X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Oszczędzający w III filarze emerytalnym wygrali. Po 15 latach

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 19:36
Ci, którzy oszczędzali w trzecim filarze mogą mówić o sukcesie – ich inicjatywa wprowadzenia prawdziwej ulgi dla oszczędzających własne pieniądze w III filarze emerytalnym weszła w życie. Czekali na to bagatela – 15 lat.
Adam Sankowski
Adam SankowskiFoto: Polskie Radio

Pięć lat temu komitet RAZEM zebrał ponad 130 tysięcy podpisów pod własnym projektem ulgi podatkowej w III filarze ubezpieczeń społecznych. Projekt ten trafił do Sejmu. To tej pory nie było jednak politycznej zgody by proponowane rozwiązania wdrożyć w życie.

15 stycznia  2014 r weszły w życie przepisy ustawy, w której znalazły się postulowane przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RAZEM zachęty do oszczędzania na dodatkową emeryturę w III filarze ubezpieczeń społecznych.

To sprawiło, że Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RAZEM złożył na ręce Marszałek Sejmu RP Ewy Kopacz pismo wycofujące projekt ulgi podatkowej dla oszczędzających w III filarze.

Pomysłodawcy uznali, że misja komitetu RAZEM dobiegła końca, bo zasadnicze postulaty komitetu dotyczące dodatkowego dobrowolnego oszczędzania na emeryturę w III filarze zostały uwzględnieniem przez ustawodawców.

-  Po 15 latach od reformy emerytalnej z 1999 roku Polacy zyskali prawdziwą zachętę do dobrowolnego dodatkowego oszczędzania na emeryturę – mówi portalowi gospodarka. Polskieradio.pl pełnomocnik komitetu Adam Sankowski.

Na czym polega obecna ulga?

- Trzeba to porównać do ulgi, która była do tej pory, która tak naprawdę nie była ulgą tylko takim podatkowym kredytem. Dzisiaj mamy realną ulgę – mówi Adam Sankowski.

Podatek mógł się okazać wyższy niż ulga

Zmiany polegają na tym, że procentową ulgę podatkową od wypłat z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego zastąpi ulga kwotowa w wysokości 120% średniego wynagrodzenia, czyli obecnie 4 456 zł. Oznacza to, że oszczędzający zapłaci najczęściej 18% albo, jeżeli jest w wyższej skali podatkowej 32%.

Różnica polega na tym, że w dotychczasowym projekcie przy wypłacie oszczędności była tak zwana skala progresywna. Czyli ryzykowaliśmy, że zapłacimy więcej podatku niż wynosi ulga.

- Dzisiaj jest to jasno zdefiniowane. Dziesięcioprocentowy podatek ryczałtowy. Widać, że jest bardzo konkretna i wymierna korzyść. Wiemy ile zapłacimy podatku. Co najważniejsze będzie to kwota dużo niższa niż ulga – mówi Sankowski.

Druga istotna kwestia do tyczy tego, że jest inaczej zdefiniowana kwota, którą można odliczyć.

Teraz wszyscy odliczą po równo

- Poprzednio było to 4% podstawy wymiaru na ubezpieczenie społeczne. Sprowadza się to do tego, że w pełni z ulgi w pełni mogły skorzystać osoby zarabiające 100 tysięcy złotych i więcej rocznie. To jest tylko 3% Polaków. Średnio zarabiająca osoba – 40 tysięcy rocznie mogła odliczyć 1600 złotych. Dzisiaj każdy Polak niezależnie od wysokości zarobków może odliczyć kwotę do około 4, 5 tysiąca złotych – wyjaśnia Adam Sankowski.

Pełnomocnik Komitetu RAZEM jest przekonany, że obecne rozwiązania są konieczne, bo popularność III filara wśród Polaków była do tej pory wręcz marginalna.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w połowie ubiegłego roku konta IKZE posiadało jedynie 509 tys. osób (3,3 proc. aktywnych zawodowo). Na dodatek, duża część tych kont jest "martwa", bez jakichkolwiek wpłat. Suma zgromadzonych tam pieniędzy to zaledwie 80 mln zł.

- Według naszych szacunków, to rozwiązanie może zachęcić nawet 6-7 mln Polaków do dobrowolnego, dodatkowego oszczędzania na emeryturę - mówi Pełnomocnik Komitetu RAZEM, Adam Sankowski.

Dlaczego tak ważny jest III filar?

Wobec jednego z najniższych w Europie wskaźników dzietności w Polsce (od 20 lat poniżej 2, na dziś ok. 1, 3) oraz stale wydłużającej się średniej długości życia (na emeryturze Polak będzie już niedługo żył średnio ponad 20 lat), systemowe rozwiązania budujące świadomość emerytalną i zachęcające do oszczędzania w III filarze, zdaniem Adama Sankowskiego stały się palącym priorytetem dla polskiego rządu.

Arkadiusz Ekiert

Czytaj także

Jak dołożyć do emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 15:00
Oszczędności z dwóch obowiązkowych filarów ubezpieczeniowych będą prawdopodobnie zbyt małe, aby wypracować sobie godziwą emeryturę - ostrzegają eksperci. Jak temu zapobiegać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mądrze gromadzić i pomnażać kapitał na naszą emeryturę?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 17:05
"Tydzień dla Oszczędzania": IKE i IKZE pozwalają gromadzić i pomnażać kapitał emerytalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co to jest IKE?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 13:17
IKE, czyli indywidualne konto emerytalne to narzędzie służące do oszczędzania na emeryturę. Jego największą zaletą jest brak podatku od zysków kapitałowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rząd upraszcza oszczędzanie na emeryturę w III filarze

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 12:12
Oszczędzanie na starość w III filarze ma być prostsze i bardziej atrakcyjne. Chodzi o zasady funkcjonowania indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego. Rząd uprościł nieco prawo dotyczące tej formy oszczędzania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytura: jak nie OFE i ZUS to co?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 16:57
Eksperci nie mają wątpliwości – jeśli przyszli emeryci chcą liczyć na emeryturę, to oprócz opłacania składek do ZUS czy OFE muszą zacząć solidnie oszczędzać i inwestować. W Polsce jest już kilka instrumentów, dzięki którym można dosypać pieniędzy do sakiewki na starość.
rozwiń zwiń