X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Małe i średnie firmy na rynku zamówień publicznych. Rząd chce zwiększyć ich rolę

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 17:07
Na wtorkowym posiedzeniu rządu ma być rozpatrywana tzw. polityka zakupowa państwa, której celem jest zwiększenie zaangażowania małych i średnich firm w rynek zamówień publicznych. To jeden z projektów w ramach Polskiego Ładu.
Rząd planuje, aby MŚP na rynku zamówień publicznych odgrywały dominującą rolę.
Rząd planuje, aby MŚP na rynku zamówień publicznych odgrywały dominującą rolę.Foto: Shutterstock/ Rawpixel.com

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, odpowiedzialne za opracowanie projektu, przygotowanie polityki wynika z nowego Prawa zamówień publicznych, a zawarte w niej zalecenia są "uzupełnieniem przepisów ustawy i kolejnym elementem reformy systemu zamówień publicznych".

System zamówień publicznych w oparciu o priorytety

Polityka zakupowa państwa (Pzp), która ma zwiększyć zaangażowanie podmiotów z sektora MŚP w rynek zamówień publicznych, jest jednym z projektów Polskiego Ładu. Rada Ministrów przyjmuje jej dokument w formie uchwały, raz na cztery lata. Pierwsza Pzp obejmuje lata 2022-2025 - wskazał resort.

Według MRiT polityka zakupowa opisuje system zamówień publicznych w oparciu o priorytety, którymi są: rozwój potencjału MŚP; profesjonalizacja; zrównoważone zamówienia publiczne.

"Chodzi przede wszystkim o zwiększenie zainteresowania podmiotów z sektora małych i średnich firm rynkiem zamówień publicznych, oraz wzrost aktywności MŚP obecnych już na tym rynku" - zaznaczył resort. Służyć temu mają, m.in. podział zamówienia na części (które będą w stanie wykonać MŚP); równomierne i dostosowane do MŚP rozkładanie ciężaru finansowania zamówienia; a także "szersze zastosowania umów ramowych".

Wzmocnienie potencjału krajowego sektora usług oraz przemysłu

Przewidziano też szkolenia dla przedsiębiorców i uczestników zamówień publicznych. "Dotyczyć mają zamówień w kluczowych dla MŚP sektorach - robót budowlanych, urządzeń medycznych, usług informatycznych" - zakłada resort.

Czytaj także:

MRiT ocenia, że realizacja Pzp przyczyni się do "powstania dominującej pozycji MŚP na rynku zamówień publicznych, do wzmocnienia potencjału krajowego sektora usług oraz przemysłu". Mikro, małe i średnie firmy stanowią w Polsce zdecydowaną większość przedsiębiorstw - 99,8 proc. Wśród nich najliczniejszą grupą są mikroprzedsiębiorstwa.

Polityka zakupowa państwa ma też przyczynić się do profesjonalizacji zamówień - zwiększenia ich efektywności i innowacyjności. Chodzi o kadry odpowiedzialne za realizowanie potrzeb zakupowych zamawiających i wybór rozwiązań uwzględniających aspekty środowiskowe, innowacyjne, społeczne czy prozdrowotne.

Resort wskazał też na zrównoważone i innowacyjne zamówienia - "aby dać impuls do rozwoju w kierunku gospodarczych trendów związanych z innowacyjnością i ekologią, przy zapewnieniu usług publicznych o wysokiej jakości".

PR24, akg

Czytaj także

Polski Ład. Resort rozwoju planuje uruchomienie infolinii dla firm

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 10:56
W najbliższych tygodniach powstanie infolinia, której celem będzie informowanie przedsiębiorców o rozwiązaniach zawartych w ustawach wchodzących w skład programu Polski Ład - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ulga na robotyzację. Ministerstwo Finansów: będzie działać jak ulga na badania i rozwój

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 08:00
Ulga na robotyzację będzie funkcjonować na kształt znanej już ulgi na badania i rozwój - informuje Ministerstwo Finansów. Nie wyklucza, że okres jej obowiązywania może zostać w przyszłości wydłużony, jeśli rozwiązanie okaże się atrakcyjną zachętą do inwestycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład to 17 mld złotych oszczędności dla podatników

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 08:00
Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe regulacje podatkowe, które są korzystne dla niemal 18 mln Polaków. Na zmianach skorzystają przede wszystkim najmniej zarabiający, rodziny z dziećmi i emeryci. Zmiany podatkowe obejma także przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład. Semeniuk: polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 12:53
- Polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej związanej z Polskim Ładem - podkreśliła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. - Od stycznia wdrażamy pakiet rozwiązań, które zwiększą dostępność środków na rozwój firm i sprawią, że inwestycje staną się dla przedsiębiorców tańsze - dodał wiceminister finansów Jan Sarnowski.
rozwiń zwiń