X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Szukasz pracy? Uważaj na błędy, które popełniają kandydaci

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 11:37
Prawie połowa Polaków uważa, że znalezienie pracy jest możliwe głównie po znajomości. Na taki powód niepowodzeń w poszukiwaniach zatrudnienia wskazuje 44% osób ankietowanych przez portal praca.pl Tymczasem jak przekonują eksperci często to sami kandydaci są słabo przygotowani.
Audio
  • Praca? Tylko po znajomości. Dlaczego nie dostałem pracy? Co na ten temat sądzą Polacy? O nowych badania portalu praca.pl opowiada Michał Filipkiewicz z portalu praca.pl w Porannych Rozmaitościach, Programu 1 / Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Pracodawcy już dziś muszą szukać odpowiedzi jak dostosować styl zarządzania do ich potrzeb
Pracodawcy już dziś muszą szukać odpowiedzi jak dostosować styl zarządzania do ich potrzebFoto: Glow Images/East News

Większość kandydatów, którzy nie mogą znaleźć pracy jako przyczynę trudności wskazuje czynniki zewnętrzne. Najczęściej narzekamy na to, że bez "pleców" nie ma szans na pracę. - 24 proc. ankietowanych zaś uważa, że na rynku są lepsi kandydaci od nich. To oznacza, aż 68 proc. ankietowanych winą za swoje niepowodzenie obarcza innych – alarmuje Michał Filipkiewicz z portalu praca.pl.

Z polecenia, a nie po znajomości

W Polsce pokutuje przeświadczenie, że brak  kontaktów w firmie utrudnia znalezienie pracy, a znajomości je ułatwiają. Rzeczywistość jest nieco inna. - Firmy stosują programy referencyjne, czyli proszą swoich pracowników o polecanie kandydatów do pracy. Przedsiębiorcom się to opłaca, bo jest to najszybszy i najtańszy sposób rekrutacji. Dodatkowo jest to dość bezpieczne dla pracodawcy, bo osoba, która poleca ręczy za osobę polecaną- wyjaśnia specjalista.

Firma oszczędza w ten sposób czas i ponosi niższe koszty rekrutacji. - Jest to zatrudnianie z polecenia, a nie przez znajomości. W tym nie ma nic złego. Są to zwykłe uczciwe rekomendacje. Tymczasem wiele osób utożsamia tego typu programy z nepotyzmem, co w obecnych czasach już bardzo rzadko ma miejsce w sektorze prywatnym – zapewnia Filipkiewicz.

Kandydaci są źle przygotowani

Warto pamiętać, że lista popełnianych przez kandydatów błędów jest długa. Wśród nich: wysyłanie tego samego CV w odpowiedzi na różne ogłoszenia czy spóźnianie się na rozmowy kwalifikacyjne. – Większość kandydatów niestety nie widzi swoich błędów. - Co piąta osoba wysyła to samo CV na każde ogłoszenie, czyli nie może ono być dopasowane. Mało tego, kandydaci często wysyłają CV na stanowiska, na które nie spełniają wymogów. Zaledwie 22 proc. Polaków odpowiada na oferty jedynie, gdy spełnia wszystkie wymagania. To oznaczam, że aż 78 proc. aplikuje na stanowiska, na które formalnie nie ma szans. Zdarza się również tak, że kandydat wysyła CV na każde ogłoszenie licząc na to, że znajdzie pracę. A takie zachowanie raczej nie ma szans na sukces. Nikt na CV nie poświęca więcej niż kilka sekund – uważa Michał Filipkiewicz.

Młodzi muszą się jeszcze sporo nauczyć

Świadomość, że trzeba dostosować swoje CV i należy się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej rośnie z wiekiem i doświadczeniem na rynku pracy. - Problem stanowią ludzie młodzi, którzy często mają słabo przygotowane CV, nieodpowiednio zachowują się na rozmowie kwalifikacyjnej, bywa, że odwołują lub nie przychodzą wcale. Problemem są także bardzo wysokie oczekiwania płacowe – wylicza specjalista.

Kandydaci często także nie wiedzą jaki budżet ma pracodawca, bo w Polsce nie ma zwyczaju ujawniania w ogłoszeniach o prace nawet widełek płacowych. Przez to kandydaci wysyłają CV w ciemno. To sprawia, że oczekiwania obu stron zazwyczaj się zdecydowanie różnią.

Justyna Golonko, abo

Zobacz więcej na temat: praca rekrutacja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdzie znaleźć idealnego pracownika? Na Facebooku!

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:19
Dane z najnowszego raportu “Młodzi na rynku pracy. Jak jej szukają? Gdzie ją znajdują?” opublikowanego przez platformę rekrutacyjną Absolvent.pl jasno wskazują na to, że połowa osób między 18 a 30 rokiem życia znajduje zatrudnienie głównie za pomocą dwóch źródeł - rodziny i znajomych oraz internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Assessment center - kompetencji nie oszukasz

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 15:40
Podczas procesu rekrutacji etap assessment center ma pokazać przyszłemu pracodawcy nasze prawdziwe ja. - To nie jest egzamin, a weryfikacja tego, jakimi pracownikami jesteśmy - wyjaśnia Monika Styczyńska, rekruterka Manpower.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca: najwięcej ofert dla wykwalifikowanych robotników

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 14:30
W związku z ożywieniem gospodarczym w firmach rekrutacyjnych pojawiło się sporo nowych zleceń. Najbardziej poszukiwani są obecnie mechanicy, spawacze, hydraulicy oraz przedstawiciele handlowi, którzy zawsze mogą liczyć na zainteresowanie pracodawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych. "Praca z nimi uczy empatii"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 11:13
Fundacja "Aktywizacja" od ponad 20 lat namawia osoby niepełnosprawne, żeby postawiły na pracę. W tej chwili realizuje kolejny ogólnopolski projekt, który ma pomóc odnaleźć się takim osobom na rynku pracy.
rozwiń zwiń