Idziesz na firmową Wigilię? Zapłacisz podatek

2013-12-10, 12:10

Idziesz na firmową Wigilię? Zapłacisz podatek
. Foto: Glowimages.com

Fiskus traktuje udział w spotkaniach integracyjnych jako dodatkowy przychód pracowników. I każe od niego płacić podatek. Inaczej jest z prezentami od szefa, które mogą być zwolnione z opodatkowania.

Posłuchaj

Katarzyna Miazek - analityk Tax Care mówi o opodatkowaniu świątecznych imprez i bonusów w firmach /Krzysztof Rzyman, Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

W grudniu w wielu firmach organizowane są przedświąteczne spotkania. I choć zaproszenia wysyła pracownikom szef i to firma zwykle pokrywa koszty imprezy, to okazuje się, że udział wcale nie jest bezpłatny. Podwładni muszą bowiem zapłacić podatek. - Samo pojawienie się na firmowej Wigilii traktowane jest jako przychód - wyjaśniała na antenie Polskiego Radia 24 Katarzyna Miazek z firmy Tax Care.

Podpisałeś listę obecności, zapłacisz PIT

- Opodatkowaniu podlega sam bezpłatny udział w imprezie. Niezależnie od tego, czy pracownik czymkolwiek się poczęstuje - tłumaczy analityk.

Zgodnie z prawem pracodawca powinien podzielić całkowity koszt organizacji spotkania na wszystkich pracowników, którzy wzięli w nim udział i potraktować tę kwotę jako dodatkowy przychód. Dlatego warto tworzyć listę obecności,  dodaje Katarzyna Miazek. Wtedy podatek zapłaci tylko ten, kto faktycznie w imprezie wziął udział.

Prezent od szefa bez podatku

Inaczej wygląda kwestia świątecznych prezentów finansowych przez firmę. Jeśli są one finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) lub funduszy związków zawodowych, wtedy nie podlegają opodatkowaniu.

- Chodzi o świąteczne upominki, paczki, karty przedpłacone czy nawet gotówkę w kopercie - wylicza ekspert z Tax Care.

Uwaga na bony i talony

Są jednak pewne wyjątki. Na liście zwolnień z podatku nie ma bonów i talonów. - Nawet jeżeli ten bon to jedyny prezent to i tak zapłacimy podatek - mówi Katarzyna Miazek.

Limit prezentów

Wartość prezentów od szefa nie może przekroczyć w roku podatkowym 380 zł. - I to niezależnie od tego u ilu pracodawców jesteśmy zatrudnieni - podkreśla gość Polskiego Radia 24. Jeśli wartość podarunków będzie większa, wtedy trzeba od tej nadwyżki zapłacić podatek.

ZUS od czekolady i pomarańczy

Od sposobu finansowania świątecznych prezentów zależy też, czy od takiego extra przychodu trzeba opłacić składki na ubezpieczenia społeczne. Jeśli jest to zwykły wydatek firmy, wtedy trzeba opłacić ZUS.

W przypadku świadczeń sfinansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nawet jeśli przekraczają one 380 zł obowiązuje zwolnienie z opłacania tych składek.

Premia z podatkiem

Zwolnienie z opodatkowania obowiązuje tylko, gdy źródłem finansowania jest fundusz świadczeń socjalnych lub fundusz związków zawodowych. Co w sytuacji, gdy w firmie one nie istnieją?

Wtedy trzeba zapłacić podatek od wszystkich dodatków. Tak jak w przypadku każdej premii, czy podwyżki, wyjaśnia ekspert.

Krzysztof Rzyman

Polecane

Wróć do strony głównej