaciński.
rozwiń zwiń