X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jakie zmiany czekają rolników w przyszłym roku? Szef resortu rolnictwa ujawnia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 16:10
Przyszły rok będzie czasem legislacyjnej ofensywy w rolnictwie - zapowiedział minister tego resortu Henryk Kowalczyk. Wiceszef rządu wyjaśnił, że nowe rozwiązania będą dotyczyć szerokiego zakresu funkcjonowania tego sektora gospodarki oraz samych rolników.
Resort rolnictwa zapowiada w przyszłym roku zmiany w dopłatach do produkcji, walkę z wirusem ASF oraz zmiany w systemie ubezpieczeń rolniczych.
Resort rolnictwa zapowiada w przyszłym roku zmiany w dopłatach do produkcji, walkę z wirusem ASF oraz zmiany w systemie ubezpieczeń rolniczych.Foto: HQuality/Shutterstock.com

Chodzi między innymi o dopłaty do produkcji, walkę z wirusem ASF czy zmiany w systemie ubezpieczeń w ramach KRUS-u.

Do końca bieżącego roku do Brukseli wysłany będzie polski Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej do 2027 roku.

Minister Henryk Kowalczyk przypomniał, że założono w nim między innymi zwiększenie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników kosztem środków na inwestycje: "Program jest skonstruowany tak, że zwraca się w nim dużą uwagę na kwestie środowiska i klimatu.

Przewidziane są płatności na poziomie średnioeuropejskim dla gospodarstw poniżej 50 ha - wynoszą one 102 procent tej średniej. Dodatkowo przewidziano także te płatności związane ze środowiskiem i klimatem" - wyliczał.

W kolejnym roku zmian można oczekiwać również w systemie upraw i zwierząt gospodarskich.

Czytaj także:

- W budżecie na dopłaty do wykupu ubezpieczeń zabezpieczono na ten cel 1,5 miliarda złotych. System ma być skupiony wokół Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych - dodał wicepremier.

- System, który chcemy zbudować będzie opierać się w dużej mierze na dotacji z budżetu państwa do składek - przewidujemy ją na poziomie 65 procent. Wówczas rolnik miałby ubezpieczenie upraw czy zwierząt w pełnym zakresie - wyjaśniał.

Posłuchaj
00:23 11466093_2.mp3 Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk o zwiększeniu dopłat bezpośrednich dla polskich rolników. (IAR)
Posłuchaj
00:18 11466093_1.mp3 Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk o zmianach w systemie ubezpieczeń dla rolników. (IAR)

Zapowiedział na przyszły rok rozpoczęcie działalności Narodowego Holdingu Spożywczego. Zmienione mają być też warunki przejścia na emeryturę rolniczą - świadczenie będzie można otrzymywać bez konieczności zbycia gospodarstwa.

PR24, akg

Czytaj także

Rośnie rządowe wsparcie dla polskich gospodarstw rolnych: dopłaty do hektara większe niż w Unii

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 14:11
- Od 2022 r. średnie dopłaty do hektara dla 90 proc. gospodarstw rolnych przewyższą średnią unijną, a od 2023 r. odsetek ten wzrośnie do 95 proc. - oświadczył na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25 mld euro na wsparcie polskiego rolnictwa i terenów wiejskich. Rząd przyjął plan na lata 2023–2027

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 12:30
Przyjęta przez rząd uchwała ws. Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej ma wspierać zrównoważony rozwój polskich gospodarstw, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnik będzie mógł sprzedawać lokalnie swoje produkty bez podatku. Ale są limity

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 16:00
Sejm uchwalił w środę ustawę o rolniczym handlu detalicznym. Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż własnych produktów. Przychody zwolnione z podatku z tego tytułu zostały podwyższone z 40 tys. do 100 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Paszporty" dla polskiej żywności. Konsumenci otrzymają prawo do pełnej informacji

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 12:54
W resorcie rolnictwa została podpisana umowa w sprawie pilotażowego projektu Paszportyzacji Polskiej Żywności. Chodzi o budowę systemu pozwalającego na identyfikację żywności, aby zapewnić konsumentom wiarygodną informację na temat produktów. W latach 2021-2023 przeprowadzony zostanie pilotaż na rynkach: wołowiny, wieprzowiny i ziemniaka.
rozwiń zwiń