X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Open source: laureat nagrody Nobla z ekonomii udowodnił, że to się opłaci

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 10:32
Tegoroczny ekonomiczny noblista Jean Tirole pokazał, że projekty open source, za które się nie płaci, nie są dziwactwem, a racjonalną strategią rozwoju zawodowego - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" socjolog internetu Alek Tarkowski.
Bank
BankFoto: Glow Images/East News

Noblista był jednym z pierwszych ekonomistów, którzy poważnie potraktowali internet - zauważa szef Centrum Cyfrowego: Projekt Polska.

Nobel z ekonomii 2014 trafił do Jeana Tirole'a, eksperta od oligopoli i monopoli
Jak relacjonuje, model Tirole'a pokazywał, że informatycy pracujący bez wynagrodzenia działają jednak racjonalnie. Chodzi o sygnalizację - jak specjalista się wykaże przy realizacji projektu open source, to jego sława dotrze do tych, którzy mu zapłacą za umiejętności.
- W tej historii szczególnie ważna była zerowa cena tego projektu. Bo dzięki darmowości sygnał mógł dotrzeć do maksymalnie szerokiego odbiorcy, czyli użytkownika oprogramowania - podkreśla socjolog.
Model Tirole'a był więc też argumentem obalającym wyświechtaną tezę, że wszystkie projekty otwartych zasobów to dziwactwo, młodzieżowy wybryk. Tymczasem noblista pokazał, że udział w takich inicjatywach to bardzo racjonalna strategia rozwoju zawodowego - mówi Tarkowski.

Nobel z ekonomii za monopole

Profesor Tirole stworzył teorię dotyczącą kwestii łączenia się karteli czy przepisów wpływających na działania monopolistów. Zastanawiał się, jak motywować duże firmy, które niekoniecznie są produktywne i jak powstrzymywać je przed nadużywaniem swej pozycji na rynku, na przykład przez blokowanie mniejszych, konkurencyjnych przedsiębiorstw. Laureat stworzył modele dla rządów, które mogą posługiwać się nimi, by regulować duże firmy bez strat dla konkurencji i klientów.
Jean Tirol pracuje na uniwersytecie Toulouse 1 Capitole w Tuluzie.

NAGRODY NOBLA 2014 - zobacz serwis specjalny >>>

Francuski ekspert od oligopoli

61-letni francuski profesor ekonomii Jean Tirole jest od lat uznawany za jednego z największych znawców regulacji rynku i był uważany za jednego z faworytów do otrzymania tej prestiżowej nagrody.
Tirole wykazał, że to, jak rządy regulują poszczególne rynki, powinno wynikać z ich specyfiki, bowiem odgórne regulacje takie same dla wszystkich mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Jego prace w tym zakresie dotyczą różnych dziedzin gospodarki - od banków po firmy telekomunikacyjne.
Dla rządów wyniki prac Tirole'a to wskazówka, jak sprawić, by wielkie firmy były bardziej wydajne i przynosiły większe zyski bez szkody dla konkurencji na rynku i konsumentów.

Staffan Normark, Królewska Szwedzka Akademia Nauk: ekonomiczny Nobel za  "analizę siły rynku i regulacji".

CNN Newsource/x-news

PAP, abo

Zobacz więcej na temat: Nagrody Nobla 2014 open source