X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Magdalena Flis: od 1 stycznia 2014 r faktury po nowemu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 10:10
Od 1 stycznia 2014 r miliony firm handlowych, usługowych i produkcyjnych czeka spora rewolucja księgowa. Tego dnia zmieni się wiele najważniejszych zasad dotyczących rozliczania VAT. M.in. nastąpi odejście od powiązania obowiązku podatkowego w podatku VAT z datą wystawienia faktury.
Magdalena Flis: od 1 stycznia 2014 r faktury po nowemu
Foto: Glowimages.com

O wyjaśnienie najważniejszych zmian poprosiliśmy eksperta z firmy księgowej TaxCare, Panią Magdalenę Flis.

Obowiązek podatkowy będzie powstawał, co do zasady, z chwilą wykonania usługi lub z chwilą dostawy towarów. Natomiast fakturę będzie trzeba wystawić do 15 dnia następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę lub dostarczono towar – wyjaśnia Magdalena Flis.

Do końca 2013 r. obowiązuje zasada, że jeśli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone usługą, obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje w dacie wystawienia faktury, o ile została wystawiona w terminie. Obecnie fakturę należy wystawić w ciągu 7 dni od daty wydania towarów lub wykonania usługi.

- W związku z tym, że całkowicie zmienia się sposób rozpoznawania obowiązku podatkowego, można powiedzieć, że zachodzą „rewolucyjne” zmiany w zakresie rozliczania podatku VAT – mówi Polskiemu Radiu Magdalena Flis ekspert firmy Tax Care.

Nowe zasady rozliczania podatku VAT mogą się okazać dość kłopotliwe w przypadku przedsiębiorców, którzy dostawy towarów realizują za pośrednictwem firm kurierskich, czy transportowych, bowiem ważne będzie weryfikowanie daty, kiedy nabywca otrzymał towar. Dzień dokonania dostawy do nabywcy będzie dniem powstania obowiązku podatkowego.

- Konieczne będzie ustalenie takich procedur, aby w ich wyniku móc prawidłowo rozliczać podatek VAT. Przykładowo. Przedsiębiorca dokona sprzedaży towarów do kontrahenta. Zamówienie zostanie zrealizowane za pośrednictwem firmy kurierskiej. Z warunków zamówienia wynika, że transportu dokonywać będzie sprzedawca towarów. Towary zostaną wysłane 30 stycznia 2014 r. Z punktu widzenia sprzedawcy konieczne będzie zweryfikowanie, czy towary zostały dostarczone w styczniu czy w lutym, bowiem data, kiedy towary zostały dostarczone do siedziby nabywcy, będzie datą powstania obowiązku podatkowego dla sprzedawcy – mówi ekspert.

Od podanej zasady ogólnej w zakresie terminu wystawiania faktury VAT będzie kilka wyjątków, m.in.:

- w przypadku świadczenia usług komunalnych i mediów, a także usług ochrony, leasingu, najmu i stałej obsługi biurowej i prawnej – fakturę będzie trzeba wystawić najpóźniej z dniem upływu terminu płatności, określonego pomiędzy stronami,

- w przypadku usług budowlanych – fakturę będzie trzeba wystawić najpóźniej w terminie do 30 dni od daty wykonania usługi.

Dla usług transportowych, obecnie szczególnie uregulowanych, znajdą zastosowanie zasady ogólne.

-  Termin wystawienia faktury zmieni się również w stosunku do faktur dokumentujących zaliczki. Obecnie termin ten wynosi 7 dni od dnia otrzymania zaliczki. Natomiast od 1 stycznia 2014 r. terminem do wystawienia faktury dokumentującej zaliczkę będzie 15 dzień następujący po miesiącu, w którym zaliczkę otrzymano – tłumaczy Magdalena Flis.

Osoby, nabywające towary czy usługi, dokumentowane paragonem, będą miały prawo żądać wystawienia faktury VAT w ciągu 3 miesięcy, liczonych od końca miesiąca, w którym nabyły towar lub usługę. Obecnie, wielu przedsiębiorców stosuje przeróżne praktyki, włączając sytuacje, gdzie wystawienie faktury może nastąpić w ciągu 7 dni od daty otrzymania paragonu. Takie ograniczenia po 1 styczniu 2014 r. będą niezgodne z obowiązującymi przepisami. Zmiana ta powinna zostać uwzględniona w regulaminach, jakie przedsiębiorcy udostępniają w punktach sprzedaży.

- Faktura „na żądanie” będzie również wystawiana w przypadku, gdy przedsiębiorca będzie dokonywał sprzedaży zwolnionej z podatku VAT. Nabywca będzie miał prawo żądać tej faktury w ciągu 3 miesięcy, liczonych od końca miesiąca, w którym wykonano usługę lub dostarczono towar – wyjaśnia ekspert Tax Care

Przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych termin do wystawienia faktury nie zmienia się w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów – jest to maksymalnie 15 dzień po upływie miesiąca, w którym dokonano dostawy towarów.

Warto jest również pamiętać, że po 1 stycznia 2014 r. w przypadku, gdy przedsiębiorca będzie kupował towary z Unii Europejskiej w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w przypadku, gdy nie otrzyma faktury od dostawcy tych towarów w okresie 3 miesięcy od daty powstania obowiązku podatkowego, będzie zmuszony do dokonania korekty podatku VAT odliczonego z tytułu tej transakcji.

Rozmawiał Arkadiusz Ekiert

Zobacz więcej na temat: faktury firma podatki vat
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak