X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Drobni producenci wina bez obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 14:10
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wyrobach winiarskich. Nowe przepisy zwalniają drobnych producentów wina z obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy, co umożliwi bezpośrednią sprzedaż takich napojów do restauracji i lokalnych placówek handlowych.
Nowe przepisy zwalniają drobnych producentów wina z obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy.
Nowe przepisy zwalniają drobnych producentów wina z obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy.Foto: JP WALLET/Shutterstock.com

Przygotowana przez ministerstwo rolnictwa ustawa o wyrobach winiarskich jest nową kompleksową ustawą, która przejęła większość przepisów z ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. Dostosowała polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Ujednoliciła i uprościła wymagania dotyczące wpisu do rejestru działalności regulowanej.

Skorzystają głównie drobni producenci

Nowe przepisy zwalniają drobnych producentów wina z obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy, co umożliwi bezpośrednią sprzedaż takich napojów do restauracji i lokalnych placówek handlowych.

Przesunięto też o dwa miesiące termin zgłaszania chęci produkcji wina w danym roku, zniesiono bariery administracyjne związane z nadzorem nad produktami ubocznymi.

Nowa ustawa przewiduje wydanie czterech rozporządzeń ministra rolnictwa. Pozwala na zwiększenie maksymalnej wielkości produkcji wysokojakościowych fermentowanych napojów winiarskich przez drobnych producentów wina z 10 tys. l/rok do 100 tys. l/rok.

Łagodniejsze obostrzenia sanitarne

Umożliwia też produkcję takich napojów proporcjonalnie do wielkości posiadanych hektarów sadów lub liczby pni pszczelich, a także na ich wyrób poza składem podatkowym oraz zwolnienie z obowiązku zatwierdzania zakładów pod względem sanitarnym.

Czytaj także:

Większość przepisów ustawy wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.

Polskie Radio 24, akg

Czytaj także

Dodatkowe wsparcie dla rolników. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 09:33
Rolnicy poszkodowani kryzysem wywołanym pandemią COVID-19 mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z Europejskiego Funduszu Rolnego. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski rolnik jak jego francuski kolega: będzie mógł produkować wina, cydr i miody w celach handlowych. Nie tylko dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 16:34
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o wyrobach winiarskich poprawiającą sytuację niewielkich producentów win, miodów i cydrów. Dzięki nowym przepisom będą oni mogli, tak jak np. we Francji, czy Grecji, dostarczać swoje wyroby do sklepów i restauracji. Zwiększają też limity produkcji własnej tych trunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyższe stawki akcyzy na alkohol i papierosy. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 15:03
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany obejmują podwyżki stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, pozostałe napoje fermentowane o mocy alkoholu nieprzekraczającej 5 procent, wyroby pośrednie, papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki, susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie.
rozwiń zwiń