X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Aby odliczyć VAT nie wszyscy muszą mieć kratkę w aucie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 08:17
W tej chwili każdy przedsiębiorca może kupić nowy samochód osobowy i odliczyć przy takiej transakcji stawkę VAT. I to niekoniecznie tylko wtedy, kiedy taki osobowy pojazd ma zamontowaną kratkę.
Audio
  • Ekspert podatkowy Tomasz Grunwald odpowiada czy każde auto musi mieć kratkę aby odliczyć pełny VAT /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
Aby odliczyć VAT nie wszyscy muszą mieć kratkę w aucie
Foto: SXC

Dlaczego tak jest, tłumaczy Polskiemu Radiu doradca podatkowy Tomasz Grunwald.

Liczy się homologacja i ładowność

- Po pierwsze samochód  jest traktowany jako samochód ciężarowy, jeśli ma stosowną homologację, a po drugie ma odpowiednią  ładowność - ponad 500 kilogramów, przy przynajmniej trzech miejscach do siedzenia – wyjaśnia Tomasz Grunwald.

Jedna homologacja ważna we wszystkich krajach Unii

Jak tłumaczy doradca podatkowy, homologacja to certyfikat przyznawany danemu typowi samochodu. Od 2009 roku obowiązuje zasada, że jeśli taką homologację nadaje jeden kraj unijny, to reszta krajów w Unii Europejskiej musi to zaakceptować.

- To oznacza, że jeśli Hiszpania danemu typowi samochodu przyzna homologację pojazdu ciężarowego, to jest ona ważna na terenie całej Unii. Nie ma również wymogu zamontowania w aucie kratki, a o charakterze pojazdu decyduje homologacja – mówi Tomasz Grunwald.

Nie tylko kratka

Ekspert tłumaczy, że homologacja może być nadawana pod warunkiem zamontowania kratki lub innej przegrody, na przykład specjalnej pułki czy nawet siedzeń. Zależy to od tego, co dany kraj uzna to za wystarczającą przegrodę, która ma oddzielać część pasażerską od towarowej.

Najważniejsza homologacja

- Jeśli w Polsce chcemy kupić samochód z odliczeniem VAT, musimy spytać sprzedawcę czy dany typ auta ma stosowną ciężarową homologację. Jeśli padnie odpowiedź, że tak, to już nie musimy sprawdzać czy w środku jest kratka czy jej nie ma – wyjaśnia Tomasz Grunwald.

Kratka jest jednym z wielu elementów potrzebnych do uzyskania homologacji ciężarowej. Ale nie w każdym unijnym kraju taki element jest stosowany.

- Pamiętajmy, dla nas istotny jest ten „papier”, czyli dokument poświadczający ciężarową homologacje. Nieważne, jaką przegrodę zastosowano – podkreśla ekspert.

Arkadiusz Ekiert

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rusza wyścig po samochód „z kratką”

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 07:05
Zaczęło się - od 1 stycznia przedsiębiorcy kupujący samochód z homologacją ciężarową N1 będą mogli odliczyć podatek VAT od całej wartości pojazdu oraz od paliwa, jak za dobrych „kratkowych” czasów. I choć dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć jak długo potrwa „okienko kratkowe”, pierwsi importerzy zaczynają przyjmować zamówienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie mniej samochodów z tegorocznej wyprzedaży. Z powodu aut z kratką

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 08:07
Kto liczył na tradycyjną wyprzedaż aut pod koniec roku po niższych cenach, może się przeliczyć. Jak dowiedziało się Polskie Radio, dilerzy ograniczą sprzedaż tegorocznego rocznika gdyż liczą na wzmożony popyt na auta z kratką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o aucie z kratką: VAT skomplikuje życie firmom w 2014 r

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 09:34
Na początki roku przedsiębiorców czeka zamieszanie w przepisach dotyczących odliczania podatku VAT przy zakupie samochodów osobowych - mówi Katarzyna Rola – Stężycka, ekspert podatkowy z firmy Tax Care.
rozwiń zwiń