X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Doradcy podatkowi nie boją się deregulacji zawodu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 08:16
Zdaniem przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych Tomasza Michalika kształt ustawy, który został nadany przez komisję deregulacyjną w Sejmie jest bardzo korzystny dla doradców podatkowych.
Każdy będzie mógł prowadzić księgi ale tylko doradca będzie mógł reprezentować podatników.
Każdy będzie mógł prowadzić księgi ale tylko doradca będzie mógł reprezentować podatników. Foto: glowimages.com

Każdy będzie mógł prowadzić księgi ale tylko doradca będzie mógł reprezentować podatników. Takie są podstawowe założenia ustawy, która dereguluje zawód doradcy podatkowego.

Jak mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Tomasz Michalik, obecna wersja ustawy jest bardzo daleka od pierwotnych założeń, które leżały u podstaw deregulacji zawodu doradcy podatkowego i były bardzo niebezpieczne dla przyszłości tego zawodu.

- Dzisiaj ten projekt ustawy poszedł trochę w innym kierunku. W kierunku pozostawienia wszelkich atrybutów zawodu doradcy podatkowego. Dokonano jednak tak zwanej dereglamentacji czynności. Czyli niektóre czynności, które dziś są zastrzeżone dla doradców podatkowych, będą mogły być wykonywane przez inne podmioty nie będące doradcami podatkowymi – mów Tomasz Michalik.

Rząd chce, by każdy mógł udzielać porad i opinii z prawa podatkowego, prowadzić księgi podatkowe oraz wypełniać zeznania i deklaracje podatkowe w imieniu podatnika. Reprezentowanie podatnika przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi byłoby natomiast zastrzeżone tylko dla doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych.

- My jesteśmy już dziś zawodem dosyć otwartym. Dlatego, że takie trzy podstawowe kryteria, które trzeba spełnić w tym zawodzie są dosyć proste. Trzeba mieć wyższe wykształcenie i to niekoniecznie prawnicze, trzeba zaliczyć dwuletnią praktykę i zdać państwowy egzamin. Nowe prawo skraca praktykę do 6 miesięcy i absolwenci niektórych kierunków studiów nie będą musieli zdawać egzaminu o ile podobny zdawali właśnie na studiach – tłumaczy Michalik.

Zdaniem przewodniczącego KRDP, ranga zawodu może wzrosnąć. Ważne jest to, by po deregulacji rynek otrzymał jasną i precyzyjną informację, kim jest doradca i że dany podmiot świadczy usługi doradztwa podatkowego.

Rynek będzie miał możliwość wyboru między doradcami, którzy są nie tylko profesjonalistami, ale są także wyposażeni w kompetencje formalne, które gwarantują obywatelom wysoki poziom ochrony ich interesów a podmiotami, którzy kompetencji takich będą pozbawione.

- Klient będzie miał możliwość wyboru pomiędzy usługami, które zaoferuje doradca podatkowy a więc osoba z odpowiednimi kompetencjami, czy inna osoba – mówi Tomasz Michalik.

Arkadiusz Ekiert