X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ma przyciągnąć firmy z branży zaawansowanych technologii. W Toruniu powstanie nowoczesne centrum badawcze

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 17:10
Kompleks Toruń Space Labs powstanie do lipca 2023 r. Umowę w sprawie utworzenia miejsca wymiany doświadczeń z zakresu nowoczesnych technologii podpisano z głównym wykonawcą inwestycji. Wartość projektu to 22 mln zł.
W Toruniu powstanie Kompleks Toruń Space Labs, w którym będzie można prowadzić wyspecjalizowane badania i prace rozwojowe.
W Toruniu powstanie Kompleks Toruń Space Labs, w którym będzie można prowadzić wyspecjalizowane badania i prace rozwojowe.Foto: Matej Kastelic/Shutterstock

Umowę podpisali przedstawiciele miejskiej spółki Urbitor z głównym wykonawcą inwestycji - firmą Wegner Sp. z o.o. Sp. k. Kompleks Toruń Space Labs ma być miejscem twórczej wymiany doświadczeń z zakresu nowoczesnych technologii. Chodzi m.in. o technologie kosmiczne i satelitarne.

Nowe miejsce na mapie Torunia

Obiekt będzie miał 2000 m kwadratowych i powstaną w nim pomieszczenia badawcze wyposażone w zaplecze technologiczne oraz multimedialne sale demonstracyjne, pozwalające na prowadzenie wyspecjalizowanych badań przemysłowych i prac rozwojowych.

- Nowe miejsce na mapie Torunia, powstające z myślą o małych i średnich firmach z branży innowacyjnych technologii, które potrzebują do rozwoju nowoczesnych powierzchni biurowych, ale również specjalistycznych laboratoriów, przestrzeni badawczych i eksperymentalnych. Tu znajdą swoje miejsce, tu będą mogły przebywać i kreować swoje pomysły, sprawdzać ich efektywność, a potem wychodzić z tym na rynek - mówił o projekcie prezydent Torunia Michał Zaleski.

Nowoczesna infrastruktura biznesowa

Władze miasta liczą, że kompleks przyciągnie do miasta kolejne firmy z branży nowoczesnych technologii z całego regionu.

Czytaj także:

- Dzisiejsze wydarzenie wieńczy kilkuletni okres przygotowywania tego projektu, pozyskiwania koniecznych zgód i środków zewnętrznych na jego realizację. Projekt ten ma doprowadzić do powstania w Toruniu nowoczesnej infrastruktury biznesowej, która nie tylko zwiększy szanse toruńskich przedsiębiorców, ale również, z uwagi na formę, będzie jedną z nowych wizytówek miasta - mówił Wojciech Klabun, koordynator projektu TSL z ramienia spółki miejskiej Urbitor.

Telemedycyna, badanie wytrzymałości materiałów, wykorzystanie druku 3D

Toruń Space Labs ma powstać do 31 lipca 2023 roku. Umowa obejmuje projektowanie i budowę trzykondygnacyjnego budynku głównego z przylegającym do niego parterowym modułem prototypowni, całorocznym namiotem sferycznym (SPACE ARENA) oraz zakupem specjalistycznego wyposażenia dla placówki. W budynku możliwe będą m.in. przygotowanie robotów eksploracyjnych, badania wytrzymałości materiałów, wykorzystanie druku 3D, telemedycyny.

Wartość projektu to ok. 22 mln zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie ponad 15,3 mln zł.

PR24, akg

Czytaj także

Polska w ciągu dekady ma osiągnąć 3 procent obrotów europejskiego sektora kosmicznego

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 08:05
Za nami pierwsze w historii wydarzenie związane technologiami kosmicznymi w Polsce. Europejskie Forum Technologii Kosmicznej odwiedzili między innymi przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej i "pozaziemskiego biznesu" z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Izraela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór odkrywców - Ludzie nauki - polskie Noble

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 10:43
Jednym z najbardziej znaczących osiągnięć naukowych polskich badaczy ostatnich lat jest precyzyjne określenie odległości do Wielkiego Obłoku Magellana - najbliższej nam galaktyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teleskop Webba: do czego jest nam potrzebny?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 14:28
NASA ogłosiło, że niezwykle skomplikowana operacja rozłożenia osłon termicznych Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (ang. James Webb Space Telescope, JWST) zakończyła się sukcesem. To jeden z wielu punków końcowego etapu tego blisko 15-letniego niezwykłego projektu naukowego, który pozwoli zajrzeć w najgłębsze zakątki kosmosu i dokładniej poznać historię wszechświata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gwiazda Polski" - mało znana historia polskich badań kosmicznych

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:09
W 1937 roku, z inicjatywy znanego polskiego fizyka, prof. Mieczysława Wolfkego, zrodził się pomysł zorganizowania w Polsce stratosferycznego balonowego lotu załogowego. Jego celem sportowym miała być próba pobicia rekordu wysokości ustanowionego 11 listopada 1935 roku przez amerykańskiego pilota kpt. Alberta Williama Stevensa, który wzleciał na ponad 22 tys. m ponad powierzchnię ziemi. Plan Polaków przewidywał osiągnięcie nowym balonem wysokości 30 tys. m. Ale czy chodziło tylko o rywalizację sportową?
rozwiń zwiń