Kolejny nowoczesny i ekologiczny dworzec systemowy już gotowy. Sprawdź gdzie

2022-05-12, 14:06

Kolejny nowoczesny i ekologiczny dworzec systemowy już gotowy. Sprawdź gdzie
Takie dworce są budowane w Polsce od 2015 roku. Ten w Wasilkowie będzie trzecim na Podlasiu. . Foto: PKP/Twitter

W Wasilkowie w województwie podlaskim otwarto kolejny dworzec systemowy. To autorski pomysł PKP, który umożliwia szybką budowę nowoczesnych budynków dworcowych zasilanych energią odnawialną. 

Dworzec systemowy to niewielka, modułowa konstrukcja. Z jednej strony budowa takiego obiektu trwa zaledwie kilka, maksymalnie kilkanaście miesięcy. Prace związane z inwestycją w Wasilkowie rozpoczęły się na początku 2021 roku.

Po drugie ich wielkość jest dostosowana do liczby pasażerów. Jeżeli w ciągu kilku lat, zainteresowanie połączeniami wzrasta, można dostawić kolejny moduł. Stąd też inna nazwa takich obiektów - dworce modułowe.

Trzecia rzecz to utrzymanie. Budynki są zasilane przede wszystkim energią ze źródeł odnawialnych - na dachach są zainstalowane panele fotowoltaiczne wytwarzające prąd. Ogrzewanie pochodzi z pomp ciepła. Całość dopełnia energooszczędne oświetlenie.

Koszty inwestycji

Koszt inwestycji wynosi 3,7 mln zł z czego część to dofinansowane z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budynek w Wasilkowie to kolejny z około 40 tego typu obiektów, które powstaną w ramach realizowanego przez spółkę PKP Programu Inwestycji Dworcowych.

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP, który zakłada zaprojektowanie i budowę niewielkich oraz nowoczesnych dworców kolejowych dostosowanych do lokalnych potrzeb. Pierwszym takim obiektem był dworzec w miejscowości Nasielsk na Mazowszu. Został on otwarty we wrześniu 2015 roku.

Dworzez w Wasilikowie

Dworzec w Wasilkowie jest pozbawiony barier architektonicznych takich, jak schody, czy wysokie podejścia. Zyskają na tym nie tylko osoby, które mają problemy z poruszaniem się, ale także rodzice z małymi dziećmi, czy podróżni z dużym bagażem.

Obiekt  został także wyposażony w poczekalnię i toalety. Pod wiatą zainstalowano biletomaty. Jest  tam również miejsce pod bankomat i paczkomat. Wykonawca ustawił tak zwaną  małą architekturę, czyli kosze, gablotę informacyjną, ławki oraz 13 stojaków na rowery razem ze stacją naprawczą. Kierowcy mają do dyspozycji kilka  miejsc parkingowych.

Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne służące pozyskiwaniu energii słonecznej. Pojawi się także energooszczędne oświetlenie LED wraz z automatyką sterującą.

Dworzec wyposażono w oznakowanie w alfabecie Braille`a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe oraz toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj także:

IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej