X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polskie Linie Kolejowe obniżą stawki za dostęp do torów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 15:18
Średnia stawka sieciowa ma być niższa o ponad 20 procent. Jeśli zmiany zaakceptuje Urząd Transportu Kolejowego, obniżone opłaty będą obowiązywać od grudnia, przez następne cztery lata.
Audio
  • Prezes PLK Remigiusz Paszkiewicz o niższej stawce za dostęp do torów (IAR)
Polskie Linie Kolejowe obniżą stawki za dostęp do torów
Foto: samratm/sxc.hu/cc

Skorzystają na tym zarówno pasażerowie jak i klienci przewoźników towarowych. Do obniżenia stawek zobowiązał Polskę Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który uznał, że Polskie Linie Kolejowe wliczają w stawki zbyt wiele swoich kosztów. Jeśli nasz kraj nie wypełniłby zaleceń, czekałyby na Polskę kary nałożone przez europejskie instytucje.

Przewoźnicy od dawna narzekali na zbyt wysokie opłaty za dostęp do torów. Dla PKP Intercity stanowiły one jedną czwartą wszystkich ponoszonych kosztów. Dla PKP Cargo jedną piątą, co stanowi rocznie miliard złotych.

Prezes PKP Intercity Janusz Malinowski w rozmowie z IAR nie chciał jednoznacznie powiedzieć, w jaki sposób opłata wpłynie na ceny biletów. Zaznaczył jednak, że przewoźnik po obniżkach będzie się starał poprawić komfort podróżnych.

Łukasz Boroń, prezes PKP Cargo powiedział, że niższe stawki korzystnie wpłyną na planowaną prywatyzację firmy. Będą też bodźcem do rozwoju transportu intermodalnego. Prezes PKP PLK zapowiedział, że straty wynikające z mniejszych przychodów pokryje budżet państwa.

Polskie Linie Kolejowe mają umowy z ponad 70 przewoźnikami pasażerskimi i towarowymi. Dziennie jest uruchamianych blisko 6 i pół tysiąca pociągów.

mr

Zobacz więcej na temat: pieniądze PKP plk transport

Czytaj także

Nowy rozkład PKP. Modernizacja na 2 tys. km torów

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 09:19
Wprowadzenie nowego rozkładu jazdy polskich pociągów związane jest z kolejnym etapem modernizacji kolei. - Naszym celem jest, aby prędkość w przedziale 120 - 160 km/h dla ruchu pasażerskiego była dostępna na jak największej liczbie linii kolejowych - powiedział Piotr Malepszak (PLK PKP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia da pieniądze na remont kolejowych linii towarowych

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 15:10
PKP PLK chce znacząco zwiększyć na nich prędkość przejazdu pociągów. Pieniądze na ten cel mają być przeznaczone już z kolejnego budżetu Unii Europejskiej – na lata 2014-2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Koleje Linowe sprzedane. Trafią na giełdę?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 16:34
Umowa między PKP i Polskimi Kolejami Górskimi została domknięta. Na konto PKP trafiło już 215 mln złotych ze sprzedaży spółki Polskie Koleje Linowe.
rozwiń zwiń