X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wszystko, co trzeba wiedzieć o uldze dla klasy średniej. Zobacz, gdzie szukać informacji

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 15:50
Odpowiedzi na pytania o wyliczenia wynagrodzeń, PIT-2, rozwiązania dla klasy średniej można uzyskać na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej - informuje Ministerstwo Finansów.
Ulga dla klasy średniej to rozwiązanie, które ma chronić klasę średnią przed skutkami wprowadzonych zmian podatkowych.
Ulga dla klasy średniej to rozwiązanie, które ma chronić klasę średnią przed skutkami wprowadzonych zmian podatkowych.Foto: Glow Images/East News

- Masz pytania o swoją pensję, PIT-2, rozwiązania dla klasy średniej, preferencje podatkowe dla biznesu, obliczanie wynagrodzeń? Te i inne pytania o Polski Ład możesz zadać poprzez infolinię KIS. Zadzwoń pod numer 22 330 03 30 lub 801 055 055 - podało Ministerstwa Finansów.

Trzeba określić temat rozmowy

Po wybraniu numeru infolinii Krajowej Informacji Skarbowej należy wybrać cyfrę, przypisaną do interesującego podatnika zagadnienia.

Jak wyjaśnia MF na swoich stronach, po połączeniu się i wybraniu numeru 8 podatnik zostanie przekierowany do konsultantów udzielających informacji o reformie podatkowej i poproszony o określenie tematu rozmowy.

Pracownicy medyczni powinni wybrać 0, zainteresowani zmianami w podatku od towarów i usług oraz dzwoniący w sprawie identyfikacji podatkowej muszą wybrać 1. Osoby pytające o podatek PIT - powinny wybrać 2, a zainteresowani podatkiem CIT - powinni wybrać 3.

Na czym polega ulga? 

Ulga dla klasy średniej to rozwiązanie, które ma chronić klasę średnią przed skutkami wprowadzonych zmian podatkowych. Jeżeli pracownik osiągnie przychód z umowy o pracę od 5701 zł brutto do 11 141 zł brutto, płatnik będzie mógł zastosować tę ulgę, gdy będzie wyliczać podatek. Z ulgi mogą skorzystać:

osoby zatrudnione na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy,
przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy rozliczają podatek na zasadach ogólnych.

Czytaj także:

Z ulgi dla klasy średniej nie skorzystają osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych - umowa zlecenie, umowa o dzieło - emeryci oraz podatnicy płacący PIT według stawki liniowej.

Z ulgi mogą skorzystać także twórcy i artyści, którzy stosują 50-proc. autorskie koszty uzyskania przychodów.

PR24, akg

Czytaj także

"Reforma podatków wpisuje się w kierunek przyjęty przez większość państw UE". Zych o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 07:26
- Polski Ład upodabnia nasz system podatków i ubezpieczeń do rozwiązań funkcjonujących w większości państw Unii Europejskiej. Nie jest to ewenement, rewolucja, ale przyjęcie pewnej normy. Można się z nią nie zgadzać, ale nie można tego kwestionować - mówi prezes Ośrodka Analiz Cegielskiego Tymoteusz Zych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład. Sławomir Skwarek: Ministerstwo Finansów reaguje na błędy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 09:35
- Polski Ład to duże przedsięwzięcie i przy tak dużej reformie zdarzają się błędy. Pokazujemy, że w ciągu tygodnia od jego wprowadzenia Ministerstwo Finansów na nie zareagowało - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Skwarek (PiS). W audycji wziął również udział Stefan Krajewski (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zerowy PIT dla rodzin 4+ w ramach Polskiego Ładu. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 14:55
Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, potwierdziła, że od nowego roku przychody rodziców co najmniej czworga dzieci są zwolnione od podatku do wysokości 85 528 zł. Na tym rozwiązaniu skorzysta 110 tys. rodziców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład a wspólne rozliczanie się małżonków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 10:38
Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje tzw. Polski Ład, czyli plan odbudowy polskiej gospodarki po COVID-19. Jednym z jego założeń jest zmniejszenie nierówności występujących w społeczeństwie. 
rozwiń zwiń