X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Praca w administracji: zarobki wyższe niż w firmach prywatnych

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 10:11
Urzędnicy są jak pączki w maśle, nie tylko jest ich coraz więcej, pracują niewiele, to jeszcze zarabiają coraz więcej. Niestety nic nie wskazuje na to, że uda nam się powstrzymać te zjawiska. Polski na to nie stać
Audio
  • W administracji pracuje się mniej i zarabia więcej niż w firmie prywatnej. W wysokich kosztach administracji w Porannych Rozmaitościach rozmawiał Dominik Olędzki z Rafałem Antczakiem, członkiem zarządu filmy Deloitte
Przeciętne zarobki w sektorze przedsiębiorstw w 2013 roku były o 21 proc. wyższe niż 5 lat wcześniej. W tym samym okresie płace budżetówce zwiększyły się o około 29 proc.
Przeciętne zarobki w sektorze przedsiębiorstw w 2013 roku były o 21 proc. wyższe niż 5 lat wcześniej. W tym samym okresie płace budżetówce zwiększyły się o około 29 proc. Foto: Glow Images/East News

Przeciętne zarobki w sektorze przedsiębiorstw w 2013 roku były o 21 proc. wyższe niż 5 lat wcześniej. W tym samym okresie płace w budżetówce zwiększyły się o około 29 proc. Oznacza to, że średnie płace w administracji rosły szybciej niż w sektorze prywatnym. - Jeśli mówimy o biurokracji, należy wyjaśnić co mamy na myśli – zaznacza Rafał Antczak, członek zarządu filmy Deloitte. - Jest tak zwana sekcja O, w statystyce Eurostatu i Głównego Urzędu Statystycznego. Tam podane są dwie wartości. Jedna określa wysokość wynagrodzeń w „czystej” administracji, druga sumuje urzędników wraz z żołnierzami i funkcjonariuszami. Warto zauważyć, że żołnierze i funkcjonariusze zarabiają mniej niż urzędnicy, co powoduje, że średnia płaca w administracji spada. Analizując czyste dane widać, że płace w administracji rosną i staje się ona coraz liczniejsza – zauważa gość.

Rosną koszty, spada efektywność państwa

Fakt, że zarobki w administracji są powyżej średniej zarobków w sektorze przedsiębiorstw może budzić pewne obawy. – Bardziej bowiem opłaca się pracować w administracji niż w prywatnej firmie – mówi Rafał Antczak. - Wielu zdolnych absolwentów mając wybór ciężkiej pracy w sektorze prywatnym za mniejsze pieniądze i mniej uciążliwą pracę w sektorze publicznym, ale za jeszcze większe pieniądze, wybiera to drugie – dodaje.

To nie jest rozwiązanie ekonomiczne z gospodarczego punku widzenia.

Klucz do sukcesu to efektywność

Każda firma co roku rozliczana jest ze swoich zysków. Jeśli ich nie ma to trzeba racjonalizować koszty. Efektywność pracy jest zatem kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa. Nic dziwnego zatem, że pracownicy traktowani są jako aktywo. W przypadku strat zaś zwolnienia przeprowadzane są w bardzo przemyślany sposób. Administracja niestety rządzi się własnymi prawami.

Podatki czy administracja?

Tak rozbudowana administracja to ogromny koszt dla państwa. Wydatki na wynagrodzenia w szeroko rozumianej administracji publicznej w Polsce od 2005 do 2012 roku  wzrosły o ponad 59 proc.. Obecnie płace urzędników kosztują budżet państwa 48 mld zł rocznie.

Jeśli udałoby się zaoszczędzić choćby 20 proc. z tej kwoty, to można by było obniżyć podatek VAT z 23 do 21 proc. Na rzazie jest to niemożliwe.

Dominik Olędzki, Abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak