Rynki kredytów a wojna na Ukrainie. Znamy wyniki ankiety NBP

2022-05-04, 16:47

Rynki kredytów a wojna na Ukrainie. Znamy wyniki ankiety NBP

Agresja Rosji na Ukrainę była głównym powodem znacznego zmniejszenia w pierwszym kwartale br. popytu na kredyty ze strony Polaków oraz ze strony firm - oceniły banki w ankiecie przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski. Według oczekiwań banków drugi kwartał będzie jeszcze gorszy. Szczególnie dużo banków przewiduje spadek popytu na kredyty mieszkaniowe.

Opublikowane w poniedziałek wyniki ankiety przeprowadzonej przez NBP wśród banków pokazują, że agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i jej negatywne skutki gospodarcze i społeczne istotnie ograniczyły aktywność na rynku kredytowym w pierwszym kwartale 2022 r. Z tego powodu zdecydowana większość banków zaostrzyła kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów i zanotowała spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego. Jedynie w przypadku krótkoterminowego finansowania dla dużych przedsiębiorstw i długoterminowego dla małych i średnich (MSP) nieco więcej banków odnotowało wzrost popytu.

Wysokie stopy procentowe były mniej istotne

Drugim najczęściej wskazywanym powodem tego niekorzystnego zaostrzenia warunków przyznawania kredytów był wzrost stóp procentowych. Na drugi kwartał br. zdecydowana większość banków zapowiada dalsze zaostrzanie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz oczekuje spadku popytu na większość spośród najważniejszych rodzajów kredytów.

Jedynym wyjątkiem będzie przewidywany na ten kwartał wzrost popytu na krótkoterminowe kredyty dla dużych przedsiębiorstw, co może świadczyć o prognozowaniu pogorszenia się płynności finansowej w tych firmach.

Wojna zmieniła zupełnie sytuację

Ankieta jest prowadzona przez NBP co kwartał wśród 23 największych banków. Ta, której wyniki prezentujemy, została przeprowadzona w początku kwietnia, a więc gdy wiadomo było, że wojna na Ukrainie szybko się nie skończy.

Poprzednia ankieta ze stycznia była nieco bardziej optymistyczna. Wtedy zdecydowana większość banków przewidywała spadek w pierwszym kwartale br. tylko w przypadku kredytów mieszkaniowych. Pesymiści przeważali jeszcze tylko w przypadku kredytów długoterminowych dla dużych firm, ale ich przewaga była nieznaczna. Dla pozostałych typów kredytów większość ankietowanych przewidywała wzrosty.

Czytaj także:

Obecnie publikowane oceny pierwszego kwartału są dużo gorsze od tych prognoz. Najgorzej wygląda sytuacja w przypadku finansowania zakupu mieszkań. Tylko 6 proc. pytanych banków odnotowało wzrost popytu na kredyty.

A będzie gorzej

Przewidywania na ten kwartał są szczególnie złe. Poza wspomnianymi krótkoterminowymi kredytami dla dużych firm oraz krótkoterminowymi pożyczkami konsumpcyjnymi, 80-90 proc. banków przewiduje zaostrzenie kryteriów przyznawania długoterminowych kredytów. Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku krótkoterminowego finansowania MSP.  

Raport jest dostępny w tym miejscu.

NBP/polskieradio24/PKJ

Polecane

Wróć do strony głównej