X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nadchodzi ważny termin. Sprawdź, jak rozliczyć się z Tarczy PFR 2.0

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:20
Nawet 2 mld zł subwencji będą musiały zwrócić małe i średnie firmy najbardziej poszkodowane przez pandemię, jeśli w ciągu czterech dni nie rozliczą się z Tarczy PFR 2.0 - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
Termin rozliczeń Tarczy PFR 2.0 dla małych i średnich firm upływa 15 stycznia.
Termin rozliczeń Tarczy PFR 2.0 dla małych i średnich firm upływa 15 stycznia. Foto: Pixabay

Dodał, że do tej pory prawidłowo wypełnione wnioski złożyło tylko 3 tys. ze zobowiązanych do tego 7 tys. przedsiębiorców.

Termin rozliczeń Tarczy PFR 2.0

Wiceprezes przypomniał, że termin rozliczeń Tarczy PFR 2.0 dla małych i średnich firm (zatrudniających od 10 do 249 pracowników) upływa 15 stycznia. Jednak - jak zaznaczył - przedsiębiorcy, którzy chcą mieć pewność, że poprawnie rozliczą subwencję i tym samym otrzymają w kwietniu decyzje o jej umorzeniu, powinni złożyć w banku oświadczenie o rozliczeniu z odpowiednimi załącznikami najpóźniej w środę (12 stycznia br).

- Tylko wtedy otrzymają w piątek potwierdzenie, że złożone przez nich dokumenty nie zawierają błędów, a ci, którzy wysłali rozliczenie z np. z niewłaściwymi plikami JPK, jeszcze w sobotę do północny będą mogli je skorygować - wyjaśnił.

Błędów nie brakuje

Podkreślił też, że błędów jest dużo: na 4,5 tys. wniosków, które do wtorku wpłynęły do PFR, blisko 1500 wymaga poprawek. - Przedsiębiorcy wysyłają do nas załączniki JPK za niewłaściwe okresy rozliczeniowe albo w niewłaściwym formacie. Zdarza się też wiele wniosków w ogóle bez załączników - mówił. Przypomniał, że w zależności od prowadzonej rachunkowości muszą to być pliki JPK_PKPiR lub JPK_KR. Nie może to być plik JPK_V7M.

Wiceprezes zaznaczył, że błędne oświadczenie przesłane w ostatniej chwili trudno będzie poprawić. - Jeśli minie określony przepisami termin, to PFR z definicji ma obowiązek wezwać przedsiębiorcę do zwrotu subwencji. Tak mówią przepisy - powiedział.

Czytaj także:

Zaznaczył, że nie rozumie dlaczego przedsiębiorcy nie są wstanie wygospodarować kilkunastu minut, żeby wypełnić i przesłać przez internet prosty wniosek, tym bardziej, że czas na rozliczenie rozpoczął się już 18 listopada. - Niestety, bez wypełnienia tego prostego obowiązku będą musieli zwrócić 100 proc. otrzymanej pomocy - podkreślił.

- Chcielibyśmy za wszelką cenę uchronić przedsiębiorców od konieczności zwrotów dlatego apeluję do firmy kolejny raz, by rozliczyły się z subwencji. Tym bardziej, że są to firmy, które wciąż mogą borykać się ze skutkami pandemii - podkreślił Marczuk.

Terminy umorzeń

Podkreśli, że przedsiębiorcy z MŚP dostali na rozliczenie Tarczy 2.0 dwa miesiące, "a cały proces odbywa się w sposób elektroniczny, przyjazny i po prostu trzeba tego obowiązku dopełnić".

Marczuk przypomniał też, że 15 stycznia, mija pierwszy etap umorzeń subwencji z Tarczy 2.0. Drugi, obejmujący mikrofirmy, rozpocznie się 19 stycznia i potrwa do końca lutego 2022 roku. W tym przypadku - jak wskazał - firmy będą musiały złożyć tylko oświadczenia na przykład dotyczące utrzymania działalności czy przestrzegania norm epidemicznych, które PFR zweryfikuje.

Trzeci etap, czyli wydanie decyzji dotyczących umorzeń, nastąpi w kwietniu. "Jeśli okaże się, że po naszej weryfikacji, MŚP lub mikro będą musiały jakąś część dotacji zwrócić, to będą miały na to czas do 31 maja 2022 roku" - powiedział. Przypomniał, że co do zasady, umorzenie dla firm, które spełnią określone w regulaminie PFR warunki, jest 100-proc.

Kto otrzymał wsparcie?

W ramach Tarczy PFR 2.0, czyli od 15 stycznia do 28 lutego 2021 r., wsparcie otrzymało 47,7 tys. firm, w tym 7,1 tys. z sektora MŚP. Na konta przedsiębiorców trafiło 7,1 mld zł, w tym 3,8 mld zł dla sektora MSP. Średnie kwota pomocy dla tych firm wyniosła 539 tys. zł, a dla mikrofirm 82 tys. zł.

Czytaj także:

Pomoc otrzymały firmy objęte 54 kodami PKD. Lista obejmuje branże, które najbardziej doświadczyły negatywnych skutków pandemii COVID-19, w tym przede wszystkim hotelarska, targów i wydarzeń, turystyczna, fitness i gastronomiczna.

PR24, akg

Czytaj także

Firmy muszą rozliczyć tarczę PFR 2.0. Marczuk: nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 07:53
- Apeluję do przedsiębiorców, żeby rozliczenia tarczy PFR 2.0 nie zostawiali na ostatnią chwilę - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Jego zdaniem nawet niewielka pomyłka, jak zbyt późne przysłanie błędnego pliku JPK, może nawet skutkować zwrotem całej subwencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedłużono możliwość uzyskania pomocy z Tarczy PFR. Sprawdź, do kiedy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 08:04
Udzielanie pomocy w formie Pożyczki Preferencyjnej 2.0 w ramach Tarczy PFR dla dużych firm zostanie przedłużone do 31 marca 2022 r., z możliwością wypłaty środków dnia 30 czerwca 2022 r. - zakłada przyjęta przez rząd w trybie obiegowym uchwała w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwarancje faktoringowe BGK będą przedłużone. Znamy szczegóły programu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 11:12
Komisja Europejska wyraziła zgodę na wydłużenie przez BGK programu gwarancji faktoringowych do czerwca 2022 roku. Oznacza to dla polskich firm większą dostępność i lepsze warunki finansowania w ramach faktoringu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile firm zbankrutowało w 2021 roku? Znamy nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 12:00
W roku 2021 o 71 proc. wzrosła niewypłacalność firm. Największy wzrost odnotowało rolnictwo oraz usługi. Tak wynika z raportu międzynarodowej firmy Coface. Na łączną liczbę niewypłacalności złożyły się postępowania sądowe (44 proc.) i obwieszczenia pozasądowe (56 proc.).
rozwiń zwiń